Chceli by ste si vytvoriť nejaké doplnky do domácnosti s nejakými nápismi, alebo si chcete nejakú peknú fotku vytlačiť na vaše tričko? Možno vám pomôže so zhotovením aj tento návod.

Čo potrebujete: – zažehľovaciu fólii R0205, atramentovú tlačiareň, žehličku, rovnú, pevnú žehliacu dosku, list bieleho štandardného kopírovacieho papiera, biele alebo jemne pastelové čisté suché tričko, resp. tkaninu, vybraný motív, ktorý si chcete nažehliť

1.Tlač
tlačte výhradne na nepotlačenú stranu fólie. Na tlačiarni zvoľte zrkadlový režim („mirror image“). Do tlačiarne vkladajte fóliu jednotlivo. Najprv vytlačte svoj motív na štandardný papier, aby ste sa uistili, že sú farby a rozmery v poriadku a či bol motív vytlačený zrkadlovo, aby sa vám hlavne písmená dali čítať.

Pred zažehlením nechajte vytlačený motív dôkladne zaschnúť, približne 5 minút. Vytlačený motív vystrihnite, ale nechajte okraje minimálne 1-3mm okolo hrán.

2.Prenos
Pripravte pevný, rovný a tepluodolný povrch. Žehličku nastavte na maximum, doporučená teplota je 210°C,
vypnite naparovanie!!!! Látku vyžehlite a uistite sa, že je kompletne hladká. Obstrihnutý obrázok položte na textil.

Žehlite cez motív so zvýšeným tlakom, rovnomerne na všetkých miestach a rovnakú dobu. Nezostávajte plochou žehličky na jednom mieste, nezabudnite na hrany motívu. Dávajte pozor, aby ste pri žehlení motív nepokrčili alebo s ním nehýbali. Pokračujte v žehlení, pokiaľ sa zelené koliesko na fólii nezmení na farbu podobnú symbolu žehličky vo vnútri žehličky.
Pozor! k dosiahnutiu kvalitného zažehlenia je potrebné, aby aspoň 90% zelenej oblasti na fólii zmenilo farbu. Prípadné zafarbenie bielej oblasti zažehľovacieho papiera do hneda nemá žiadny vplyv na kvalitu výsledného efektu. K dosiahnutiu matného efektu zažehleného námetu odstráňte spodný papier pokiaľ je horúci. Snímte papier z látky hladko, jedným pohybom od jedného konca k druhému. K dosiahnutiu lesklého efektu nechajte fóliu vychladnúť a opäť stiahnite z tkaniny hladko, jedným pohybom od jedného konca k druhému.

3.Fixácia
Proces spevňovania odstráni prebytočné farbivo zo zažehlovacej fólie, ktorá vošla do textílie a splynie s ňou.

matná úprava: fóliu nechajte vychladnúť, prekryte obrázok obyčajným bielym kopírovacím papierom (môžete použiť aj bežný papier na pečenie). Žehlite cez motív cca 5-10 sekúnd. Papier odstráňte pokiaľ je horúci.
lesklá úprava: postupujte rovnako ako pri matnej úprave, ale je nutné použiť papier na pečenie namiesto kopírovacieho a odstráňte ho až keď vychladne.

Svoj výrobok môžete teraz dokončiť.

4. Pranie
Prvý raz vyperte tkaninu až 24 hodín od zažehlenia. Perte pri teplote max. 40°C. Perte vždy naruby. Nepoužívajte agresívne pracie ani bieliace prípravky. Nežehlite cez nažehlený motív. Pri žehlení zakryte motív pergamenovým papierom alebo žehlite naruby.

5. Poznámky
Je možné, že budete počas žehlenia cítiť mierny zápach. Zažehlovacia fólia je náchylná na teplo, ale možný zápach nie je škodlivý.