dojcenie11Nikdy by som si nepomyslela, že budem mať takú radosť z dojčenia, akú prežívam práve teraz pri dojčení môjho syna. Keď si spomeniem na prvé dni a týždne po narodení, ako som sa trápila a v bolestiach som sa snažila dojčiť, nechce sa mi veriť, že som to nevzdala a vydržala som tie prvotné ťažkosti. Ale verím, že to najhoršie je už za mnou a budem dojčiť čo najdlhšie. Však nenadarmo som si sľubovala, že pri synovi si spravím reparát z dojčenia, pretože dcéru som dojčila necelé 3 mesiace kvôli nedostatku informácií a pomoci v problémoch.

Dcéra má 7 rokov a bola od narodenia veľký jedák. Mliečko som si rozbiehala častým dojčením už v nemocnici, ale asi jej to nestačilo, lebo plakávala a tak som ju dokrmovala lyžičkou. Doma som sa snažila ju dojčiť, ale častokrát po dojčení zaspala a za hodinu pýtala jesť znovu. Nemala som toľko informácií ako je teraz a tak som ju dokrmovala často z fľašky z odstriekaného mliečka. Dcéra si ale na fľašu zvykla a nechcela potom chytiť prsník. Trápila som sa mesiac, po ktorom som začala dokrmovať, pretože som nevládala aj odstriekať a následne kŕmiť z fľaše. Často som si myslela, že mám málo mlieka a predlžovala som intervaly medzi odstriekavaním. Teraz už viem, že to bola chyba, ale ten čas sa už vrátiť nedá. Tak som si povedala, že pri druhom dieťatku sa budem snažiť týchto chýb vyvarovať.

Ja som malého dostala na prvé priloženie asi hodinu po narodení, pekne sa prisal a snažil sa ťahať z obidvoch pŕs. Na druhý deň od rána som si malého prikladala striedavo k obidvom prsníkom aspoň na 10 minút. Mliečko sa mi vytvorilo asi na 3. deň po pôrode. Prsia boli horúce, pevné, vtedy som už aj počula riadne, ako malý pregĺga. Ale tým, ako malý sal, ma začali aj bradavky bolieť. Nebolo to tým, že by malý zle uchopil bradavku, jednoducho boli citlivé a nezvyknuté na taký tlak, aký ten malý drobček vyvinul svojim sacím reflexom. Mala som problém s jednou bradavkou, že bola vpadnutá a nevedel ju riadne chytiť, veru som sa riadne pritom zapotila. Bradavky som si po dojčení natierala hojivými masťami a prikladala som si aj studené balzamy, ale moc mi to nepomáhalo. Pri každom prisatí som zatínala zuby, čo to tak bolelo. Počas dojčenia to bolo dobré, najhoršie bolo to prisatie.

Asi na 5. deň som dostala v noci zimnicu, celá som sa triasla. Prsia som mala horúce a tvrdé. Keď som to spomenula sestričke, prikázali mi len odsávať a odsávať, aby som nedostala zápal. A tak som celý deň nič nerobila, len kŕmila a odsávala, ako sa mi tvorilo mlieko. Podarilo sa mi zápal zastaviť, ale bolo to veľmi náročné, hlavne v noci. Každú hrčku som musela rozmasírovať v horúcej vode v sprche, aby sa vyprázdnili mliečne žľazy.

