Ak ste tento rok letnú dovolenku nestihli, alebo ju už máte za sebou, no zdá sa vám, že to bolo už tak veľmi dávno a máte chuť na sklonku leta ešte niekam vycestovať čo i len na pár dní, máme pre vás šesť tipov na predĺžený víkend v niektorej z týchto európskych destinácií. Kratší výjazd zvládnete aj autom, do vzdialenejších destinácii sa vám oplatí už aj začať hľadať lacné letenky napr. na Pelikán, Letenkyzababku, Superletuška, Skyscanner, či Kayak.

Praha, Česká republika

Je to na skok, len tuto u našich západných susedov. Ubytujte sa v romantickom hoteli s raňajkami a po nich sa vydajte objavovať skryté zákutia a malebné uličky českej dominanty. Neobíďte Pražský orloj na “Staromáku”, Václavské námestie, Petřínsku rozhľadňu, Křížkovu fontánu a samozrejme Pražský hrad a celé romantické Hradčany. Vaše unavené nohy si určite oddýchnu pri poctivej českej kuchyni a dobrom českom pivečku. Náš tip: Pozitívne ohlasy máme na Staroměstskou restauraci. 

Benátky, Taliansko

Benátky sú jediné svojho druhu na svete. Romantické mesto postavené na vode, ktorého história siaha až do 5.storočia n.l. Neobíďte Námestie Marka Póla (aj keď rad na lístky do veže väčšinou nemá konca), Most Rialto, Múzeum Leonarda da Vinciho, prevezte sa na gondole (pripravte sa na mastné ceny), ochutnajte pravú taliansku zrmzlinu Gelato, pizzu, špagety či lasagne a nezabudnite na ľahké talianske víno a dúšok kávy silnej ako láska. Preplavte sa na ostrov Murano a obdivujte jedinečné Muránske sklo. Náš tip: Nájdite si ubytovanie cez Airbnb v samotnom srdci Benátok a prenocujte v niektorom z romantických benátskych bytov.

Bruggy, Belgicko

Stredoveké mesto v severozápadnom Belgicku situované 90km od hlavného mesta Brusel vyzerá ako z rozprávky. Je známe tiež pomenovaním “Benátky severu” práve preto, že Bruggy sú popretkávané sústavou kanálov na rieke Reie. Previezť sa po nich loďkou je romantika ako vyšitá. Náš tip: prenajmite si bicykel a prejdite Bruggy krížom-krážom. A nezabudnite z času na čas dopĺňať energiou pravou belgickou čokoládou.

Santorini, Grécko

Ktorýkoľvek z Gréckych ostrovov “zmáknete” aj počas predĺženého víkendu. Štyri noci bude ideálne dlhý čas stihnúť sa okúpať v mori, ponaháňať ducha doby a ešte aj ochutnať miestne kulinárske špeciality. Letecké spoločnosti lietajú priamo na Santorini napr. z Viedne a spiatočnú letenku na konci leta zoženiete za cenu od 240€ za osobu. Pri hľadaní ubytovania si dajte pozor, aby nebolo situované priamo pri rušnej ceste. Nezabudnite ochutnať osviežujúci citrónový sorbet, čokoládovú zmrzlinu, čerstvú grilovanú rybu, smažené kalamáre a lahodné grécke vína. Náš tip: Prenajmite si loďku a preskúmajte skryté zákutia ostrova.

Lednicko-Valtický areál, Južná Morava 

Romantické zámky a zámočky, rozľahlé rybníky, perfektne vybudované cyklotrasy a ešte oveľa viac ponúka vinárska oblasť Pálava, do ktorej spadá aj Lednicko-Valtický areál. Naložte do auta bicykle, alebo si ich prenajmite priamo na mieste za 8€ na osobu/deň. Ubytujte sa v niektorom z hotelov, či penziónov v Lednici, alebo vo Valticiach, či Mikulove. V miestnom Kultúrno-informačnom centre vyfasujte cyklomapu a vyberte si niektorú z početných cyklotrás popretkávaných vinárničkami a čarovnými “hospůdkami”. Nezabudnite ochutnať pravú českú kuchyňu a čo sa vína týka, každý, aj ten najmenší podnik, tu má bohatú vínnu kartu. Náš tip: Vo Valticiach nesmiete obísť podzemie, ktoré je spleťou chodieb a chodbičiek ukrývajúcich tie najlepšie vína. V Lednici zase navštívte anglické zámocké záhrady (prísny zákaz bicyklov) a nádherný zámok ponúkajúci 4 prehliadkové okruhy, pričom každý trvá 45 minút.

Istria, Chorvátsko

Najbližšie more pre nás, Slovákov, je Jadranské more na Chorvátskom poloostrove Istria. Z Bratislavy ste na Istrii autom za 6 hodín. Vyberte si ktorékoľvek z prímorských letovísk a stihnete sa ešte pred otvorením brány školy okúpať v Jadrane. Odporúčame vám výnimočnú aristokratickú Opatiju, čarovný Poreč, historickú Pulu či romantický Rovinj. Ochutnajte čerstvú rybu na grile, hľuzovkové jedlá, vínnu odrodu Malvazija, sladoled (zmrzlina) a voňavý miestny olivový olej. Náš tip: prenajmite si loďku a prevezte sa na niektorý z malých ostrovov, na ktorom budete mať súkromie a more len pre seba.

Foto zdroj: archív autorky, Pixabay.com