Rozhodli ste sa presťahovať do väčšieho alebo do iného mesta za vysnívanou prácou? Konečne došlo k tomu, že vymeníte sídliskovú atmosféru za záhradku pri rodinnom dome? Podarilo sa vám nájsť nový domov podľa vašich predstáv? Teraz môžete vydýchnuť, to najťažšie máte už za sebou. No čaká vás predsa len ešte niečo, čo nejde vždy tak hladko, ako si to predstavujeme: sťahovanie.

Sťahovanie vždy predstavuje obrovskú zmenu. Opúšťate to, na čo ste boli roky zvyknutí, no okrem emočného stresu ide aj o praktické starosti: balenie, a to aj tých najdrobnejších vecí. Následne ich odniesť  do auta, upratať prázdne izby, a potom opäť to isté na novom mieste, akurát opačne. Najprv upratať ešte nezariadené priestory, všetko vybaliť, prečistiť a odložiť na správne miesto. Dôležité je urobiť bezchybne úplne prvé kroky, uľahčí vám to potom celý proces sťahovania. Ako na to? Čítajte ďalej, my vám poradíme.

Nájdite tie správne krabice

Ako by vyzeralo sťahovanie bez poriadnych banánových krabíc? Zožeňte ich včas, približne 2 týždne pred dňom D. Dostanete sa k nim ľahko a zadarmo, chce to len trochu odvahy spýtať sa v najbližšom supermarkete. Ak však disponujete s vyšším rozpočtom, tak neváhajte si zakúpiť špeciálne krabice na sťahovanie, s ktorými hrozí menšie riziko poškodenia predmetov pri prevoze.

Okrem samotného pomocného materiálu je kľúčová aj správna logistika. Krabice vám budú prakticky nanič, ak sa do nich nebudete vedieť správne zbaliť. Rozdeľte si veci v každej izbe podľa kategórií, tie následne poukladajte do krabíc označených etiketami s informáciou o ich obsahu. Možno, že pri balení sa vám bude zdať tento krok zbytočný, no pri rozbaľovaní bude pre vás nenahraditeľnou pomôckou. Ušetrí vám čas a niekoľko nervóznych chvíľ.

Zbavte sa zbytočností

Ak ste minimalista a nerobí vám problém zbavovať sa predmetov, ktoré nepoužívate a vo vašej domácnosti nemajú žiadnu funkciu, tento odsek môžete rovno preskočiť. Vaše zásady, zautomatizované návyky a intuície vám pravdepodobne nedovolia, aby ste sa sťahovali s väčším množstvom vecí, než je to nevyhnutné.

Pokiaľ však máte ťažkostí rozlúčiť sa s hocičím a riadite sa podľa princípu „raz to možno využijem“, pripravte sa na náročný, no potrebný boj. Predstavte si svoj nový domov ako čisté prostredie, ktoré voľne dýcha. Chceli by ste takýto priestor zapratať obrovským množstvom zbytočností? Skúste sa nekompromisne zbaviť všetkého (či už oblečenia, dekorácií, nábytku alebo kuchynských nádob), čo nepoužívate, nebodaj ani neviete, že je to súčasťou vašej domácnosti. Môžete ich predať, ale možno sa týchto predmetov ľahšie zbavíte s vedomím, že ste ich darovali niekomu, kto ich potrebuje viac než vy.

Zbaviť sa väčších, masívnejších kúskov nie je také jednoduché. V takomto prípade môže byť uľahčením darovanie za odvoz. Ale nemusíte byť na to sami, existujú firmy špecializované na upratovanie, odvoz vecí, napríklad vypratávanie bytov v Bratislave so spoločnosťou Ivanex alebo samozrejme aj v iných kútoch Slovenska.

Tento krok je podstatný nielen pre väčší poriadok v novom byte/dome. Uľahčí vám to aj samotné sťahovanie, zjednoduší logistiku balenia a prevoz vecí z jedného miesta na druhé. Budete ich mať oveľa menej, čo znamená aj menej starostí.

Využite profesionálnu pomoc

Ak ste si povedali, že svojpomocné sťahovanie je pre vás príliš náročné alebo len jednoducho na to nemáte čas, nie ste v tom sami. Mnohí z tých, čo už majú skúsenosti so zmenou bydliska, by vám pravdepodobne poradili, aby ste sa do toho nepúšťali sami, ale radšej požiadali o pomoc profesionálov. Využiť služby sťahovacích firiem má mnoho vynikajúcich benefitov, no v praxi to vyzerá úplne jednoducho: vy si objednáte službu a všetko ostatné za vás spravia skúsení experti.

Ak vás čaká sťahovanie v Bratislave, pravdepodobne ste už narazili na sťahovaciu službu Ivanex (ktorú sme spomínali už aj vyššie, v súvislosti s vypratávaním bytov). Zaoberá sa so sťahovaním nielen bytov, ale aj domov s masívnym nábytkom. Okrem hlavného mesta vás dokáže presťahovať z Nitry, Trnavy, Senca či Pezinku, no váš cieľ sa môže nachádzať prakticky kdekoľvek na svete. Okrem rýchlej prepravy sa môžete spoľahnúť aj na to, že sa s vašimi vecami bude manipulovať starostlivo, zodpovedne a svedomito. Keď navštívite internetovú stránku stahovanie-ivanex.sk, môžete využiť aj online nezáväznú kalkulačku na zistenie približnej ceny sťahovania, ako aj podrobné informácie o ponúkaných službách.

(A/PR), zdroj fotiek: freepik.com