Aj vám sa zdá, že po lete je tu zima, akoby hneď za dverami? Onedlho budú všadeprítomné reklamy na vianočné darčeky a v obchodoch nám budú vyhrávať hrať koledy. Deti sa len pred časom vrátili do školských lavíc, no už o chvíľu si budú užívať voľné dni zimných prázdnin.
Ak nás čaká zima, tak ako po minulé roky, bez snehu a mrazu, tie naše ratolesti si svoj voľný čas ani veľmi neužijú. Máte v zime pár dní voľna? Čo tak sa spolu s celou rodinou pobaliť a vycestovať za hranice? Máte na výber dve možnosti. Buď sa vyberiete do teplých krajín a užijete si poriadnu dávku slnka, alebo nabalíte otepľovačky a zájdete na hory na lyžovačku.

V zime k moru a za málo peňazí

Mnohým z nás sa predstava Štedrého večera v exotike na pláži zdá byť na míle vzdialená. Veď to musí stáť celý majetok, vravíte si. Zabudnite na predražené zájazdy, niektoré exotické destinácie sú na dosah už za pár “drobných”.

Kanárske ostrovy

Veľa mamičiek si dovolenku na Kanárskych ostrovoch pochvaľuje ako “children friendly”, alebo tzv. vhodnú pre rodiny s deťmi.

Kanárske ostrovy sa nachádzajú len necelých 100 km od Afriky, ako autonómne spoločenstvo však politicky prináležia Španielsku. Súostrovie pozostáva z 13 ostrovov, turisticky najnavštevovanejších je sedem z nich. Oceánske podnebie zaručuje vyrovnanú teplotu po celý rok, ktorá neklesne pod 17°C. Ak sa vám aj more bude zdať trochu chladnejšie, nudiť sa tu určite nebudete.

Najväčší a najľudnatejší ostrov Tenerife je známy vďaka Pico del Teide, obrej sopke, ktorej vrchol je najvyšším bodom Španielska. V okolí sopky sa nachádza Národný park Teide, ktorý ponúka prekrásne výhľady okolitej prírody.

Avšak to pravé miesto, ktoré si deti zamilujú nájdete na južnom pobreží. Obkolesený exotickým porastom s výhľadom na more, na rozlohe 185 tisíc m2, sa rozprestiera obrovský zábavný Siam Park. Park ponúka množstvo atrakcií akými sú vodné tobogány, akváriá, umelé vlny na surfovanie, botanické záhrady a ďalšie.

Svetoznáme pláže Thajska

Thajsko sa medzi našincami stáva čoraz populárnejšou destináciou. Je tu lacno, celoročne slnečno, maximálne exoticky a najmä, cestovanie po Thajsku je úžasne zorganizované a jednoduché. Ak ste nevedeli, zima je dokonca najvhodnejším obdobím na návštevu, vyhnete sa tak letným monzúnovým prehánkam.

Na juhu krajiny sa Thajsko môže chváliť desiatkami pláží, medzi nimi sú najznámejšie Phuket, Krabi, Phang-Nha, či Koh-Samui. Sever je síce trochu chladnejší, zato však kultúrne a historicky bohatší. Len 80 km od Bangkoku sa nachádza historické mestečko Ayutthaya, doslova preplnené budhistickými chrámami, sochami a ruinami.

 

Deti tu majú možnosť vidieť naživo slona – bežne sa stáva, že vás na prechádzke na chodníku predbehne pár slonov.

 

Zážitkom je tiež návšteva blších a plávajúcich trhov, na ktorých kúpite všetky výmysly sveta. Povinnou jazdou je samozrejme dohadovanie sa na cenách. Avšak tým najväčším plusom je thajská kuchyňa zložená len zo sviežich prísad. Ak vaše deti doteraz neobľubovali zeleninu, v Thajsku sa ju určite naučia jesť.

Príroda plná kontrastov na Srí Lanke

Srí Lanka leží na ostrove Cejlón južne od Indie. Názov znamená v preklade “žiarivá krajina”. Táto exotický štát určte žiari a láka pozornosť vďaka svojmu rozmanitému prírodnému bohatstvu. Až 27% územia je chráneného. Nájdete tu monzúnové pralesy, savany, pohoria, nížiny, safari, bujnú vegetáciu a divokú zver.

Srí Lanka sa zvykne nazývať ostrovom čaju. Práve odtiaľto pochádza známy cejlónsky čaj. Vyberte sa na exkurziu na čajovníkové plantáže či továreň na výrobu čaju a priučte sa ako sa taký čaj zbiera a spracováva. Samozrejmosťou sú tiež tyrkysové pláže s hodvábnym pieskom.

Ak sa vám máli, možno vás presvedčia desiatky starobylých pamiatok. Sigiriya, najznámejšia z nich sa roprestiera 200 metrov nad rozsiahlymi planinami, a má tak trochu bizarnú stavbu. V centre Cejlonu v meste Anuradhapura nájdete ruiny kláštora Mahavihara, s tzv. Budhovým stromom.

V zime tradične, do zimy

Ak si však predsa len neviete predstaviť zimu bez mrazu a snehu, nemusíte ďaleko za hranice.

Do Rakúska na lyže

Susedné Rakúsko je už tradične obľúbenou dovolenkovou destináciou pre nadšených slovenských lyžiarov.

Vďaka výhodnej dopravnej dostupnosti sem mnohí chodia len na takzvané “jednodňové” lyžovačky. V rakúskych Alpách máte zaručené kvalitné ubytovanie a stravovacie služby. Väčšina stredísk je taktiež “family friendly” a ponúka bohatý program pre rodiny s deťmi. Nájdete tu strediská rôznej veľkosti a náročnosti. Čakajú vás lyžiarske raje s modernými vlekmi a profesionálnymi zjazdovkami. Čo sa týka ubytovania, viete si vybrať od jednoduchších a skromnejších apartmánových ubytovaní až po luxusnejšie niekoľkohviezdičkové horské hotely.

Tých zimných rajov lyžovania máme v našej blízkosti hneď niekoľko. Či už sa vyberiete trochu ďalej do Francúzska, Švajčiarska alebo Talianska, jedno máte zaručené – zimu si, spolu s vašimi deťmi, užijete naplno. Ťažko sa hádať kde je lepšie. Nájdete tu ako trasy vhodné pre jazdu vo voľnom teréne tak aj ľahšie trate pre začiatočníkov, snowparky, kúpeľné mestá a luxusné stravovacie strediská.

Francúzske stredisko Hotel La Mariande v Les 2 Alpes má v rámci zariadenia k dispozícií vyhrievaný bazén, klzisko, horolezeckú stenu či kino. Švajčiarské trojhviezdičkové ubytovacie zariadenie Alpine Lodge má veľmi príjemnú domácu atmosféru, wellness centrum a výhodnú polohu pri strediskách Eggli a Gstaad. Dovolenka s deťmi si žiada maximálny relax za minimum námahy. Či už sa vyberiete k moru, alebo na hory, nezabudnite tráviť čas s vašimi deťmi a ony si čas s vami určite naplno užijú.

Zdroje: www.dovolenka.sme.sk, www.pixabay.com