domcek 016Možno aj vy rada dačo vyrábate do svojho domčeka alebo bytíku a stále hľadáte nové nápady. Pre tie, ktoré majú doma šijací stroj, ponúkam jednoduchý návod na zhotovenie visiaceho domčeka so srdiečkami.

Čo budete potrebovať: 30 cm farebnej látky šírky aspoň 90cm, 10cm jednofarebnej látky šírky aspoň 90cm, duté rúno, tenký vatelín, tenká atlasová stuha

Ako na to:

domcek

1. Stiahnite si súbor, kde sú strihy na domček a srdiečka.
domcek1

Všetky diely podľa prílohy vystrihnite v počte:
– 2x domček (bez prídavkov na švy)
– 4x veľké srdiečko s prídavkami na švy
– 2x malé srdiečko s prídavkami na švy
– 4x obdĺžnik na striešku vo veľkosti 20 x 5 cm
K jednej časti domčeka priložte k lícnej časti na časť, kde je strieška jednu časť striešky, lícujte na spodnej časti, vrch nechajte pretŕčať, prišpendlite a na stroji prešite. Striešku prevráťte dohora a rozžehlite.
domcek2

Priložte druhú časť striešku k druhej strane domčeka, zošite, pretočte a znovu zažehlite.
domcek3

Prebytočnú látku na špici domčeka odstrihnite. Rovnaký postup spravite aj pri druhej časti domčeka. Na vatelín si priložte domček a vystrihnite po obvode. Vystrihnite tento diel z vatelínu 2x. Teraz ukladajte na seba v poradí 2x vatelín, 1x domček lícom hore, 1x domček lícom dole. Zošpendlite a po obvode zošite. Spodnú časť nechajte nezošitú.
Časť medzi domčekom a strieškou nastrihnite opatrne na oboch stranách až takmer ku šitiu, aby sa pri pretočení látka neťahala.
domcek4

Domček teraz obráťte lícom von a okraje povystierajte. Ja na to používam opačnú stranu ihlice, dobre to pomáha :-) Medzi obe časti vatelínu vložte asi za dlaň dutého vlákna, aby ste domček trošku “nadýchali. Rovnomerne ho rozložte po celom vnútre domčeka.
Spodnú časť domčeka si založte dovnútra a pomocou špendlíkov spojte.Ručne zošite jemným stehom.
Srdiečka vždy po dva zošite, ale na bokoch nechajte otvory, aby sa mohli srdiečka otočiť. Najprv však zastrihnite vo v-čku srdiečka ku zošitiu, aby sa vám látka neťahala. Srdiečko otočte a pomocou ihlice všetky okraje dobre povyťahujte, nech má srdiečko pekný tvar. Najmenšie srdiečko len na boku skrytým stehom zošite bez vypĺňania. Srdiečko prišite ku domčeku tak, aby ste zošili všetky diely dokopy, jemne pritom sťahujte diely. Niť prevlečte na zadnú stranu domčeka a prišite ňou stužku, na ktorú zavesíte srdiečka. Stužke nechajte nerovnomerne dlhé konce, aby sa srdiečka prekrývali. Na prednú stranu na srdiečko tiež prišite malú mašličku zo stužky, resp. si predný diel vyzdobte podľa vlastnej predstavy.
domcek5

Kúsok stužky si preložte na polovicu a prišite tiež ku strieške domčeka zo zadu, aby ste vytvorili pútko na zavesenie.
Srdiečka naplňte rúnom doplna a otvor zošite neviditeľným stehom. Na stužke, ktorá visí z domčeka urobte mašličku a tú prišite ku srdiečku. To isté spravte aj s druhým srdiečkom. Dekorácia je na svete. Už jej len nájsť miesto, kde domček zavesíte.