Bývanie by malo byť hlavne funkčné a je jedno, či ide o obývačku, detskú izbu, spálňu alebo kúpeľňu. Funkcionalita je základom dobrého bývania. No je tu ďalší, nie menej dôležitý prvok, a tým je útulnosť. Veľa ľudí často zabúda na to, že bývanie by malo vyzerať pekne, ladiť so sebou a hlavne by ste sa tu mali cítiť príjemne. Presne takýmto niečím sa riadi škandinávsky štýl. Tu je niekoľko tipov, čo robiť preto, aby to aj u vás doma vyzeralo ako v Škandinávii.

Veľa svetla

Severania veľmi oceňujú svetlo a to hneď z dvoch dôvodov – počas zimy ho tam majú naozaj veľmi málo, ale hlavne preto, že veľa svetla dokáže priestor opticky zväčšiť. Takže zabudnite na neustále zatiahnuté žalúzie, závesy či rolety. Vpustite dnu svetlo, v prípade, že sa bojíte o súkromie, nechajte si záclony, ktoré prepustia dostatok slnečných lúčov. Okrem prirodzeného svetla môžete izbu zosvetliť tak, že ju vymaľujete na bielo a pridáte nábytok vo svetlejších farbách.

Veľa dreva

Drevo sa výborne kombinuje s chladnejšími neutrálnymi farbami. Dokáže ich osvietiť, celý priestor opticky aj fyzicky zohriať a zároveň to pôsobí veľmi elegantne a minimalisticky. Aj preto sa snažte o drevenú podlahu, jedálny stôl z hrubo ohobľovaného masívu, veľké drevené skrine.

Štýlový nábytok

Okrem dreva to môžete oživiť výraznejšími farebnými prvkami – modrá sedačka, zelené kreslo či žltá taburetka. Nemusíte sa toho vôbec báť. Prípadne si miesto výrazných kúskov môžete vybrať aj štýlový vintage nábytok, ktorý do toho minimalizmu vleje trochu domova a patiny.

Veľa zelene

Možno by ste to na Škandinávcov nepovedali, no milujú zeleň. Veľa zelene. Aj do takého minimalisticko-útulného štýlu zmestia veľa kvetov, rastlín či byliniek. Nielenže zachytávajú prach, ale človek sa tu aj oveľa lepšie cíti.

Keď sa rozhodnete pre rekonštrukciu v tomto štýle, nešetrite. Neoplatí sa to. Šetriť vám pomôžu renovované tonery, LED žiarovky alebo ekonomickejšie vykurovanie. Pri zariaďovaní príbytku to ale nerobte.