dm20.jpgVajíčko nemusí vždy byť len škrupinové. Moderná doba prináša aj modernejšie metódy. Ja som sa tento rok nechala zlákať na veľkonočnú látku, ktorú som si kúpila na obrus a nápad bol na svete.

 

Čo potrebujete: 1 polystyrenové vajce 12cm veľké, zvyšky bavlnených látok v 2 farbách, 4cm široká stuha: 1,3m oranžovej, 2m zelenej, 2cm široká stuha 50cm, 0,5cm široká stuha 40cm, fixka, špendlíky, nôž, pilník na nechty

Ako na to: Vajíčko začíname vypracúvať patchworkovou technikou.
dm1.JPG

Na polystyrénové vajce dopoly podľa kresby č. 1 vyznačíme osminky. vyznačené línie narežeme nožíkom. Zárezy majú byť hlboké asi 1cm. Z bavlnených zvyškov vystrihneme na každú osminku dielik s dodatočnými prídavkami. Diel látky priložíme na vajíčko a pomocou pilníka látku opatrne zasúvame do zárezov. Farebné dieliky pravidelne striedame. Tento úsek práce si vyžaduje veľkú trepezlivosť a čas. Von prečnievajúce okraje látkových dielikov odstrihneme a všetko ešte raz povsúvame do zárezov. Látku pod prstami treba cítiť a pracovať s ňou tak, aby bola na osminkách hladká a našponovaná.

Po tejto prípravnej fáze prikročíme k artičokovej technike. Zelenú a oranžovú stuhu nastriháme na 8cm dlhé pásiky: potrebujeme 12 oranžových a 16 zelených kúskov. Podľa kresby č. 2 zožehlíme krátke kúsky stúh do trojuholníkov. Pripravené trojuholníkové kúsky našpendľujeme takto:
1.r.: nad každú zelenú osminku vajíčka našpendlíme 2 špendlíkmi 1 oranžovú šupinku (ich okraje sa prekrývajú)
2.r.: nad každú oranžovú osminku našpendlíme 1 zelenú šupinku
3.r.: pokračujeme 4 oranžovými šupinkami
4.r.: pokračujeme 4 zelenými šupinkami
5.r.: pokračujeme 4 oranžovými šupinkami
6. a 7.r.: v každom riadku 4 zelené šupinky
Na biele miesto na vrchole vajíčka prišpendlíme zelený štvorček 4x4cm. Do jeho stredu prišpendlíme najprv tenkú stužku, ktorá bude slúžiť na zavesenie ozdoby a potom urobíme z hrubšej zelenej stužky mašľu, ktorú tiež prišpendlíme na vrchol vajíčka. Namiesto stužky môžete použiť inú veľkonočnú aplikáciu.