Ženy sú centrom domácnosti. Starajú sa o teplo rodinného krbu, deťom poskytujú starostlivosť, manželom načúvajú, vytvárajú pohodu, pocit domova a sú akýmsi pilierom rodiny. Kedysi ženy spolu bývali v oveľa užšom spojení ako dnes. Keď muži odtiahli do boja, ženy navzájom zdieľali starostlivosť o deti, o starších, udržiavali oheň. Dnes už v  takomto úzkom, kmeňovom spolunažívaní nepokračujú, no sú jedna pre druhú dôležité ako dôverné priateľky. Naozaj blízke ženské priateľstvo stmelené rokmi a spoločnými zážitkami, či hodinami presedenými nad šálkou kávy, do ktorej neraz kvapkajú slzy, nič nenahradí. Skutočné prínosy hlbokého priateľstva sú nemerateľné. Začnime od seba. Ako sa ja môžem stať dobrou priateľkou?

  1. Preberte iniciatívu. Nečakajte, kým vás niektorá z vašich priateliek niekam zavolá. Ozvite sa vy jej a naplánujte spoločný program. Saunu, kino, kávu, večeru, nákupy, prechádzku. Hocičo, čo k vám obidvom prehovára. Ak  z akéhokoľvek dôvodu odmietne, jej odpoveď rešpektujte. Tip: Nezamotajte sa v kolotoči: Minule som volala ja jej, teraz je na rade ona. Touto cestou sa skutočné priateľstvo neuberá. 
  2. Zaujímajte sa. Neberte priateľské stretnutie ako ventiláciu svojich vlastných zážitkov, či kanál ako sa pochváliť, čo ste si nové kúpili, videli, alebo zažili. Oveľa lepšou priateľkou sa stanete, ak sa budete viac zaujímať o druhých a naozaj so záujmom sa pýtať na to, ako sa majú a čím momentálne v živote prechádzajú. Ak totiž skutočne nezaujato načúvame iným a tomu, čo je pre nich dôležité, začneme ich mať radi takých, akí naozaj sú. Každý človek túži byť pre iných dôležitý a každý jeden z nás má svetu čo ponúknuť. Je na nás, aby sme to v našich priateľoch pomohli objaviť a vyniesť na svetlo. Tip: Buďte darca, nie ten, kto berie. Nepýtajte sa v duchu, čo vám tá druhá osoba môže dať. Položte si skôr otázku, čím môžete obohatiť vy ju. Vo vašich očiach môže ísť o praobyčajnú vec, no v očiach vašej priateľky sa môže javiť ako veľký dar. Úsmev, objatie, rozhovor pri šálke čaju. Buďte darom. 
  3. Buďte pozitívna.  Možno ste už počuli citát: “Existujú dva druhy ľudí. Tí, ktorí keď vojdu do miestnosti, všetko v nej sa rozžiari a potom tí, po ktorých sa miestnosť rozžiari až keď z nej odídu.” Buďte človekom, ktorého ľudské teplo hreje iných. Buďte človekom, pri ktorom sa iní cítia dobre, hrejivo, vyhľadávajú jeho spoločnosť, zasmejú sa s ním. Buďte svetlom na tmavých cestách vašich priateliek. Tip: Ak príde na vašu priateľku chvíľa, keď bude potrebovať plakať, plačte s ňou. Nebuďte tu pre ňu len v čase slnka, ale aj v čase búrok. 
  4. Odpúšťajte. Ak v živote ľuďom neodpúšťate, ubližujete najmä sama sebe. Skutoční priatelia vás nebudú trestať tým, že sa na vás budú roky hnevať. Naopak, sú pomalí do hnevu a s odpustením neváhajú. Zahoďte pýchu a odpustite aj tým ľuďom, ktorí vás o odpustenie nikdy nežiadali. Tip: Odpustenie je výsadou silných. Slabí odpúšťať nevedia. Buďte silná žena.
  5. So slovami narábajte múdro. Pochabé pery už pochovali mnohé priateľstvá. Práve nevhodne zvolené slová dokážu zraniť hlbšie ako meč. Klebety sú tiež pre priateľstvo toxickým jedom a narušená dôvera má neraz devastačné účinky. Skôr, než prehovoríte, zastavte sa a zvážte, čo poviete. Tip: Skutočné priateľstvo sa nedá stavať na falošnej maske. Nepredkladajte svetu nepravdivú predstavu o sebe a za nič sa nehanbite. Buď vás vaša priateľka príjme takú, aká ste a pomôže vám zbaviť sa nežiadúcich okov, alebo to vôbec nie je naozajstná priateľka. Svoje názory a postoje však predkladajte druhej strane s úctou a láskou, pretože z neohľaduplne vyrieknutej pravdy sa môže ľahko stať obyčajná bezočivosť. 
  6. Hľadajte jedinečnú odlišnosť. Predstavte si, aký by bol svet nudný, keby sme všetci boli rovnakí, robili veci rovnako,  hovorili rovnaké slová, všetci by sme jedli len jahodovú zmrzlinu a pili rovnakú kávu. Práve odlišnosť je farbou Zeme. Tak prečo potom, namiesto toho, aby sme sa navzájom obohacovali a oceňovali naše rozdiely, medzi sebou zápasíme, porovnávame sa, opovrhujeme, alebo žiarlime na seba? Všetko má odpoveď v pocite vlastnej hodnoty. Ak ho máme sami dobre nastavený, dokážeme aj k druhým ľuďom pristupovať s otvorenosťou a úctou. Nehľadajte dokonalých ľudí, pretože ani vy takým nie ste. Práve naopak. Hľadajte krásu v nedokonalosti a tú pretvárajte na niečo výnimočné. Tip: Ak si uvedomíte, že JA to mám TAKTO, no TY to máš INAK, vymaníte sa spod potreby neustále každého pretvárať na svoj obraz a budete slobodní. 

Fungujúce ženské priateľstvá sú vzťahmi, v ktorých si ženy navzájom pomáhajú stať sa sebou.