Z nemocnice som odchádzala so slušnou zásobou materského mlieka a s veľkým množstvom mliečka v prsníkoch. Bohužiaľ, zápalu som sa nevyhla, na 4. deň po prepustení z nemocnice som zápal dostala a rovno na oba prsníky. Boli ako žeravé kamene, odsávala som v jednom kuse v horúčkach a popritom som malého dojčila. Bohužiaľ, napriek môjmu optimizmu a viere v uzdravenie, horúčky mi ani po 3 dňoch neustúpili a dokonca aj syn začal byť plačlivý. Vtedy som musela prejsť na kŕmenie materským mliekom zo zásoby z dojčenskej fľašky, pretože synovi moje „choré” mlieko vadilo. Skoro som plakala, že musím kŕmiť z fľaše a už som si myslela, že zase z môjho dojčenia nič nebude. Po prejdení na kŕmenie z fľašky sa malý upokojil a ja som naďalej mlieko pravidelne odstriekavala a bohužiaľ vylievala. Taktiež som musela ísť kvôli neustupujúcej teplote do nemocnice. Doktor po vyšetrení mi hneď nasadil antibiotiká, keď zbadal, aké mám prsia červené od zápalu. Našťastie som dostala antibiotiká, ktoré sa môžu užívať aj počas dojčenia. Po 2 dňoch od nasadenia antibiotík mi teplota našťastie klesla a znovu som mohla svojho drobčeka dojčiť. Aká bola moja radosť, že našťastie sa malý bez problémov prisal. Možno mi pomohla super Avenťácka fľaštička. Počas zápalu sa mi trošku znížila produkcia mlieka, ale vyhovovalo mi to, pretože množstvo odsatého mlieka bolo obrovské a veľmi ma to vyčerpávalo.

Nanešťastie problémov s boľavými bradavkami som sa nezbavila, práve naopak, ich stav sa zhoršil a začali mi krvácať. Najprv len jeden a tak som synčekovi ponúkala asi 3 dni len jeden prsník a druhý som len odsávala, aby sa zahojil. Lenže potom mi začal krvácať aj druhý a tak som musela prejsť na kŕmenie z fľašky, pretože už som ďalej nevládala znášať tú bolesť a bradavky sa mi vôbec nehojili. Trvalo to asi týždeň, kým sa mi prsia zahojili. Bolo to namáhavé, hlavne v noci, keď som syna musela najprv nakŕmiť z fľašky a potom ešte odsávať.

Ale aj toto sme zvládli a po týždni sme sa znovu začali dojčiť, tentoraz už bezbolestne. Prekonala som ešte jeden zápal, našťastie, ten po dni horúčok sa stratil. A dojčíme sa už 2 mesiace a je to krásne. Keď vidím jeho pusinku, ako hľadá prsník a keď sa slastne prisaje, som šťastná s ním a robí ma to nevýslovne spokojnou. Viem, že mu dávam to najlepšie čo môžem, a nielen kvôli tomu, že materské mlieko je zdravé, ale vytvára to neuveriteľnú väzbu medzi nami dvoma. Možno aj vďaka tomu, že sa od začiatku staviam k dojčeniu pozitívne a neúspech som si nepripúšťala, sa nám to podarilo, syn nemá žiadne tráviace problémy, krásne prospieva, je pokojný, takmer neplače a to mi dodáva ďalšiu energiu a pocit, že dojčenie je naozaj úžasné.
Mliečka mám naďalej dosť veľa a tak ho dávam do mliečnej banky a popritom si robím ešte malú zásobu pre seba, keby náhodou som musela siahnuť po svoje mliečko ako sa mi stalo už párkrát. Našťastie, keď mliečko do mesiaca nespotrebujem, dávam ho svojej švagrinej, ktorá dokrmuje ním svoje dvojčatká.

Držím palce všetkým maminám, nech sa im darí v dojčení, nech to hlavne nevzdávajú a nech sú vždy pozitívne naladené, pretože pozitívne myslenie a vnútorná pohoda veľmi prospievajú k dobrému dojčeniu. Mne už len myšlienka na dojčenie spúšťa tvorbu mliečka a cítim priam ten tlak, keď sa mi prsia nalievajú. Moja mama mi napríklad vraví, aby som menej pila, že sa mi tvorba mliečka trošku obmedzí, ale asi tá obava, že mliečka budem mať málo, mi to akosi podvedome nedovolí a tak radšej obetujem čas, ktorý by som mohla v noci stráviť spaním, a odsávam prebytočné mliečko do mrazničky :)