Väčšina z nás má tendenciu otáľať s oprašovaním žalúzií oveľa dlhšie, ako by sme mali. Čím dlhší čas necháme prach a iné nečistoty hromadiť sa na žalúziách, tým viac energie minieme pri ich dôkladnom čistení.

Foto: Freepick

Ako vyčistiť žalúzie z umelého dreva


Ak sú vaše žalúzie z umelého dreva len zaprášené, použite vysávač s nástavcom na prachovú kefu, aby ste ich oprášili. Podržte spodok žalúzií a povysávajte všetok prach z lamiel z oboch strán. Pri vysávaní si dajte pozor, aby ste žalúzie nepoškodili. Ak nemáte k vysávaču nástavec na prachovú kefu, dobre vám poslúži aj ručná prachovka.

Ak máte žalúzie z umelého dreva v kuchyni alebo v jej blízkosti, bude sa na nich, pravdepodobne, lepiť prach v spojení s mastnotou. V tomto prípade vám pomôže ocot. Naplňte malú misku rovnakým množstvom octu a vody, zatvorte žalúzie, namočte do octového roztoku handričku a utrite žalúzie z oboch strán. Ocot vám pomôže odstrániť mastný prach a keď s upratovaním skončíte, vaše žalúzie
sa budú lesknúť ako v deň, kedy boli nainštalované!

Foto: Freepick_lifeforstock

Ako sa starať o originálne drevené žalúzie


Väčšina žalúzií vyrobených zo skutočného dreva má špeciálnu povrchovú úpravu, ktorá odpudzuje nečistoty a škvrny. Ak sa však zaprášia, nastriekajte leštidlo na nábytok na mäkkú handričku a poutierajte každú lištu na oboch stranách.

Čo použiť na čistenie látkových žalúzií

Ideálnym pomocníkom je vysávač. Na čistenie a oprašovanie látkových tienidiel a žalúzií použite vysávač s nadstavcom na prachovú kefu. Ďalšou užitočnou pomôckou je aj váš fén. Nastavte ho na „chladný“ mód a vyfúkajte nečistoty a prach, ktoré sa môžu zachytiť v záhyboch žalúzií.

Škvrny alebo nečistoty na látkových roletách ošetrite handričkou z mikrovlákna navlhčenou v teplej mydlovej vode. Ak sú extrémne znečistené, možno budete potrebovať pomoc profesionálnej čistiacej služby.

Foto: Pexels-pixabay-279640

Čo platí na vinylové alebo hliníkové žalúzie


Existuje niekoľko rôznych spôsobov čistenia vinylových alebo hliníkových žalúzií a oba fungujú rovnako dobre. Prvý spôsob sme už opísali pri žalúziách z umelého dreva – buď ich povysávajte alebo ich utrite zriedeným octom.

Ak máte doma veľa hliníkových žalúzií, môže byť táto možnosť trochu zdĺhavá, najmä, ak sa v žalúziách okrem prachu nachádza aj mastná špina. V takom prípade to môžete radšej skúsiť inak. Druhý spôsob čistenia žalúzií zahŕňa ich zloženie a vyčistenie vo vani s pomocou saponátu. Mäkkou kefou, špongiou alebo mopom prejdite po oboch stranách líšt, potom vypustite špinavú vodu a naplňte vaňu čistou vodou na opláchnutie. Dôkladne ich opláchnite, aby ste nezanechali škvrny. Potom položte žalúzie na niekoľko osušiek, aby nasiakli zvyšnú vodu, následne ich opäť zaveste. Keď sú vaše hliníkové žalúzie čisté, zvážte ich ošetrenie sprejom na prach, ktorý vám pomôže udržať prach na uzde.

Vyžaduje si čistenie vertikálny žalúzií špeciálny prístup?

Na čistenie vertikálnych žalúzií môžete aplikovať v podstate vyššie uvedené rady v závislosti od toho, či sú vyrobené z látky alebo vinylu. Na vertikálne žalúzie môžete použiť aj valček na žmolky, ktorý z nich pozbiera prach aj pavučiny.

Foto: Pixabay_mploscar

Zdroj: The Best Way To Clean All The Blinds In Your House (onegoodthingbyjillee.com), Foto: Pexels, Pixabay, Freepick, Titulné foto: Pixabay/Khaligo