Ak ste sa rozhodli, že sa nebudete podriaďovať dennému režimu bežného zamestnanca, alebo si jednoducho nemôžete dovoliť zotrvať 7,5 hodín v kancelárii, práca v pohodlí domova je riešenie. Flexibilné formy zamestnania alebo vlastné podnikanie sa o rozvoj tejto formy práce podpísali veľkým dielom. Aj tu ale potrebujete mať svoje pohodlie a podmienky, vďaka ktorým budete skutočne efektívnym človekom.

Zariadiť si domácu pracovňu sa môže javiť ako veľmi jednoduchá činnosť, no pri realizácii sa často presvedčíte o presnom opaku. S nami sa vám to ale nestane.

Vyberte si dobrú pracovnú plochu

K tejto otázke pristupujte s plnou zodpovednosťou. Ak nie ste spokojní s tým, čo sa aktuálne predáva, potom premýšľajte o kúpe nábytku na mieru. Platí to najmä v prípadoch, kedy je rozloženie a priestor vašej pracovne neštandardný. Dobre vybavený pracovný stôl je prvý a najlepší základ bezproblémovej práce.

Zbavte sa všetkého prebytku

Keď pracujete doma, môžete sa ľahko rozptýliť počítačovou hrou alebo sledovaním videa či televízie. Ak sa ale pozriete na svoju domácu kanceláriu ako profesionálny priestor, podporí to aj vašu motiváciu.

Samozrejme, to neznamená, že by ste sa mali zbaviť všetkých milých drobností na stole. Aj tie vás podporujú vo výkone, je však nutné nájsť v tom všetkom správnu mieru, pretože sústrediť sa na dôležité úlohy je ďalší dobrý krok smerom vpred. Multifunkčné zariadenie s dobrými tonermi do tlačiarne sa ale k zbytočnostiam určite neradí.

Usporiadajte si stolové zásuvky

Ak má vaša pracovná plocha zásuvky, použite ich! Takéto boxy sú vhodné na ukladanie papierov, priečinkov, notebookov a iných dôležitých drobností. Samozrejme, aj tu existuje nebezpečenstvo, že sa tieto úložné boxy zmenia z pomocníkov na bežné problémové oblasti, v ktorých ukrývame neporiadok.

Aby sa tomu zabránilo, je potrebné vyvinúť systém na ukladanie dokumentov a držať sa ho! Neustále využívané váhy Kern musia zostať na stole a byť po ruke.

Dbajte aj na dostatočné svetlo, ktoré by do miestnosti malo ideálne prúdiť cez veľké okno. Umelé formy osvetlenia by nemali oči zbytočne dráždiť, vždy sú ale lepšie, ako by ste nad úlohou mali žmúriť a kaziť si svoj drahocenný zrak.

Rovnako potrebný je čerstvý vzduch, pravidelné vetranie a samozrejme prestávky. Tak na to u seba a doma vo svojej pracovni myslite.