Keďže nás počasie často nečakane prekvapí veľkými teplotnými zvratmi, je dobré mať záložný program pre deti po ruke. No a nič deti nebaví nezabaví lepšie ako rozprávky. Aby však netrávili čas pri pozeraní kadečoho,  je potrebné im podať kvalitné rozprávky, a teda najlepšie také, ktoré majú nejakú pridanú hodnotu v podobe pointy či dobre mienenej rady do života.

Animované filmy typu Na vlásku, Ľadové kráľovstvo či Raplh Rozbi-to dnes nebudeme spomínať, pretože tie pozná rozhodne každý. Prinášame preto zoznam 5 rozprávok, ktoré sú možno viac či menej známe, ale rozhodne vás nesklamú.

1. Coco

Zdroj: kamdomesta

Rozprávka Coco poteší rovnako staršie ako mladšie deti zhruba od 7 rokov. Disney a Pixar sa pri jej tvorbe inšpirovali Mexickým sviatkom mŕtvych, pričom nenásilným spôsobom deťom ukazujú, že i po smrti sú ľudia stále prítomní v našich životoch vďaka našim spomienkam a láske k nim. Rozprávka vyhrala až 2Oskarov, a to za najlepšie animovaný film a najlepšiu pieseň v roku 2017.

Krátky obsah: Malý chlapec Miguel miluje hudbu a rád by sa stal hudobníkom, ale jeho rodina je radikálne proti tomu. On sa zázračne dostane do zeme mŕtvych, kde zažije mnohé dobrodružstvá, ktoré mu odhalia rôzne tajomstvá jeho rodiny.

2. Vaiana (v origináli Moana)

Zdroj: precin

Animovaný film z Disney produkcie určený pre deti od veku 6 rokov sa dočkal hneď po spustení v kinách veľkého úspechu. Príbeh stavia na mytologickom základe a je situovaný na ostrove v Pacifiku pričom sa tu dočkáte nielen poloboha s magicou bakuľou, ale aj silnou vôľou dcéry náčelníka Vaiany. Rozrávka deťom ukáže, aká dôležitá je v živote sebadôvera a udržanie si vlastnej osobnosti a hrdosti.

Krátky obsah: Vaiana je mladé dievča, ktoré je zhodou okolností dcérou náčelníka kmeňa. Vaiana sa nielenže obáva o osud vlastných ľudí, ale tiež horí zvedavosťou zistiť čo sa nachádza za jej ostrovom. Vydá sa hľadať poloboha Mauiho, a tak zachrániť svoj ľud a nastoliť rovnováhu sveta.

3. V hlave

Zdroj: mojzoznam

Animovaný film opäť od veku zhruba 6 rokov vás okúzli. Deti sa tu dozvedia množstvom informácií o fungovaní mozgu a našich emóciach. Príbeh opisuje aké zložité môže byť je pre deti odsťahovať sa od všetkých kamarátov a s čím všetkým si deti pri veľkých zmenách musia prejsť. Napriek tomu dokáže táto rozprávka dokonca pobaviť deti i dospelých.

Krátky obsah: Riley je 11 ročné dievča, ktoré musí čeliť veľkému sťahovaniu kvôli novej práci jej otca. Kvôli tomu musí opustiť svojich kamarátov, školu a jednoducho všetko. Avšak na vyrovnanie sa s okolnosťami nie je celkom sama. V hlave má totiž riadiace centrum, o ktoré sa stará 5 postavičiek, ktoré predstavujú 5 nálad – Radosť, Smútok, Hnev, Strach a Znechutenie. Po presťahovaní sa Rileyne nálady rýchlo menia a vriadiacom centre sa dejú rôzne katastrofy. Radosť vezme situáciu do svojich rúk a opúšťa centrum, aby všetko napravila, a tu sa začína skutočné dobrodružstvo.

4. Veľká šestka

Zdroj: mojzoznam

Disneyho Veľká šestka je film o neskutočne nadanom mladom japonskom chlapcovi, ktorý musí čeliť nielen smrti svojich rodičov, ale aj náhlej smrti svojho rovnako nadaného brata. S tým mu pomáha robotický kamarát, ktorého brat zostrojil, aby pomáhal ľuďom starať sa o ich zdravie. Veľká šestka hovorí nielen o dôležitosti rodiny, ale aj o tom, že ak má človek skutočných kamarátov, pomôžu mu prekonať všetko.

Krátky obsah: Hiro má 14 rokov a vo svojom krátkom živote už prišiel o rodičov a žije u svojej tety. Jeho starší brat študuje s partiou mladých vedcov, a keďže vie o Hirovom nadaní, chce aby sa k nemu pridal v štúdiu na mestskom inštitúte. Hiro však nemá na to chuť. Po bratovej nehode získava nového robotického kamoša Baymana, ktorého zostrojil jeho brat na to, aby sa staral o Hirovo zdravie. Keď sa však v meste objaví muž s maskou, jeho zdratovnícky pomocník spolu s partiou vedcov pomáhajú Hirovi odhaliť čo má za lubom.

5. Lorax

Zdroj: niagara

Hoci ide o starší film z roku 2012, stále je aktuálny svojou environmentálnou tematikou. Pixaru sa podarilo vytvoriť rozprávku, ktorá hovorí o katastrofe, ktorú môže človek spôsobiť ak vyničí všetky stromy, ak zničí prírodu. Film opisuje cestu mladého neskazeného chlapca, ktorý túži po uznaní cez rôzne nástrahy až k veľkému bohatstvu, ktoré mu však nezaručí radosť, pretože kvôli chamtivosti zničí všetko okolo seba. Deti sa zistia ako dôležité je starať sa o prírodu, a to nenásilným a vtipným spôsobom.

Krátky obsah: Dvanásťročný chlapec Ted žije v meste, kde už neexistuje ani kúsok živej prírody. Stromy sú umelé a menia ročné obdobia pomocou ovládača, čistý vzduch sa predáva v pet fľašiach a celé mesto ovláda pán O´ Hare. Kdesi ďaleko za múrmi mesta žije legendami opradený muž s menom Jednoráz, ktorý toto všetko spôsobil. Jednoráz je jediný, ktorý má semienko skutočného stromu. Ted sa kvôli svojej láske Audrey rozhodne Jednoráza vyhľadať a semienko priniesť do mesta. Jednoráz mu vyrozpráva smutný príbeh, ako sa z krásnej prírody stalo mesto s umelými stromami a Ted sa rozhodne všetko napraviť.

Spomínané animované filmy dokážu vykúzliť naozaj zaujímavý filmový večer nielen pre deti, ale pre celú rodinu. Tak čo, ktorým začnete?