Kúpa nového auta je pre mnohých ľudí stresujúcim zážitkom, najmä, ak na to nemáte popri deťocha rodine veľa času. Pozreli sme sa preto na jej najdôležitejšie faktory.

Jedným z kritérií, ktoré budete pri kúpe nového alebo jazdeného auta riešiť, je poistenie. Mohli by sme o poistení auta písať až na konci, je predsa logické, že si najprv musíte zadovážiť majetok, až potom si ho môžete poisťovať. Mali by ste však vedieť, že aj výška poplatkov, napríklad za PZP alebo havarijné poistenie, vyplýva z typu a stavu vozidla. Je to síce ďalší faktor, ktorý zamieša karty vo vašom hľadaní vysnívaného auta, no radšej s ním počítajte.

Výška povinného zmluvného poistenia berie do úvahy aj také premenné, akými sú:

  • Rok výroby vozila,
  • Výkon vozidla,
  • Hmotnosť vozidla,
  • Objem valcov,
  • Servisovanie, resp. počet škôd.

Spravte si preto prieskum trhu s poistkami. Nebude to zložité pátranie, pomôže vám v tom portál Poistenie.sk, kde nájdete porovnanie rôznych typov poistení auta. Overíte si tak nielen dostupné poistky, ale aj to, či je vybrané vozidlo výhodnou kúpou z hľadiska poistenia, ktoré budete pravidelne uhrádzať.

Kupovať nové či jazdené auto?

Pri výbere auta budú vaše mantinely predstavovať financie. Ak máte vysoký alebo neobmedzený rozpočet, prípadne získate úver, najistejšia je kúpa nového auta. Odpadne vám množstvo starostí s kontrolou najrizikovejších častí vozidla a jeho opotrebenia. Získavate tiež záruku v plnej výške, ktorú vám bazáre nie vždy poskytnú – zákon totiž upravuje povinnosť predávajúceho garantovať záručnú dobu použitej veci v minimálnom trvaní 12 mesiacov, čo využíva veľa predajcov jazdeniek.

Finančne prijateľnejšie a menej nákladné je zaobstarať si ojazdené auto. Takýto nákup má niekoľko úskalí. Napríklad klišé predajcov, s ktorým sa môžete stretnúť:

No srandu bokom. Ak už máte nejaký ten rok odšoférovaný, VŽDY trvajte na skúšobnej jazde. Nahliadnite pod kapotu a pozerajte sa na to, v akom stave je motor, chladič a či nespozorujete presakovanie kvapalín – ideálne po skúšobnej jazde.

Indikátorom opotrebenia je tiež volant a riadiaca páka, ktoré sa dajú jednoducho vymeniť. Ak sú v porovnaní s inými časťami vozidla až príliš nové, zbystrite svoju pozornosť. Povrchová úprava auta je tiež spoľahlivým indikátorom,  najmä, ak je prestrek laku odfláknutý. Pozorne si ho prejdite. Vidíte v ňom nerovné časti, hrbolčeky, vystúpené miesta? Auto bolo s najväčšou pravdepodobnosťou narýchlo prelakované.

Spôsoby financovania nového auta

Financovať nové vozidlo môžete aj prostredníctvom úveru či pôžičky. V tomto prípade vám odporúčame využiť služby bánk a nie nebankových subjektov. Tie sa síce chvália „instantnými“ pôžičkami, no úroky vám kúpu podstatne predražia a bez svedomitého pátrania po zmluvných podmienkach vás nemilo prekvapia skryté poplatky.

Banky dávajú šoférom na výber z účelových alebo bezúčelových úverov. Účelový úver, teda úver na auto, je vhodný najmä ak kupujete nové auto a vozidlo si nevyžaduje žiadne dodatočné úpravy či servis. Bezúčelový úver využijete pri jazdenkách, ktoré je nutné po kúpe servisovať, čo navýši výslednú nákupnú sumu.

Ďalším typom financovania je lízing, pri ktorom musíte myslieť na to, že výhradným vlastníkom vozidla sa stávate až po jeho splatení.