Mnohí čerství rodičia nám asi neuveria, no faktom je to, že deti v prvom roku života prespia približne 70 percent svojho času. Po narodení trávia touto aktivitou asi 20 hodín denne, neskôr, v dojčenskom období sa tento čas skráti na 10-16 hodín. Príroda to takto nezariadila len tak náhodou. Spánok podporuje tvorbu rastového hormónu, a logicky, ten je počas vývinu mimoriadne dôležitý. Postieľka teda stelesňuje nielen prostredie, kde dieťa trávi viac ako polku svojho života, ale aj kus nábytku, ktorý má priamo vplyv na jeho zdravie.
Materiál postieľky
Rám matraca by mal byť vyrobený z odolného kovu, vďaka čomu bude postieľka pevná. Čo sa však zvyšku týka, máte dve možnosti: tá pravá detská postieľka bude pre vás z klasického masívneho dreva alebo z plastu. Tie drevené sú zvyčajne drahšie ako plastové. Vyzerajú však oveľa atraktívnejšie, v porovnaní s nimi plastové často pôsobia veľmi lacno. Vzhľad je ale len jedným z mnohých oveľa dôležitejších faktorov, na ktoré by ste si pri výbere mali dať pozor.
Drevo je oveľa stabilnejšie a kvalitnejšie. Ak chcete, aby tento kus nábytku vydržal čo najdlhšie, mali by ste si vybrať niečo tvrdšie, akým je bukové drevo. Mäkké materiály, ako napríklad borievka, sú náchylnejšie na rôzne odreniny a škrabance, navyše ani skrutky nedržia tak pevne. Takže, pokiaľ vaše bábätko je trochu živšie, rátajte s rizikom rýchlejšieho „rozpadu“.
Rám a priečky
Ak si kúpite postieľku s nastaviteľným rámom, bude to naozaj veľmi praktická voľba. Výhoda tejto funkcie začne byť citeľná najmä vtedy, keď vaše dieťatko začne sedieť. Prispôsobením rámu mu umožníte, aby sa dokázalo stabilnejšie a komfortnejšie oprieť, no a aj vy budete mať lepší prístup k nemu, a to v rôznych polohách.
Ďalším kľúčovým bodom pri rozhodovaní môžu byť aj priečky. Nemala by byť medzi nimi príliš veľká medzera kvôli bezpečnostným dôvodom, najmä aby cez ňu dieťa neprestrčilo hlavu. Túto podmienku väčšina výrobcov dodržuje. Ak by ste si detskú postieľku dali vyrobiť, nezabudnite túto záležitosť prebrať s majstrom. Ideálna vzdialenosť medzi jednotlivými priečkami je 4-6 cm.
Keďže deti nemajú žiadne zábrany skúmať všetko na svete ústami, nebude to inak pravdepodobne ani s objavovaním priečok postieľky. Toto je jeden z dôvodov, prečo je praktické dokúpiť aj textilný mantinel na detský matrac, ktorý možno poznáte pod názvom „pletenec“. Ďalšími funkciami tohto doplnku sú ochrana a zútulnenie detského „hniezdočka“.
Detský matrac
Správny matrac do detskej postieľky je alfou a omegou podpory správneho vývinu chrbtice a celého pohybového aparátu dieťaťa počas spánku. Nemal by byť príliš tvrdý, ale ani mäkký, znamená to, že by ste ho mali vybrať z kategórie „polotuhých“ matracov. Veľmi podstatný je aj materiál, hľadajte taký, ktorý neobsahuje žiadne závadné zložky, ideálne by mal byť antialergénny. Správna hygiena je nevyhnutná, a tú by mala umožniť odnímateľnosť poťahu, resp. prateľnosť matraca ako takého. Jeden z najväčších slovenských predajcov matracov, internetový portál Zdravotne-matrace.sk medzi najbezpečnejšie materiály zaraďuje latex, PUR penu a kokos.
Oplatí sa investovať aj do kvalitného nepremokavého chrániča, ktorý bude vaším najlepším kamošom pri nočných nehodách. Nevyhnutnou súčasťou výbavy k matracu je aj pripínateľná plachta, ktorá vďaka gume perfektne drží na matraci a nešmýka sa. V tejto časti pokladáme za dôležité uviesť aj to, že medzera medzi matracom a konštrukciou postieľky by nemala byť väčšia viac ako 4,5 cm.
TIP: Prečítajte si článok o tom, aká by mala byť postieľka pre bábätká, čo musí mať a na čo si dávať pozor aj na internetovom portáli Rodinka-spolu.sk.
(A/PR) Zdroj fotiek: Freepik.com