Najdrahšia korenina na svete, šafran stojí desaťkrát toľko ako vanilka a päťdesiatkrát toľko ako kardamón. Skutočnosť, že sušené, nitiam podobné blizny šafranového kvetu sú veľmi ľahké a zberajú sa ručne, sa odráža v jeho vysokej cene. Šafran prvýkrát pravdepodobne pestovali v malej Ázii. Používali ho všetky praveké civilizácie vo východnom Stredomorí, Egypťania a Rimania v potravinách a vo vínach, ako farbivo, vo voňavkách a ako drogu.
Hlavní producenti šafránu sú Španielsko, Grécko, Francúzsko, Irán, Maroko a Kašmír. Hovorí sa, že najlepší šafran pochádza zo Španielska.
Šafrán má charakteristickú vytrvalú arómu a prenikavú, horkú ale vysoko aromatickú chuť. V Španielsku je kľúčovou prísadou do rybacích a ryžových pokrmov. Vo Francúzsku ho používajú do rybacích pokrmov a v Taliansku v rizote. Už dávno sa používal v Anglicku na prípravu šafránových koláčov. Likéry, ako chartreuse, obsahujú tiež šafran.
Šafran sa v Indii predpisoval na močové a tráviace problémy. Je bohatý na vitamín riboflavín. Zvyšuje odolnosť organizmu, bráni oxidácii krvných tukov, vzniku srdcovo-cievnych ochorení a má tiež protirakovinové účinky.