Závesy v interiéri odjakživa patrili k jeho súčasti, no v priebehu posledných rokov sa z domácností vytratili. Vo veľkej miere k tomu prispeli aj stále častejšie alergie a prach, ktorý sa v nich držal a možno chuť vyskúšať tieniacu techniku, ktorá sa ale z hľadiska údržby a hromadenia prachu stali pre mnohých ešte horšie. Ako to ale vyriešiť, ak si chcete svoje okno vyzdobiť a príjemne zatieniť?

Skúste závesy – moderné, kvalitné dizajnovo bezkonkurenčné a multifunkčné doplnky interiéru, ktoré dokážu omnoho viac, než ste si mysleli.

Ako a podľa čoho si vybrať dobrý záves?

Po prvé, závesy by mali zodpovedať farbe steny alebo tapety. Môžete si vybrať presne ten istý odtieň, alebo si vziať závesy o niekoľko tónov svetlejšie alebo tmavšie, ako je pôvodná farebná schéma.

Po druhé, interiér nimi zariadený by vás nemal obťažovať, inak to neprinesie to správne potešenie. Napríklad, ak je kvetinová potlač tapety na stene, farba závesov by mala byť len jedna a viac neutrálna.

Pohrajte sa s priestorom a farbami

Dizajn v klasickom interiéri si vyžaduje zdržanlivosť a práve maximálna farebná zhoda zvýrazní ušľachtilosť celkového štýlu. Pred výberom závesov v miestnosti zvážte, či ste spokojní aj s rozmermi interiéru.

Na „zatlačenie“ stien môžete použiť svetlejšie závesy. Ak chcete naopak vytvoriť intímne prostredie, je lepšie, aby boli o niečo tmavšie ako hlavný odtieň. Aby ste to nemuseli hneď po niekoľkých dňoch meniť, skúste to najskôr na nečisto.

A čo materiál?

Výber tkanín na závesy je založený na kombinácii farby, vzoru a textúry s nábytkom, dekoráciou a inými predmetmi dekorácie. Samozrejme, nesmiete zabudnúť ani na svoje nové plastové okná, ktoré konkrétnym materiálom v podstate z časti prekryjete.

Moderné tkaniny bez vzoru ale dobre zapadajú do akéhokoľvek štýlu. Expresivita môže byť daná prostredníctvom textúry, lemu a spôsobu šitia. Závesy s výraznými svetlými vzormi sú ideálne pre obývaciu izbu, pre spálňu je lepšie zvoliť pastelové odtiene, ktoré prinášajú teplo a pohodlie.

Od typu okna závisí aj hrúbka látky závesov. Ak majú byť okrem dekorácie aj predmetom dobrej izolácie pred chladom v zime, vyberajte si hrubšie materiály, s tým, že by nemali zbytočne prekryť vyhrievacie teleso.

Aká je správna veľkosť?

Ak si chcete kúpiť nový záves, určite budete potrebovať rozmery okna. Každý záves by mal byť pokryť celú šírku okna, ak ide o záclonu, tu by to mal byť dvojnásobok šírky okna. Čím ľahšie si zvolíte materiály, tým viac tkaniny budete potrebovať.

Dôležitý je aj spôsob upevnenia, od ktorého v podstate závisí aj to, ako okno so závesmi a záclonou vyzerá. Možností máte niekoľko. Klasika alebo modernejšia koľajnička, ktorú na stene ani neuvidíte.

No a keď budete mať zasa chuť na zmenu, jednoducho ich môžete na chvíľu vymeniť. Ľahko sa perú a udržujú v čistote, tak to s nimi opäť skúste a nechajte sa milo prekvapiť, čo dokáže obyčajný záves s priestorom urobiť.