Stáva sa vám občas, že vám v živote bliká kontrolka a máte taký zvláštny pocit, ktorý sa však rozhodnete zatlačiť do úzadia? Prejde nejaký čas a ukáže sa, že ten pocit bola vaša intuícia. Rozhodli ste sa ju nevypočuť, neposlúchnuť a ona vám dnes drzo vyplazuje jazyk a škrieka: “Vidíš, ja som ti to vravela! Mala si ma počúvať!” Ak teda vo vašom živote začne úradovať jeden z nasledovných pocitov, neignorujte ich. Radšej im venujte náležitú pozornosť. Zvyčajne majú pre vás nejaký odkaz.

Ľudia sa vám začnú vyhýbať. Ľudia sa vám nebudú vyhýbať, pokiaľ v živote nerobíte niečo zlé. Ešte nedávno ste boli skvelé priateľky, no dnes vám Danka nedvíha ani neodpisuje na správy. Za takýmto správaním hľadajte zásadný problém, ktorý s vami druhá strana má, no nedokáže sa s vami stretnúť a povedať vám ho priamo do očí. Pretože za každou emóciou a zmenou v správaní, či už chceme alebo nie, sa VŽDY ukrýva nejaký problém. Ak si ho s danou osobou nevykomunikujete, vaše správanie smerom k nej sa vždy zmení a jednoznačne vždy k horšiemu.

Nemáte žiadne úspory. Zarábate pomerne slušne, no mesačne nedokážete odložiť ani 10% z príjmu. Chyba. Treba myslieť aj na horšie časy a tvoriť si finančnú rezervu. Finančníci tvrdia, že si treba mesačne odložiť nie menej ako spomínaných 10%. Začnite od najbližšej výplaty. Najskôr si odložte, až potom plaťte.

“Nestíham” sa stalo vašou najčastejšou odpoveďou. Dnešný materiálny svet nás natoľko zomlel, že musíme neustále zarábať peniaze len preto, aby sme opäť konzumovali. A nielen to. Byť neustále v pohybe je dnes úžasne trendy a cool. Spomaľte. Skúste jednu sobotu stráviť v prírode namiesto v nákupnom centre. Nevečerajte v reštaurácii pričasto. Radšej navarte doma a jedzte celá rodina spolu za prestretým stolom. Naučte sa hovoriť nie bezvýznamným posedeniam na káve a prázdnym eventom. Hľadajte hodnotu v ľuďoch, nie vo veciach.

Nenapredujete. Nečítate, neučíte sa, nevzdelávate sa, nevyvíjate sa? Hlúpnete! Nie je vám ľúto takto premrhať život?

Duchovne nerastiete. Sú dve skupiny ľudí: tí, ktorí sa rozhodnú na sebe pracovať, a potom tí, ktorí sú na také niečo leniví a zaslepení vlastnou “dokonalosťou.” Všetko vedia, všade boli a to im stačí. Omyl. Takto s vami už nebude o čom, vážení. Nebude sa dať s vami vydržať. Kto vie, že nič nevie, ten vie :-)

Chodíte spať uprostred noci a potom sa ráno budíte ako zombie. Pokiaľ si to vaša práca vyžaduje, rešpekt. Ak sa však takto ničíte dobrovoľne, skúste to zmeniť. Vstávajte okolo 6h a spať choďte medzi 22-23h. Do týždňa z vás bude nový človek.

Odmeňujete sa pričasto. Každý večer po práci 1-2-3 poháre vína, každý deň po obede niečo sladké, každý víkend plné tašky nových handier. Naozaj to potrebujete? Nastavte si cestu malých odmien: niečo sladké len v sobotu, nové oblečenie len vtedy ak napr. schudnete, vytriedite skriňu a zopár kúskov z nej darujete, drink len formou prípitku na oslave raz za čas, alebo pokojne aj vôbec. Aj takáto malá zmena prináša veľké zázraky. Budete sa na svet, aj na seba, pozerať inak. Dokonca si začnete samú seba viac vážiť.

Ručička na váha ide z mesiaca na mesiac hore a vám je to jedno. Zmeniť to môžete len vy a to tak, že prehodnotíte svoje stravovacie návyky, z ktorých sa postupne stane váš nový životný štýl. Ak k tomu pridáte zdravý pohyb, budete štíhla ako prútik.

Neustále zlyhávate a obviňujete z toho svoje okolie. Je čas uvedomiť si, že svoje okolie zmeniť nemôžete, no seba áno. Boj samého so sebou je ten najťažší, no ak ho raz vyhráte, bude najúčinnejší a vy oveľa spokojnejšia. Pozrite sa na svoje zabehané vzorce správania ako z helikoptéry, a zmeňte ich. Opravte softvér vo svojej hlave a pozrite sa na svet cez iné okuliare. Pretože len šialenec robí veci stále tým istým spôsobom, pričom čakáva iné výsledky. Vaše okolie za vaše neúspechy naozaj nemôže. Postavte sa tejto skutočnosti čelom a niečo s ňou spravte.

Neustále sa porovnávate s inými. Toto je väčšinou výsadou žien. Tvária sa, že sa zaujímajú o vás, no v skutočnosti ich zaujíma viac to, čo máte na sebe, ako ste nalíčená, alebo sa z vás snažia vypáčiť názov vášho najnovšieho parfumového úlovku. Treba si uvedomiť, že sme ľudia, a preto by sme sa navzájom mali vnímať cez svoju ľudskú podstatu. Namiesto toho, čo má kto nové, alebo na akej dovolenke tento rok bol, by nás malo zaujímať skôr to, ako sa ten človek naozaj má, čím žije, čo cíti, ako sa mu darí v práci, ako sa od vášho posledného stretnutia vyvíja problém, o ktorom ste sa minule bavili, či ho niečo trápi, akú knihu číta a podobne. Vzťahy idúce výlučne len po povrchu nemôžu prerásť do skutočnej hĺbky. Dvoch rôznych ľudí nie je možné porovnať, pretože každý máme svoj jedinečný životný príbeh, a každý sme dostali od života rozdané iné karty. Tak s nimi hrajme, a nešvindľujme.

obrázky zdroj: pixabay.com