Možno patríte k ľuďom, ktorí zvyknú potešiť iných jednoduchou odpoveďou “Áno.” Hovoríte “áno” na extra projekty v práci, na každé pozvanie od priateľov na kávu, na drink či na spoločnú večeru, na každú dobrovoľnícku činnosť, na všetky prosby o pomoc od svojho okolia, je takmer isté, že sa skôr, či neskôr vyčerpáte. Najskôr sa cítite potrebná, zahrnutá do plánov iných ľudí a dôležitá až do chvíle, než vás to privedie nad priepasť akútneho nedostatku času, tlaku, stresu a absolútneho vyčerpania. Spoznávate samú seba v niektorom z uvedených scenárov?
Niekedy prikývneme na žiadosti nášho okolia len preto, pretože potrebujeme vyriešiť nejaký problém, alebo naplniť svoju potrebu. Inokedy povieme áno len preto, lebo si nechceme daného človeka znepriateliť a túžime zostať mu v priazni. V jednom aj v druhom prípade si treba uvedomiť, že deň má len 24 hodín. Lamentovali ste už niekedy nad tým, že život letí ako blázon? Odpovedali ste niekedy na otázku: “Ako sa máš?” slovkom: “Rýchlo.”? Ak sa teraz zastavíte a naučíte sa pri niektorých žiadostiach a pozvaniach povedať nie, pocítite obrovský pocit slobody. Možno budete najskôr pociťovať výčitky z odmietnutia, no neskôr vám to pomôže získať energiu do práce, kreatívnej činnosti, starostlivosti o rodinu a pocítite celkový príval energie a produktivity. To neznamená, že sa staneme nevšímaví voči potrebám ľudí v našom okolí. Len budeme starostlivo a múdro zvažovať, na čo prikývneme a čo odmietneme. Tu je päť dôvodov, prečo vás “nie” povedie lepšou cestou než “áno”.
- Nedisponujete nevyčerpateľným zdrojom času. Nezmenil sa váš život náhodou v poslednej dobe na písanie zoznamov? Zoznam toho, čo musíte urobiť, čo nezabudnúť, čo nakúpiť, zoznam jedál na celý týždeň atď. Ak denne balansujete medzi jednotlivými pracovnými a rodinnými zoznamami a premýšľate nad tým, kedy sa život už konečne trochu upokojí, vedzte, že všetko stojí a padá na vás. Musíte sa naučiť určovať si priority. Peniaze, čas, pozornosť – to všetko sú vyčerpateľné zdroje. Je kľúčové naučiť sa medzi nimi rozhodovať. Ak si pravidelne nakladáte na plecia viac, ako unesiete, začnite sa učiť hovoriť nie.
- Ak poviete nie, nestane sa z vás automaticky ignorant. Možno sa vám už niekedy stalo, že ste dostali pozvanie na drink, či na mimoriadne zaujímavé stretnutie práve vtedy, keď sa vám to najmenej hodilo. Zrovna ste sa vrátili zo služobky, boli ste unavená a doma na vás čakala rodina, no cítili ste sa ako medzi dvomi mlynskými kameňmi, pretože ste nechceli to odmietnuť pozvanie. S tými ľuďmi by ste si užili kopec srandy, nabrali zaujímavé kontakty, vyčistili si hlavu od povinností. Zvážili ste však výšku hladiny vašej životnej energie, odmietli ste a okamžite ste začali nadobúdať pocit viny a mali ste sto chutí nejako dokázať osobe, ktorá vás pozvala, že ste napriek tomu dobrý človek, len sa vám to momentálne nehodí. Zdá sa vám to povedomé? Ak sa nad tým zamyslíme v opačnom garde, ak niekoho niekam pozveme a on odmietne, začneme si ho automaticky menej vážiť? Vyradíme ho zo zoznamu priateľov? Určite, že nie. Ak však vieme vyhodnotiť, čo je v danej chvíli pre nás dôležité a čo nie, odmietnutie je v takom prípade prejavom zrelosti a vyrovnanosti.
- Priority nepustia. Je pre vás ťažké dať na prvé miesto svoje vlastné priority? Zdá sa vám to sebecké? Ak poskytujete seba iným ľuďom formou zdroja, ktorý je kedykoľvek po ruke, je priam nemožné sústrediť sa na svoj vlastný život, na svoju prácu a rodinu. To, samozrejme, neznamená, že nemáte z času na čas vypomôcť pri charitatívnej akcii, alebo podať pomocnú ruku ľuďom vo svojom okolí pretože práve tak budete skvelým príkladom pri výchove svojich detí. Ak vás niekto požiada o pomoc, neodpovedajte hneď. Povedzte, že si to premyslíte a s ohľadom na váš čas zavoláte späť. Ak prosba nekolidujte s vašim pracovným harmonogramom a programom manžela a detí a cítite sa na to, smelo do toho. Ak vás však už len predstava danej pomoci vyčerpáva, nebojte sa odmietnuť.
- Nemusíte mať vždy pádny argument. Jedna vec je mať pádny dôvod na odmietnutie: rodičovské združenie, tanečné vystúpenie detí, návšteva, skorý budíček na ďalšie ráno, iná akcia v tom istom čase atď. Vy však dôvod mať nemusíte. Ak chcete len tak zostať doma, pozerať svoj obľúbený program, tráviť čas s deťmi, piť s manželom čaj, čítať si knihu, či dopriať si po dlhom dni uvoľňujúci kúpeľ a ísť skoro spať, nemusíte nikomu nič vysvetľovať. Priznať si sama pred sebou, čo v ten-ktorý deň potrebujete na dobitie bateriek, je absolútne v poriadku, ak nechcete o mesiac riešiť syndróm vyhorenia. Vy sama ste šéfkou vášho času.
- Nevysvetľujte. Ak vaša odpoveď na akúkoľvek prosbu, či pozvanie neznie ako dychtivo pritakávajúci nadšený hlas vo vašom vnútri, znamená to, že vám vaša intuícia našepkáva povedať nie. Nechoďte tam. Nemusíte byť všade. Jednoducho robte presne to, na čo máte v tej chvíli chuť. Kino aj obed, či večera s priateľkami sa zaobíde aj bez vás. V konečnom dôsledku ľudia, ktorí vás majú naozaj radi, teda skutoční priatelia, vám nikdy nebudú podsúvať svoje vlastné predstavy o tom, ako by ste mali tráviť čas. Váš čas.
obrázky zdroj: pixabay.com