Poznáte ghee? (čítaj gí). Ja ho používam veľa, pretože mi nahrádza klasické maslo pri sacharidových jedlách.
Ghee je prepustené maslo, ale aj keď sa z masla pripravuje, má úplne iné vlastnosti ako obyčajné maslo. V ajurvéde ho pokladajú za elixír života, pretože má omladzujúcí a regeneračný účinok. Ghee posilňuje látkovú výmenu a obranné sily. Podľa ajurvédských pozorovaní a vedeckých výskumpov znižuje tiež hladinu cholesterolu. Zároveň napomáha detoxikácii, pretože viaže jedy z tela, ktoré sú rozpustné v tuku, a odvádza ich z tela.
Ghee sa používa na dusenie zeleniny, na pečenie a pre zjemnenie chuti. Robí jedlá stráviteľnými, posilňuje ich chuť a pri dusení zachováva vitamíny v potravinách. Ghee obsahuje vitamíny A, E, niacin a minerály sodík, draslík, vápnik, fosfor, horčík a železo.
Ghee kúpite v každom obchode so zdravou výživou, ale môžete si ho pripraviť aj doma, je to ale trošku náročnejšie na čas.
Príprava ghee:
1. Dajte 1/2 kg nesoleného masla do hlbokého kastróla z nehrdzavejúcej ocele alebo varného skla a zahrievajte na strednej teplote. Radšej neodchádzajte a dávajte pozor, aby sa maslo zahrievaním neprepálilo.
2. V nasledujúcich 20-30 minútach sa voda z masla vyvarí (maslo obsahuje približne 20 % vody) a na povrchu a na dne sa objaví usadenina z mliečnej bielkoviny.
3. Akonáhle sa usadenina zafarbí do zlatavohneda, okamžite odstavte kastról z ohňa, inak by sa mohlo ghee prepáliť. V tomto okamihu sa vám možno bude zdať, že ghee vonia ako pražená kukurica, a všimnete si drobné bublinky stúpajúce z dna.
4. Za horúca prelejte ghee do inej nerezovej nádoby alebo nádoby z varného skla, usadeninu sceďte cez bavlnenú tkaninu. Dajte pozor, aby na vás horúca tekutina nevystrekla.
5. Ghee môžete uchovávať pri izbovej teplote. Keď stuhne, stačí len trochu nahriať, aby bolo opäť tekuté.