Poznáte už Montessori? Niektorí si mylne pod týmto pojmom predstavujú rôzne typy drevených hračiek, iní si túto vyučovaciu metódu zamieňajú s naturalistickým spôsobom života, avšak nie je tomu celkom tak ani onak.
Čo je to Montessori?
Novú vyučovaciu metódu predstavila lekárka a pedagogička pani Mária Montessori, ktorá sa venovala veľkú časť svojho života pozorovaniu detí. Na základe pozorovaní navrhla, aby sme namiesto toho, že budeme deti počas vyučovania nútiť sedieť a načúvať, prispôsobili prostredie ich potrebám a vzdelávali ich pomocou ich vlastnej aktivity. Odporúčaný vek kedy začať s Montessori je okolo 2,5 roka, i keď mnohé aktivity, ktoré Montessori zahŕňa dokážu deti zvládať už omnoho skôr.
Hoci v obchodoch či na internete nájdete množstvo hračiek a pomôcok s názvom Montessori, existujú i také, ktoré máte doma a presne sa zhodujú s touto filozofiou, a teda s konaním slobodne v rámci hraníc. Prinášame tipy na vodné Montessori hry vhodné pre horúce letné dni.
1. Umývanie a čistenie
Aj keď umývanie podlahy alebo okien nás “dospelákov” môže niekedy obťažovať, celkom inak je tomu u detí. Deti milujú vodu a všetko čo je s ňou spojené. Podľa veku dieťaťa môžete dieťa nechať umývať sklo na balkónových dverách alebo aj celú dlážku. Dieťa tak získava motorické zručnosti, zmyslové zážitky a cvičí koncentráciu.
Aby ste sa vyhli zbytočnému neporiadku, uspôsobte veľkosť nádoby na vodu veku dieťaťa. Dieťa totiž môže rozliať iba toľko vody, koľko mu nalejete.
2. Zalievanie kvetov
Priniesť vodu na zaliatie kvetov je veľká úloha. Učí dieťa ako kráčať s krhličkou plnou vody a nevyliať.
Nechajte dieťa naplniť si krhličku samé. Ak potrebuje, poskytnite mu prístup ku kohútiku, nachystajte vedro, do ktorého si krhličku ponorí, prípadne džbán, ktorým si ju naplní. Ukážte dieťaťu ako správne kvety zalievať a ako zistiť kedy je už vody dosť.
3. Meranie objemu
Prelievanie vody je upokojujúce. Ak chcete dieťa zabaviť na dlhšiu dobu, poskytnite mu niekoľko rôzne veľkých nádob, dostatok vody a nechajte ho konať. Samo zistí koľko vody sa mu zmestí do kýblika a že prelievať celý obsah kýblika do malého pohára nie je celkom dobrý nápad.
4. Servírovanie nápojov
Ak stolujete vonku alebo máte v jedálni dlážku, ktorá sa dá jednoducho utrieť, prenechajte dieťaťu dôležitú funkciu podávania nápojov počas obeda či iného jedla dňa. Je to spôsob ako sa naučí kontrolovať objem naliatej vody a tiež sa zapojí do chodu domácnosti.
Ak máte väčšie dieťa, nechajte ho vyžmýkať do vody citrónovú šťavu alebo pridávať ľad.
5. Plávajúce objekty
Aktivita s ktorou si deti užijú kopec zábavy je založená na jednoduchom princípe váhy objektov. Poskytnite dieťaťu niekoľko rôznych predmetov (ako je napríklad papier, plastové poháre, pripínačky, gumenú kačenku, malý kameň…) a vedro s vodou, prípadne inú nádobu s hlbším dnom. Potom ho nechajte objavovať rozdiely vo váhe predmetov, keď ich bude postupne klásť na hladinu. Ktoré sa potopia a ktoré zostanú plávať?
Tak čo poviete, čím sa vaše deti ochladia najskôr?