Výživa detí akéhokoľvek veku je jednou z hlavných zložiek ich zdravia, pretože to, čo, ako, kedy a koľko konzumujú priamo určuje ich rast a vývoj. V tejto súvislosti rodičia od malých detí vyžadujú často nemožné veci a očakávajú, že sa zo dňa na deň stane zázrak a dieťa bude jesť to, čo spĺňa ich predpoklady kvality. Takto to ale nefunguje.

Ak chcete lepšie pochopiť, čo a ako môže a bude vaše dieťa jesť, musíte poznať fyziológiu jeho vývoja, ktorá bude mimochodom zohrávať svoju úlohu aj v tom, aké pekné detské závesy a výzdobu v izbe zvolíte. Nižšie uvedené skutočnosti vám pomôžu lepšie pochopiť, ako deti rastú a čo kedy jedia.

Chce to odvahu a vytrvalosť

S niektorými návykmi treba ale začať skôr, pretože mnohí vedci tvrdia, že po šiestich rokoch života sa dôsledky iracionálnej stravy a podvýživy už nedajú napraviť len vďaka vyváženej strave.

Za druhé, dôležité je dieťa nielen naučiť jesť zdravé jedlo, človek musí mať ešte čas na to, aby to zvládol pred tým, než pôjde do školy. My sa vám pokúsime prezradiť, prečo to bude niekedy pre vás ťažšie.

1. Po jednom roku sa rast dieťaťa výrazne spomalí

Prvý rok života robí dieťa „ostrý skok“ vo výške aj svojej hmotnosti. V priemere sa hmotnosť zvyšuje trojnásobne a rast je 25 cm, potom sa rýchlosť rastu výrazne znižuje, v druhom roku života už dieťa rastie približne o 1/10 pomalšie. Toto je normálny proces, takže nie vždy je dôvod na paniku a hľadanie chýb v strave.

2. Po prvom roku života potrebuje dieťa menej kalórií

Ako dieťa rastie, jeho telo sa stáva tenšie a stráca „detský tuk“, telo potrebuje kvôli zmeneným proporciám a tiež pomalšiemu rastu aj menej energie, takže deti vo veku od 2 do 5 rokov často jedia o niečo horšie, ale je to úplne normálne. Samozrejme, ak netrpia iným chronickým ochorením.

Nikdy však nie je neskoro na prípravu zdravých raňajok a vštepovanie ich veľkého významu deťom už od narodenia.

3. Deti sa menia v stravovacích návykoch

Dlhú dobu môžu konzumovať určité potraviny, a potom ich prestať jesť z akéhokoľvek zjavného dôvodu. Ani dospelí nie sú iní, často sa hovorí, že chuť človeka sa mení každých 7 rokov. Ak niečo podobné nastane aj u tých najmenších, môžete, no nemusíte za tým automaticky hľadať veľkú príčinu. Opäť je to normálne.

4. Deti sa rodia s vrodenou preferenciou pre sladké potraviny a odolnosťou voči kyslým látkam

Prsné mlieko je veľmi sladké, je to prvé jedlo, na ktoré je dieťa z prírody naprogramované. Potom sa dieťa naučí spoznávať aj všetky ostatné chute a časom sa vyvíjajú rozmanité stravovacie návyky.

Potravinové preferencie svojho dieťaťa môžete ovplyvniť aj zavedením určitých potravín do svojho jedálnička. Sladkosti sú pre ne prirodzené, na vás už je, aby boli zdravé a v optimálnom množstve.