Depilácia je rýchla a šikovná metóda odstraňovania chĺpkov. Foto: Pixabay

Odstránenie nežiaduceho ochlpenia z tela je dnes považované nielen za akýsi trend mladých, ale aj za hygienický štandard a základnú starostlivosť o pleť. Možností, ako na to, je neúrekom - od úplne bežného holenia chĺpkov žiletkou, vytrhávania pinzetou, cez voskovanie a používanie cukrovej pasty, až po zásahy laserom. Horúcim trendom je aj takzvaná IPL epilácia. Niektoré z menovaných techník zastrešujeme pojmom depilácia, iné metódy sú skôr epilačné.  

Depilovať alebo epilovať, to je otázka!

Aj keď sa tieto dva, s pribúdajúcimi slnečnými dňami čoraz frekventovanejšie, termíny nápadne podobajú a nie je vôbec náročné si ich vzájomne zameniť, za každým sa skrýva trošku iná metóda odstraňovania chĺpkov. Základná odlišnosť spočíva v tom, akým spôsobom je chĺpok zlikvidovaný a akú bolesť pri tom pokožka utŕži.


Depilácia

Epilácia

IPL epilácia

Pomôcky

Holiaci strojček/ žiletka
depilačný gél

Epilátor

IPL epilátor

Princíp

Odstraňuje viditeľnú časť chĺpku, ktorá je na povrchu pokožky.

Chĺpok je vytrhávaný aj s korienkom.

Chĺpky sú narušované vo svojej štruktúre.

Bolestivosť

Minimálna

Mierna až intenzívna

Žiadna, prípadne mierna

Potenciálne nežiaduce účinky, riziká

Začervenanie, rezné ranky na pokožke

Začervenanie, citlivosť pokožky, vrastanie chĺpkov

Riziko kožných reakcií

Trvácnosť

Krátkodobá (2-3 dni)

Dlhodobá (aj niekoľko týždňov)

Dlhodobá (aj niekoľko mesiacov)

Vhodnosť

Pre každého

Nemusí byť vhodná pre ľudí s citlivou pokožku

Nevhodná pre ľudí  rôznymi zdravotnými ťažkosťami, s  kožnými ochoreniami, alebo ranami, pre tehotné a dojčiace ženy *

*V prípade potenciálnych kontraindikácií sa o používaní IPL epilácie poraďte radšej so svojim lekárom.

Či už depilácia, alebo epilácia, obe techniky sú obľúbené a dlhodobo trendy. Jedným z dôvodov ich popularity je aj fakt, že ich s ľahkosťou možno vykonať v pohodlí domova. S použitím jednoduchých nástrojov to hravo zvládne ktokoľvek. Pozrite sa s nami hlbšie na to, čo ktorá metóda v sebe zahŕňa.

Depilácia

Rýchla, jednoduchá a, predovšetkým, bezbolestná! Taká je depilácia, ktorá najčastejšie predstavuje klasické holenie, oceňované celými generáciami tých, čo dbajú o hebkosť svojej pokožky. Na depiláciu možno použiť aj rôzne krémy, pasty, roll-on produkty, či telové spreje, ktoré obsahujú kyselinu tiogykolovú zacielenú na oslabenie štruktúry chĺpkov a ich postupný rozklad.

Na depiláciu sa najčastejšie využíva holiaci strojček - žiletkový, či elektrický. Foto: Pixabay

Najčastejšie metódy depilácie

 • holenie
 • použitie depilačných krémov a prípravkov s obsahom látok na rozklad chĺpkov

Depilácia má využitie na všetkých častiach tela - zbavujeme sa ňou ochlpenia na nohách i rukách, chĺpkov v oblasti tváre a, dokonca, mnohí si pomocou tejto jednoduchej metódy upravujú aj bikinové partie. Pri hustejšom zarastení však môže byť táto metóda časovo náročná a únavná.

Ako na depiláciu

Princíp depilácie spočíva v odstránení tej časti chĺpku, ktorá vyrastá na povrchu pokožky. Na tento účel vám bohate postačí jednorázová žiletka, či žiletkový strojček, no využiť možno aj ďalšie pomôcky. Páni určite ocenia zastrihávač fúzikov a chĺpkov v nose, dámam zasa výrazne uľahčí život šikovný tvárový depilátor, či bikini zastrihávač.

Aby sa vaša pokožka cítila byť hýčkaná, nezabúdajte používať depilačný krém, alebo rovno zainvestujte do strojčeka, ktorý disponuje hlavicou s pásikmi napustenými holiacim gélom. Zvýšenú pozornosť by ste tiež mali venovať pravidelnej údržbe holiacich pomôcok a ich častej obmene.

Spravte si z depilácie príjemný každodenný rituál. Foto: Pexels

Depilácia vám nezaberie veľa času, ale rovnako tak sa ani z jej účinku nebudete tešiť pridlho. Už po pár dňoch totiž chĺpky opäť začnú vyrastať všade tam, kde ste sa ich zbavili. Netreba však zúfať - ak si spravíte z holenia príjemný rituál a každý deň si v rámci  sprchovania prejdete holiacim strojčekom ochlpené partie tela, vaša pokožka bude hebká a príjemná na dotyk takmer neprestajne. A čo je na tom najlepšie? Depilácia je úplne bezbolestná procedúra, s minimálnymi negatívnymi vplyvmi na pokožku.

