Quinoa je jedna z najstarších obilnín pochádzajúcich z Južnej Ameriky, kde bola pestovaná a vysoko cenená starými Inkami. Z botanického hľadiska je príbuzná skôr listovej zelenine, ako je špenát, avšak jej využitie sa vždy podobalo obilninám. V porovnaní s nimi má však neobvykle vysoký obsah bielkovín, tuku a vápnika, ktorého obsah dokonca prevyšuje obsah vápnika v mlieku. Okrem toho je quiona tiež cenným zdrojom horčíka, železa, fosforu, vitamínu B a E. Väčšine ľudí znie názov tejto zázračnej obilniny dosť exoticky a majú pocit, že musí byť ťažké ju zohnať. Ale nenechajte sa pomýliť, quinou môžete bežne dostať v obchodoch so zdravou výživou alebo v jednej nemenovanej drogérii, kde majú veľký výber zdravých potravín.
Liečivé vlastnosti:
Vďaka vysokému podielu horčíka a vitamínu B2 prospieva quinoa ľuďom trpiacim migrénami a ako celozrnná potravina obsahujúca vlákninu pomáha tiež so znižovaním krvného tlaku, s prevenciou proti kardiovaskulárnym ochoreniam, rakovine alebo cukrovke. Podľa čínskej medicíny prospieva potom celému telu, zvlášť ale obličkám, na ktoré má quinoa energizujúci účinok.
Spôsob prípravy:
Ako väčšina obilovín, aj quinoa počas varenia zväčšuje svoj objem, čo je dobré mať na pamäti pri meraní porcií. Pre jedného človeka je adekvátne množstvo približne 60g. Pri príprave dodržujte pravidlo podielu 1:2, teda jeden diel quinoi na dva diely vody. Obilovinu nemusíte vopred premývať ani namáčať, varenie trvá asi 15 minút. Je dobré ju nechať ešte 10 minút pod pokrievkou dôjsť.