Bez ohľadu na vek a pohlavie, najviac zaťažený orgán u akejkoľvek osoby je bedrová chrbtica. Často je pod váhou a ťarchou celého tela, ktorá sa ale pri takomto dlhodobom pôsobení deformuje a ničí. Ak ste na sebe v posledných dňoch spozorovali únavu, môže to byť spôsobené aj týmto negatívnym vplyvom.

Najlepší čas na zmenu

Hneď ako vaše dieťa príde do prvej triedy, trávi čoraz viac času v sede, pre telo neprirodzenej polohe. Nakoľko sa ale tejto forme existencie jednoducho nedokážeme vyhnúť, musíme sa snažiť o telo v tejto pozícií správne starať. Čo to znamená?

Dodržujte spoločné štandardy sedenia pre všetkých

S cieľom zachovať zdravie chrbta a vytvoriť správne držanie tela, ortopédi stanovujú spoločné štandardy, s ktorými by ste sa mali všetci podrobne zoznámiť.

Tu sú niektoré z nich:

1. Stolík a stolička by mali byť nastavené na správnu výšku

Každý z nás je iný, a preto potrebuje aj iné podmienky. Špecifickým požiadavkám správneho sedenia sa môžete jednoducho prispôsobiť vďaka univerzálnym zdravotným stoličkám, ktoré sa postarajú o nevyhnutný komfort a dobrú oporu tela pri sedení.

Takéto stoličky sa prispôsobia vášmu telu, výške a hmotnosti. Z tohto pohľadu sú vhodné aj pre rastúce deti, pretože im potom už nemusíte kupovať nový stôl a stoličku. Táto rastie s nimi.

2. Doska pracovného stola by mala byť naklonená

Nastaviteľná doska stola je potrebná, aby sa dieťa ale aj dospelý pohodlne opieral o stôl. Je to dôležité najmä pre skupinu administratívnych pracovníkov a ľudí pracujúcich za počítačom. Poloha ruky v jednom smere je z dlhodobého hľadiska nevyhovujúca a môžete si vyžiadať svoju daň v podobe karpálneho tunela.

3. Hrudník by mal byť v blízkosti stola vo vzdialenosti päste

Nedávajte sa vysoko nad stôl a nakláňajte hlavu pri sede čo najmenej. Váš hrudník by mal byť vtedy nad pracovnou plochou stola vo vzdialenosti päste ruky, čo je do 10 cm.

4. Kolená tvoria jeden pravý uhol

Pričom by mali dosiahnuť vaše nohy pohodlne na podlahu. Robte si ale prestávky, pretože prekrvenie dôležitých končatín je pre normálnu a bezchybnú prácu veľmi dôležité. Občas sa postavte a urobte pár krokov.

Dlhodobé sedenie nie je vhodné a ideálne ani pre plnohodnotné funkcie pohlavných orgánov, nehovoriac o tom, ak ste pred nedávnom absolvovali obriezku, ktorá si predsa len vyžaduje svoju rekonvalescenciu.

Správne sedenie a nastavenie pracovnej plochy dokáže odstrániť viac ako 50 % záťaže a hmotnosti tela, takže si na vytvorení ideálnych podmienok dajte konečne záležať a vyberajte k tomuto účelu len tie najlepšie pomôcky.