Epilácia

Ak túžite po hladko oholenej pokožke, z ktorej sa budete môcť tešiť dlhšiu dobu, epilácia je ideálnou voľbou. Uplatnenie má najmä pri odstraňovaní chĺpkov na väčších plochách, akými sú ruky a nohy, kde pokožka nie je až tak senzitívna. Technicky sa dá použiť aj na citlivejšie partie tela, ako je oblasť bikín, tvár a podpazušie, avšak treba rátať s tým, že môže ísť o niečo bolestivejšiu procedúru. Ako všetko na svete, aj toto je individuálne a všetko závisí od citlivosti vašej pokožky a tolerancie bolesti.

Najčastejšie metódy epilácie

 • vytrhávanie chĺpkov pinzetou
 • voskovanie
 • epilácia cukrovou pastou
 • IPL epilácia pulzným svetlom
 • laserové odstraňovanie chĺpkov

Ako na epiláciu

Na odstraňovanie chĺpkov sa v tomto prípade používa mechanické zariadenie - epilátor. Tento prístroj odstraňuje chĺpky pomocou drobných pinziet a to tak, že ich vytrháva spod pokožky priamo s korienkami. Vďaka tomu ostáva pleť dlhšie hebká a nie je treba procedúru opakovať aj niekoľko týždňov.

Epilácia je ideálna metóda na odstraňovanie chĺpkov z rúk, či nôh. Foto: Notino

Elektrický epilátor má jednu nevýhodu, a to, že jeho používanie vám môže spôsobiť nepríjemné pocity, až bolesť. Najmä spočiatku, kým pokožka nie je zvyknutá, môže byť proces vytrhávania chĺpkov problematický. Po čase však bolestivosť zvykne ustúpiť. Riešením môže byť aj epilátor určený na použitie vo vode, ktorý spolu s využitím chladiacej rukavice napne pokožku, ochladí ju, a tým aj zmierni bolesť.

Tipy na používanie epilátoru:

 1. Na epiláciu si vyhraďte čas, určite ju nerobte “v behu”. Najlepšie výsledky totiž  dosiahnete, keď budete prístrojom pomaly pohybovať po tele.
 2. V niektorých prípadoch môže po odstránení chĺpkov dôjsť k začervenaniu a podráždeniu pokožky. Neľakajte sa! Sčervenanie zvykne zmiznúť po niekoľkých hodinách a vaša pokožka sa zmení na čistú a hladkú. Aby koža mohla dobre zrelaxovať, je dobré používať epilátor skôr navečer.
 3. Rôzne epilátory môžu mať rozličné nastavenie rýchlosti. Vždy začnite radšej na nižšom stupni a pridávajte na intenzite postupne, aby ste zistili, čo vaša pokožka toleruje.
 4. Po každom použití epilátor dôkladne vyčistite, aby ste sa vyhli riziku infekcie kože pri budúcich procedúrach.

IPL epilátor, hit leta 2021

IPL epilácia je vhodná pre celé telo i tvár. Foto: Phillips

Krásne nohy bez chĺpkov, ktoré vydržia hladké dlhodobo, už nemusia byť len snom. Azda najväčšou novinkou a trendom v bezbolestnom odstraňovaní ochlpenia je takzvaná IPL epilácia, alebo aj fotoepilácia. Metóda, za ktorou sme si ešte nedávno museli vyraziť do  kozmetických salónov, sa stáva dostupnou aj v domácom prostredí.

Ako na IPL epiláciu

Základným pomocníkom je v tomto prípade IPL epilátor, elektrické zariadenie, ktoré využíva technológiu pulzného svetla (Intensive pulse light). IPL epilátor privádza do pokožky vyhrievací lúč s cieľom narušiť štruktúru chĺpkov. Pri pravidelnom používaní korienky postupne slabnú, ochlpenie sa zjemňuje a prestáva rásť. Testy preukázali výborné výsledky tejto metódy už po 3 použitiach, po 12 ošetreniach sa účinnosť ešte zvyšuje a vy sa môžete tešiť z pokožky bez chĺpkov až na 6 mesiacov.  

IPL epilácia je vhodná na celé telo i tvár, vrátane tých najcitlivejších partií. Sen o dokonale hladkej pokožke vám pomôže splniť IPL epilátor Philips Lumea, ktorý zaručuje profesionálnu starostlivosť o pleť aj v pohodlí domova. Používa sa veľmi jednoducho a jeho obsluhu zvládne naozaj každý.

Odstraňovanie chĺpkov v kocke


Plusy

+

Mínusy

-

Depilácia

 • rýchle odstránenie chĺpkov

 • bezbolestná metóda

 • finančná nenáročnosť

 • krátkodobý efekt

 • potreba častého opakovania

Epilácia

 • dlhodobejší výsledok

 • bolestivosť

IPL epilácia

 • jednoduchá obsluha

 • trvácny výsledok

 • vyššia prvotná investícia

 • viacero kontraindikácií