Allium_ursinum0Poznáte medvedí cesnak? Priznám sa vám, donedávna som tiež nevedela, čo to je. Ale ako som prešla na delenú stravu a začala som o tom čo-to študovať, tak som sa s týmto pomenovaním rastlinky začala čoraz viac stretávať. No a pred pár dňami som ho aj naživo konečne uvidela, keď mi ho manžel priniesol z lesa. Bolo to doma radosti! Teraz sa idem dať na varenie pochúťok z neho a určite vám prinesiem aj pár receptíkov. Zatiaľ si teda prečítajte, čo to ten medvedí cenak je a ako ho môžete doma využiť.

Medvedí cesnak pomenovali naši predkovia podľa toho, že túto rastlinu skutočne vyhľadávajú medvede, ktoré sa zobudia po zimnom spánku. Jej vôňa pripomína klasický cesnak a taktiež je mu podobná aj zložením a účinkami na ľudský organizmus. Zo zeme vyrastá skoro na jar a nájsť ju môžeme pod stromami vo vlhkých lesoch, či pri potokoch, kde vytvára bujaré a husté dlholisté porasty, z ktorých vykúkajú biele okrúhle kvety.

Zbierať sa dá len dva mesiace a toto obdobie začína práve teraz. Potom vyschne a zvyšok roka čaká ukrytý v zemi na ďalšiu jar. Počas celého tohto dlhého obdobia nezhnije, ani nie je napadnutý škodcami, pretože obsahuje látky, ktoré ho odpudzujú, ale zároveň sú pre náš organizmus a zdravie vysoko účinné. Listy sa zbierajú na jar, v jeseni je možné zbierať cibuľky v zemi.
Listy konzumujeme pokiaľ sú čisté a mladé alebo z nich pripravujeme šťavu, ktorú užívame počas roka.
Cesnak medvedí má najmä čistiace účinky. Prečistí trávenie, krv a zabráni sklerotizácii ciev. Ničí choroboplodné zárodky, preto je dobré ho užívať pri všetkých infekčných ochoreniach, pri virózach a zápaloch dýchacích ciest, pri hubovitých, plesňových ochoreniach.
Treba dať pozor, aby sme si ho nepomýlili s prudko jedovatou konvalinkou.

Medvedí cesnak lieči:

– vysoký krvný tlak
– vysokú hladinu cholesterolu v krvi
– aterosklerózu
– hnisavé, baktériami a plesňami napadnuté rany
– celkovo posilňuje organizmus a imunitný systém
– má detoxikačné účinky
– zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje prietok krvi
– kašeľ
– poruchy tráviaceho a vylučovacieho ústrojenstva
– bolesti hlavy
– má protiplesňový, protiparazitálny a protibakteriálny účinok

Uskladnenie medvedieho cesnaku je možné viacerými spôsobmi. V prípade, že chceme jeho liečivé účinky využívať celý rok, môžeme jeho pokrájané listy zaliať alkoholom a po dvoch týždňoch scedíme. Tekutinu môžeme používať celý rok na pitie, napríklad aj pri kašli, či ženských problémoch. Tiež ju môžeme natierať na postihnuté miesta.

Listy cesnaku medvedieho sa nesušia, lebo tým strácajú akýkoľvek účinok. Rovnako sú absolútne neúčinné aj predávané cesnakové tabletky. Medvedí cesnak si nemôžete kúpiť. Spravte však niečo viac pre svoje zdravie a vyberte sa na krásnu jarnú prechádzku, popri ktorej zrelaxujete a nazbierate si aj tento dar prírody. Ak si nazbierate aj listy do zásoby, tak si ich zamrazte a priebežne môžete vyberať a používať.

Neviete ako ho použiť? Je možné pripraviť z neho šaláty, polievku, použiť ho ako koreninu do polievky, alebo na mäso, ale tiež ho môžete vyskúšať ako pochúťku. Nadrobno nasekanými čerstvými listami jednoducho posypete chlieb s maslom. Pri kašli si z neho môžeme pripraviť vínový liek, keď ho povaríme v asi 2-3 dcl bieleho vína a scedíme. Kašeľ nám utíši aj mlieko z tohto cesnaku. Stačí, keď listy zalejeme vriacim mliekom a necháme dve až tri hodiny odstáť a scedíme.

Zdroj: http://plnielanu.zoznam.sk
Foto: https://sk.wikipedia.org