Priznám sa, keď som prvý raz čítala na kávových kapsuliach názov Chai tea, tak som netušila, čo to je za chuť. Bola som ale veľmi milo prekvapená príjemnou chuťou, ktorá mi pripomínala veľmi vône vianoc – škoricu, zázvor, klinčeky. Potom som naďabila na ovsené mlieko s chai a znovu to tak chutilo.
Tak som pátrala a objavila som informácie o tomto nápoji. Pôvodné korenisté Chai pripravovali Indovia už pred viac ako 5000 rokmi. Ich receptúru prevzali britskí kolonizátori a rozšírili ju do celého sveta. Na Slovensku je tento lahodný a exotický nápoj málo známy, ale verím, že sa to čoskoro zmení. Správna zmes korenia spraví napríklad z obyčajného čierneho čaju liek, ktorý si kedykoľvek jednoducho pripravíte sami. V Indii sa tomuto nápoju hovorí masala chai alebo yogi a zatiaľ čo korenie sa do neho pridáva podľa ajurvédskeho receptu, mlieko a med alebo cukor sa pridávajú podľa chuti.
Čo budete potrebovať na prípravu koreniacej zmesi chai:
2 lyžičky mletej škorice
2 lyžičky sušeného zázvoru
1 lyžička kardamónu
1 lyžička klinčekov
1/4 lyžičky muškátového oriešku
1/4 lyžičky nového korenia
Všetky koreniny zmiešajte dokopy, ktoré treba, tie si vopred pomeľte a presypte to do uzatvárateľnej nádoby. Neskôr môžete použiť na prípravu napríklad čaju alebo na dochutenie ovocných kaší.
Špecifické účinky práve tejto kombinácie korení sú dané hrejivosťou zázvoru, kardamónu a korenia, podmanivou vôňou každej z uvedených ingrediencií a sladkou vôňou škorice. Okrem toho majú jednotlivé druhy korení i špecifické zdravotné účinky.
Zázvor rýchle zahrieva celý organizmus, má antibakteriálne a antivírusové účinky. Znižuje cholesterol, upravuje nízky tlak, pomáha pri ranných nevoľnostiach a pri nafukovaní.
Klinčeky sú analgetikum tíšiace bolesť, často sa používajú pri bolestiach zubov. Sú prírodná dezinfekcia, pôsobia proti parazitom, hubám, baktériám a vírusom. Taktiež osviežujú dych.
Kardamón pomáha predovšetkým s trávením, s dýchacími problémami, funguje ako prevencia svalových kŕčov a miernych zápalov.
Škorica má priaznivé účinky predovšetkým pri chrípkach a nachladnutí. Naviac reguluje hladinu cukru v krvi a krvný tlak a pomáha pri zažívacích problémoch.
Biele korenie je antioxidant, stimuluje krvný obeh a tak zahrieva a dodáva telu energiu; prekrvenie orgánov potom zvyšuje citlivosť na podnety a robí z korenia afrodiziakum.
Príprava zmesi na masala chai krok za krokom
Pripravte si sypaný čierny čaj, mlieko (najlepšie rastlinné), med alebo cukor a korenie chai.
Príprava nápoja z pripravenej zmesi trvá asi desať minút. Asi 1PL zmesi nechajte 5 minút povariť v 1 litri vody a potom tam vhoďte dve čajové lyžičky sypaného silného čierneho čaju, najlepšie z indického Ásámu, Nepálu alebo Darjeelingu. Potom prilejte 1/4 až 1/2 litra mlieka (podľa vlastnej chuti) a opäť, tearz už len na chvíľočku, priveďte mliečny nápoj znovu k varu. Akonáhle čaj začne kypieť, na päť minút ho odstavte. Pokiaľ sladíte cukrom, prisypte ho už teraz, med pridajte až nakoniec, aby ho vysoká teplota neznehodnotila. Nakoniec zlejte cez sitko a môžete podávať.