Myseľ potrebuje knihy ako nôž brúsny kameň. Rovnako ako každá iná časť tela, aj myseľ musí byť pravidelne precvičovaná, aby zostala fit. A dnes je toto vyhlásenie dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Len čo opustíme priestory škôl, väčšina z nás prestane čítať.

A to je chyba, ktorú ale môžete z nasledujúcich dôvodov napraviť.

Knihy udržujú mozog v dobrom stave

Viaceré štúdie ukazujú, že mentálna stimulácia vás udržiava v kondícii a môže oddialiť alebo dokonca zastaviť výskyt a priebeh Alzheimerovej choroby a demencie. Ak udržíte mozog aktívny čítaním, môžete zastaviť alebo aspoň spomaliť stratu mentálnych schopností. Knihy podnecujú našu predstavivosť a vyzývajú nás aktívne premýšľať o obsahu. Bez preháňania sa dá teda povedať, že čítanie je zdravé, a to platí pre všetky vekové kategórie. Tak to so zaujímavými knihami pre deti vyskúšajte od najmenších.

Čítanie znižuje stres

Bez ohľadu na to, či vás sužuje pracovný stres alebo osobné starosti a strach, knihy sú skvelý spôsob, ako sa odpútať a vypnúť. Román vás môže preniesť do iného sveta, prinútiť vás zabudnúť na každodenné veci a poskytnúť tak hlboké emocionálne uvoľnenie. Dokonca aj smutné príbehy alebo správy v novinách môžu rozšíriť našu perspektívu a dať na pravú mieru osobné problémy. Navštívte preto dobré kresťanské kníhkupectvo z pohodlia svojho domova a vyberte si niečo kvalitné na čítanie a zmiernenie stresu aj vy.

Knihy rozširujú vaše všeobecné vzdelanie

Každá kniha nás môže naučiť niečo nové. Historické knihy nám oživujú históriu pred očami, kriminálny román nás možno naučí niečo o kriminalistike a iných vyšetrovacích metódach, v ľúbostných románoch sa stretávame s rôznorodou skupinou rôznych postáv a ich vlastností. Zakaždým, keď zatvoríte knihu, viete niečo nové.

Hovorí sa tiež, že múdrosť prichádza s vekom, no ak nechcete tak dlho čakať, hľadajte ju v knihách. Väčšina kníh obsahuje zrnko múdrosti, môžete si z nich vziať ponaučenie, ktoré môže priamo alebo nepriamo ovplyvniť váš život. Knihy nás učia, že aj hrdinovia majú svoje slabosti a strachy a že ani tí zlí nemusia byť až takí zlí, pretože nič nie je namaľované len čiernobielo.

Tak čo poviete, neoplatí sa o tom presvedčiť?

(A/PR) Zdroj obrázka: PV productions/Shutterstock.com