sada-005.jpgDnešným kurzom šitia sa prehupneme do druhej polovice našej sady. Sadu obliečok do postieľky a baldachýn sme už zvládli. Dnes máme na rade zavinovačku, v ktorej sa bude vaše bábätko cítiť ako v bavlnke. Bude mu teplúčko, bude sa cítiť ako v mamičkinom brušku a vy sa pritom ani moc nenatrápite žehlením zbytočných volánikov, ako to bolo donedávna pri klasických zavinovačkách.

Čo budete potrebovať: ak chcete zhotoviť len zavinovačku, tak budete potrebovať 1,0 m bavlnenej vzorovanej látky šírky 140 cm, 80 cm bielej bavlnenej látky rovnakej šírky, 75 cm hrubšieho vatelínu rovnakej šírky, nite, nožnice

Ako na to: V prvom rade operte látku, resp. vypláchajte vo vode teplej aspoň 40°C, aby sa vám po prvom opraní nezrazila. Vysušte a vyžehlite ju. Z modrej látky si vystrihnite štvorec o rozmeroch 78 x 78 cm. Rovnaký štvorec si vystrihnite aj z bielej látky a tiež z vatelínu.

sada-007.jpgVšetky tri diely prišpendlite k sebe a jeden roh nožnicami zastrihnite do oblúka a ďalšie tri rohy odstrihnite tak, aby zostal 18 cm rozmer odstrihnutej časti ako vidieť na fotografii. Pozor na smerovanie vzorky! Zo zvyšnej látky si odstrihnite pás dlhý 1,6 m a široký 12 cm. Na oboch koncoch ho otočte lícom dovnútra a prešite. Otočte, rohy vyrovnajte, pás prehnite na polovicu a dobre prežehlite. Zoberte si farebný diel a prišpendlite k lícovej časti pás tak, aby ste robili zároveň záhyby v rozpätí cca 4 cm. Pás smerujte od jedného odstrihnutého rohu cez oblúkovú časť ku druhému odstrihnutému rohu neprehnutou časťou dovonka. Celý diel prešite.

Potom vezmite vatelín, položte si ho na podložku, naň rozprestrite bielu látku a nakoniec farebnú látku otočte lícom dole. Všetky tri diely si prichyťte špendlíkmi a prešite na šijacom stroji tak, aby ste si na spodnom odstrihnutom rohu nechali otvor. Látku prevráťte lícom hore, rohy povystierajte a otvor zašite. Celú zavinovačku v odstupe 5 cm od krajov prešite na stroji. Pozor, aby spodný diel bol prešívaný bielou niťou!

sada-009.jpgZo zvyšku látky si odstrihnite dva pásy dlhé 1,5 m a široké 12 cm. Pás otočte lícom k sebe a po dĺžke zošite. Vznikne tunel, ktorý otočte naopak a oba konce zašite. To isté spravte s druhým pásom. Odstrihnite si ešte pás dlhý 40 x 12 cm, po dlhšej strane preložte na polovicu, zošite, otočte naopak. Konce zatiaľ nezošívajte. Zoberte si zavinovačku a poskladajte ju do tvaru, ako keď tam bude zabalené dieťa. Oba pásy oviňte okolo zavinovačky do prekladaného boku. Upravte tak, aby oba pásy boli rovnako dlhé. Špendlíkom si oba pásy prichyťte k prekladanej strane a prešite ich na šijacom stroji. Teraz zoberte zvyšný úzky pás a priložte ho zo zadnej časti zavinovačky. Bude tvoriť tzv. tunel, cez ktorý budú smerovať pásy, aby pekne kopírovali zavinovačku. Prišpendlíte si ich, oba otvorené konce zahnite dovnútra a na šijacom stroji podľa fotky prešite. Teraz môžete zavinovačku poskladať a uviazať mašľami.