Chuť na slané, sladké, korenisté. Čo o nás v skutočnosti prezrádzajú naše chute? Čínska medicína dokáže dekódovať, čo sa nám náš organizmus snaží prostredníctvom chutí povedať. Iné komunikuje, ak máme na konci dňa chuť na kocku mliečnej čokolády, iné posolstvo nám dáva, ak by sme najradšej schrúmali misku slaných čipsov. Presne to, čo nám chýba, náš organizmus potrebuje na to, aby sa dostal do rovnováhy.
Ak máte chuť na niečo korenisté
Táto chuť sa spája s pľúcami a imunitným systémom. Preto, ak ste chorá, možno inštinktívne siahate po korenistých jedlách a tak si zvyšujete telesnú teplotu. Organizmus sa spotí a tým zabíja vírusy, preto je na mieste mu v tom pomôcť a podať pikantné jedlo na zvýšenie telesnej teploty. Ideálnu službu nám spraví zázvor, čili, kari, ale aj cesnak. Môžete ich pridať to horúceho vývaru (čili, kari), čaju (zázvor), alebo uvariť silnú cesnakovú polievku. Na druhej strane aj tu platí všetko s mierou, pretože príliš veľa korenistej potravy pred spaním môže spôsobiť nespavosť, nabudenosť či suchosť kože.
Ak máte chuť na niečo slané
Podľa čínskej medicíny primeraná dávka soli v jedle posilňuje obličky, čím sa naštartuje metabolizmus. Slabé obličky vedú k nefunkčnosti štítnej žľazy. Vtedy by sme mali konzumovať potraviny s vysokým obsahom jódu, napríklad morské riasy. Príliš vysoký obsah soli v potrave má však skôr opačný efekt. Preto treba nájsť zdravú mieru a ak máte chuť na slané, doprajte si radšej za hrsť orieškov, akoby ste si mali do jedla pridať soľ. To je presne to, čo vaše telo práve teraz potrebuje.
Máte chuť na sladkosti a sacharidy
Chuť na sladké máme vtedy, keď sa chceme upokojiť. Je to chuť žalúdka a sleziny. Cukor náš organizmus premení na rýchlu energiu a reguluje trávenie. Nesmiete to však preháňať. Príliš veľa skonzumovaného cukru a sacharidov spomaľuje trávenie a jeho výsledkom je prírastok na váhe. Ak budete mať konzumáciu sacharidov pod kontrolou, zbavíte sa svalových kŕčov, úzkosti a únavy. Čínska medicína odporúča konzumovať ryžu, med, sladké zemiaky (batáty), strukoviny a ovocie. Samozrejme, všetko v zdravej miere.
Ak máte chuť na horké/trpké
Tieto typy potravín si náš organizmus pýta, keď potrebuje upokojiť srdce a zharmonizovať city. To vysvetľuje, prečo v stave smútku a letargie siahame napríklad po horkej čokoláde, či dokonca čiernom pive. Horká chuť má harmonizujúce účinky, ak je konzumovaná skôr v malom množstve. Tip naviac: pridajte do stravy čerstvé zelené listy a nebojte sa prihodiť aj zopár lístkov mladej púpavy.
Ak máte chuť na niečo kyslé
Patríte medzi milovníkov kyslých pokrmov? Práve kyslé jedlá stimulujú trávenie a pomáhajú organizmu štiepiť tuky, preto sú často servírované k mastnejším typom jedál, čoho je príkladom kyslá kapusta podávaná k pečenému mäsu. Čínska medicína hovorí, že po konzumácii kapusty začnú pečeň a žlčník produkovať žlč práve preto, aby rozdrobili tuk v mäse. Vďaka sťahujúcim účinkom dokáže váš organizmus vstrebať tekutiny. Príliš veľa kyslých jedál však môže viesť k svalovým bolestiam a kŕčom. Ráno môžeme síce začať pohárom vody s kvapkou citróna, ak však vypijeme počas celého dňa rovno celý krčah, skôr si uškodíme než pomôžeme.
Pri stravovaní, možno viac ako kdekoľvek inde, platí všetko s mierou. Ak máte chuť na pizzu a dáte si jeden trojuholník, nijako si tým neublížite. Horšie by bolo zjesť celú pizzu na posedenie niekoľkokrát do týždňa. Ak však máte neovládateľnú chuť maškrtiť, skúste ju identifikovať a vybrať si zdravšiu verziu jedla, na ktoré práve myslíte. Váš organizmus tým upokojíte a on sa vám za to poďakuje dobrým pocitom a štíhlou líniou.
Obrázky zdroj: Pixabay.com