Koľko tipov o tom, ako ušetriť počas vykurovacej sezóny, ste si už stihli túto zimu prečítať? Istotne ich bolo dosť, ale zachytili ste informácie o tom, že podlahové kúrenie vám pomôže ušetriť až 30 % energie oproti klasickým radiátorom? A to nie je všetko, okrem toho je aj vhodnejší pre vaše zdravie. Ak máte podlahové kúrenie a dobre urobené zateplenie domu, čakajú na vás rôzne výhody. Chcete vedieť aké? Čítajte ďalej.
Spoznajte výhody podlahové kúrenia
O podlahovom kúrení sa šíria rôzne mýty, kvôli ktorým sa na tento spôsob pozerá veľa ľudí cez prsty. Najčastejšie si ľudia myslia, že podlahové kúrenie nedokáže vyhriať celú izbu. Omyl, keď si zoberiete, že sa nachádza pod celou podlahou a teda výhrevná plocha zaberá oveľa väčší priestor ako radiátor, je jasné, že izbu dokáže vyhriať lepšie ako radiátory. Taktiež je izba vykúrená rovnomernejšie a v prípade, že máte okrem zateplenia aj minimálne trojkomorové plastové okná, za energie na vykurovanie môžete skutočne zaplatiť až o tretinu menej.
Vhodné pre alergikov
Ste alergická alebo máte doma malého alergika či astmatika? Podlahové kúrenie je pre vás ako stvorené. Prečo? Pretože nevíri vzduch a s ním aj prach v miestnosti, takže roztoče nebudú na vaše dýchacie cesty uskutočňovať také obrovské výpady, ako keby ste kúrili radiátormi. Veľkou výhodou je aj to, že podlahové kúrenie nevysušuje vzduch, takže nemusíte zháňať žiadny ionizátor či zvlhčovač vzduchu len preto, aby ste počas zimy nemali podráždené a vysušené sliznice.
Dajte si pozor na správny typ podlahy
Nevýhodou podlahového kúrenia je, že si úplne ideálne nerozumie so všetkými typmi podlahy. Napríklad, ak máte hrubý koberec, účinnosť vykurovania je slabšia, lebo vlákna pôsobia ako izolant, ktorý bráni teplu dostať sa do miestnosti. Ideálna je keramická dlažba, prírodný kameň či plávajúca podlaha. Mali by ste vedieť, že k podlahovému vykurovaniu je ideálny plynový alebo efektívny kondenzačný kotol, vďaka čomu vaša úspora bude ešte vyššia. Zaujalo vás podlahové kúrenie? Navštívte stránku Wolfsr.sk a zistite viac.