dm57.jpgdm37.jpgK pamiatke zosnulých neodmysliteľne patria vyzdobené hroby, svietiace sviečky na hroboch a nostalgia. V období Dušičiek musíme počítať s nepriaznivým počasím. Ja Vám ponúkam návod na domácky vyrobenú kyticu na hrob, ktorá je alternatívou vencov. Spracováva sa jednostranne, zospodu je plochá a rastlinný materiál sa navrstvuje smerom nahor a do strán.

Tradične sa do smútočných kytíc používa biela farba a tlmené tmavočervené až purpurové tóny. V poslednej dobe sa tiež používajú krémovo nazelenalé tóny, ktoré dodajú kytici zvláštny odtieň a veľmi dobre sa do smútočnej väzby hodí. Môžeme samozrejme použiť aj iné farby, ale kytica by nemala pôsobiť výstredne. 

Čo budete potrebovať: aranžovacia hmota, čečina (jedľa, strieborný smrek, tuja, borievka, tis), rastliny odolné voči chladu a počasiu, ako sú slamienky, rozmanité plody (jarabina, šípky), farebné listy, šišky

Ako na to:
dm39.jpgStanovíme si základný tvar kytice, ktorý chceme pri aranžovaní. Prvé kontúry určíme pomocou niekoľkých druhov kvetov a listov. Potom zakryjeme boky podložky zeleňou tak, aby aranžovaciu hmotu nebolo vidieť. Potom naaranžujeme rastliny. Najprv primeriame rastlinu na miesto a až potom zapichujeme. Prípadnú asymetriu radšej vyrovnáme ďalšími rastlinami ako vyťahovaním.
dm38.jpgKvety jednotlivých druhov väčšinou umiestňujeme po skupinkách. Voľné miesta vyplníme v hodnou zeleňou. Na záver pridáme stuhy, lyko, kokosové vlákno a ďalší pomocný ozdobný materiál.