Nastavenie hraníc je pre mnohých neprirodzené a ťažké, no pre život viac ako potrebné. Tak, ako je v dnešnej dobe nutné vymedziť hranice štátov a pozemkov, je potrebné vymedziť si aj svoje vlastné hranice. Nenastavujeme hranice iným ľuďom, ale sebe. Aj keď sa to na prvý pohľad zdá neuchopiteľné, dá sa to naučiť. V našich desiatich tipoch vám prezradíme ako na to.
Jasne definujte svoje hranice. Ujasnite si sama pred sebou aké hranice potrebujete vymerať. Potrebujete primäť svoju matku aby vám nonstop netelofonovala, alebo sa jej chystáte predstaviť okolnosti za ktorých vám môže volať tak, aby vás nevyrušovala v práci a podobne? Ak v tom nebudete mať sama jasno, nebudete vedieť svoje potreby komunikovať okoliu.
Ujasnite si, prečo je pre vás dôležité stanoviť si konkrétnu hranicu. Nie je príliš za vašou komfortnou zónou? Prečo si potrebujete vymedziť ju, čo vás k tomu vedie a čo bude nasledovať potom, až ju zadefinujete aj svojmu okoliu?
Komunikujte priamo, no ohľaduplne. Neskrývajte sa za pochybnosti či pocity iných ľudí. Najlepšie je jednať s nimi priamo na rovinu, no zároveň ohľaduplne. Stanovenie hraníc, ktorými zároveň iných zraníte, nie je vašim cieľom.
Neospravedlňujte sa a nevysvetľujte. Podkopáva to vašu autoritu a navodzuje dojem, že za vaším konaním sa skrýva niečo, čo treba obhajovať.
Hovorte pokojne a slušne. V žiadnom prípade nechoďte na druhú osobu s hnevom, ani sa nepokúšajte nastavovať hranice počas hádky. Chcete, aby druhá strana pochopila vašu žiadosť, nie aby ste ju ňou popudili. Krik, sarkazmus alebo zvyšujúci sa tón hlasu v druhých vyvolá hnev a odpor, čo vám pomôže akurát tak minúť sa cieľom.
Na začiatku pritvrďte. Je oveľa jednoduchšie hranice postupne rozširovať ako najskôr začať pozvoľne a potom “udrieť”. Toto je pomerne bežná chyba mnohých ľudí pri stanovení hraníc. Ak sa zoznámite s niekym novým, alebo nastúpite do nového zamestnania, najskôr chcete, prirodzene, urobiť dojem a zapadnúť, čoho dôsledkom neraz súhlasíte s požiadavkami zamestnávateľa/priateľov, ktoré sú vám proti srsti. Nie ste tu preto, aby ste ľuďom vždy a za každú cenu vyhoveli.
Nepovoľte. Nedovoľte komukoľvek prekračovať vaše hranice zas a znova. Nie je dobré ak prehovoríte až potom, čo niekto porušil vaše hranice hneď niekoľkokrát. Zakročte hneď, na nič nečakajte. Ak budete zbytočne vyčkávať, potom už nik vaše slová nebude brať vážne. Zároveň je potrebné, aby ste si bola istá, že vaše okolie vaše hranice naozaj pozná a vie, že ich prekračuje.
Neberte si nič osobne. Nastavenie hraníc nie je to isté ako osobný útok. Mirka veľkoryso súhlasila, že bude pár dní voziť Katku po práci domov, zatiaľ čo ona má auto v servise. V prvý deň mala v pláne odviezť ju a ísť rovno domov, takže je rozčarovaná, že po skončení pracovného času čaká pätnásť minút kým sa Katka dorozpráva s kolegami. Po troch dňoch už nevydrží a vybuchne: “Katarína, si naozaj neuveriteľná. Nevidíš, že na teba čakám? Si tak nevďačná! Nabudúce choď domov busom!” Všimnite si ten rozdiel, keď Mirka použije” JA vyhlásenie “a vynechá osobný útok. “Katka, potrebujem ísť po práci rovno domov. Veľmi rada ťa odveziem, ale nemôžem na teba čakať viac ako päť minút. Takže ak sa potrebuješ zdržať, nebudem ťa môcť odviezť .”
Podpora okolia. Pri nastavovaní hraníc sa môžete poriadne zapotiť a prinesie vám mnohé otázky, nepríjemné pocity a možno začnete o sebe pochybovať. Bude fajn, ak v tom nebudete sama a budete mať podporu najbližšieho okolia.
Dôverujte svojej intuícií. Nezabudnite sa stíšiť a naladiť na svoje myšlienky. Uvedomujte si svoje pocity. Čo vám hovorí váš vnútorný hlas, vaša intuícia? Ak sa necítite komfortne, musíte niečo vo svojom živote zmeniť.
Nasledovanie uvedených tipov vám pomôže nastaviť si hranice. Nezabúdajte na to, že zdravé hranice sú dobré pre vás aj pre vaše okolie a je dobré naučiť vymedziť si ich aj vaše deti.
Zdroj obrázkov: Pixabay