Ak ste sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodli zaobstarať si domáce zvieratko, určite budete riešiť aj jeho výchovu a hygienické návyky. V byte alebo rodinnom dome, vždy to bude zo začiatku náročné a stáť vás to kopec nervov a úsilia. Aby ste ale dosiahli čo najlepšie výsledky, upustiť zo štandardných výchovných postupov by ste jednoducho nemali.

Aplikovať ale teoretické poznatky do praxe je naozaj umenie a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Zvládnuť sa to ale určite dá a v priebehu niekoľkých mesiacov na tieto milé starosti možno aj zabudnete.

Začnite osobným miestom

Od prvého okamihu, ako si donesiete psíka domov, mu vyhraďte osobné miesto, kde sa bude môcť zložiť a spať.

V prvých týždňoch možno budete musieť s ním stráviť veľa bezsenných nocí a počúvať, ako šteňa vrčí a kňučí. Ľútosť ale nie je riešenie, a ak povolíte, šteniatko bude zmätené a zistí, že si dokáže vynútiť vašu pozornosť.

V prvých dňoch vám to môže uľahčiť aj kúsok látky, ktorú mala pri sebe sučka, alebo vaše oblečenie, v ktorom ste si ho v prvý deň doniesli domov.

Čistota je zárukou zdravia

Čistota je jedným z hlavných návykov, ktorým by sa malo šteniatko naučiť. Bude to trvať niekoľko týždňov a možno aj mesiacov, než si šteniatko uvedomí, že je iba jedno miesto, kde má povolené vykonať svoju potrebu.

Ideálne vonku a na záhrade, kde si ale dajte pozor na zelenú vodu v jazierku a iné veci, ktoré by mohli pobyt šteniatka ohroziť.

Docielite to pravidelným venčením a pochvalou za každý jeden správny úkon a dodržaný povel. V prvých dňoch to môžete riešiť novinami alebo špeciálnymi plienkami, prípadne toaletou, čo je ale krajné riešenie. Aj v tomto prípade by to malo byť vždy iba jedno miesto.

Správny čas na kŕmenie

Od mala učte svojho psíka jesť len z vlastnej misky. Žiadne žobranie po hodinovom kŕmení. Kŕmenie šteniatka by malo prebiehať vždy v rovnakom čase, ale nie pri spoločnom stole a ani v jeho blízkosti, ale na osobitne určenom mieste. Takýto prístup k diéte je správny.

Je však dôležité nielen organizovať diétu šteniatka, ale aj zvoliť správnu kŕmnu dávku. Odborníci sa domnievajú, že najlepším spôsobom kŕmenia pre šteniatka je kombinácia suchých a mokrých dávok.

Horšie to môže byť, ak je psík alergický, no aj tu si môžete vybrať veľa kvalitných granúl pre alergických psov, vďaka čomu je ich komplikovanejšie stravovanie vyriešené.

Určite to skúste a buďte pritom trpezliví, všetko sa dá zvládnuť. Dôležité je, že máte tú najlepšiu spoločnosť.