Moja kamarátka ma veľmi inšpirovala návodom na zhotovenie krásnej háčkovanej ružičky. Poviem vám, háčkovať neviem bohvie ako, začala som papučkami na bábiky a teraz som si povedala, že takú ružičku skúsim tiež spraviť a urobiť čelenku na fotografovanie môjho bábätka. A tak som sa do toho pustila. No a povedala som si, že keď som ten návod pochopila ja, musia aj ostatní :-) Chce to vedieť len základy háčkovania. Tu je jednoduchý návod na ružičku:

Priadza a háčik je na Vás, ja som háčkovala z Camily háčikom č.3. Na úvod si uháčkujte 70 retiazkových očiek (RO)

1.riadok: do každého z očiek uháčkujeme 1 krátky stĺpik (KS) = 69 KS

2. riadok: 1 RO na otočenie, potom ďalej háčkujeme 1KS, jedno očko vynechať, do nasledujúceho potom 7 dlhých stĺpikov (DS), opäť 1 očko vynechať, 1 KS, 1 očko vynechať, 7DS..a tak až do konca..mali by ste mať spolu 17 lupienkov

V poslednom 3riadku: 1RO, ďalej zväčšujeme prvých 10 lupienkov takto: do prvého lupienku háčkujeme: KS do 2 očiek, teda KS, KS, potom do ďalších troch očiek po 2KS, potom zas 2xKS, takže máme spolu 10 očiek, nasledujúce oko je pevné. Potom opakujeme to isté pri ďalšom lupienku. Spolu takto zväčšíme 10 lupienkov, 7 lupienkov zostane menších. .

Priadzu odstrihneme a začístíme dovnútra. Potom si ružičku od menších lupienkov po väčšie zrolujeme, upravíme do tvaru ružičky a prešijeme niťou, aby nám ružička držala.

Na čelenku si uháčkujeme 6 retiazkových očiek (RO), druhý riadok: 1RO, 6x KS.
tretí a ostatné riadky: 3RO, 5x DS
spolu uháčkujeme takú dlhú čelenku, ako chceme. Priadzu odstrihneme, kraje háčikom spojíme dokopy. Prišijeme ružičku. Z kontrastnej priadze si uháčkujeme takú dlhú retiazku, aby sme dokázali prevliecť 2x cez čelenku šnúročku, ktorou vlastne vyplníme väčšie dierky po retiazkových očkách na krajoch. Čelenka je hotová :-)