Bee pollenVčelí peľ je bohatá prírodná rastlinná potravina pre včely, ktorá sa niekedy nazýva “elixír mladosti”. Dosiaľ je na počudovanie málo známe, že kvetový peľ má obdivuhodné vynikajúce liečivé vlastnosti, pretože je bohatý na biologické účinné látky, obsahuje všetky potrebné prvky a vitamíny pre ľudský organizmus. Štúdie ukazujú, že poskytuje skoro všetky látky potrebné pre každodennú správnu funkciu ľudského tela. O včeľom peli sa hovorí, že je to najkomplexnejšia potravina z darov prírody.

Spôsob použitia:
Včelí peľ je ideálne vopred rozpustiť v mede (kvôli uvoľneniu živín) a následne je chutný s jogurtom, v šalátoch, müsli, apod. Pretože každé zrnko je nabité aktívnymi enzýmami a živinami, zaraďujte včelí peľ do stravy pomaly (prvé týždne max. 1 až 2 lyžičky denne). Pokiaľ ste peľoví alergici, začnite zvlášť opatrne (1/2 až jednu lyžičku denne). Včelí peľ spracovávajte len pri nízkych teplotách!

Včelí med s peľom je vhodný:
– pre chudokrvné deti, dosiahne sa zvýšenie červeného krvného farbiva (deťom do 3 rokov nepodávať!)
– proti vypadávaniu vlasov – obsahuje kyselinu cystinovú, ktorá viaže síru a táto sa používa proti padaniu vlasov
– zlepšuje prekrvenie mozgu
– napomáha prostatikom
– pri depresívnych stavoch, obnovuje duševnú rovnováhu a vyvoláva pocit spokojnosti a chuť do života
– pri ochoreniach pečene, dochádza k poruche biochemických pochodov, zvlášť pri premene bielkovín v krvi

Varovanie:

Niektorí ľudia môžu zaznamenať pri užívaní včelieho peľu drobné žalúdočné a črevné podráždenie a preháňavý účinok. Vzhľadom k bohatosti výživných látok existuje u malého percenta ľudí tiež možnosť alergickej reakcie na včelí peľ. Preto sa odporúča alergický test pred užívaním, a to tak, že si nanesiete malé množstvo peľu s medom na zápästie do oblasti, kde je cítiť tep. Pokiaľ sa po 3-5 hodinách objaví červená škvrna, potom ste s najväčšou pravdepodobnosťou na včelie produkty alergickí a včelí peľ neužívajte.

Peľ je hydroskopický a preto je preň nebezpečná vlhkosť, ktorá ho znehodnocuje. Uskladňujte ho preto v uzavretom sáčku.