Menopauza je strašiakom každej ženy. Len málo z nich však vie, že posledná menštruácia môže so sebou priniesť aj nepríjemné úniky moču. Ako inkontinenciu riešiť?

Menopauza nepatrí k najpríjemnejším obdobiam v živote ženy, aj napriek tomu treba o nej hovoriť. Mnoho z nás totiž nevie, čo sa v našom tele pred, počas a po poslednej menštruácii deje a aké príznaky menopauzy nám pomôžu toto zlomové obdobie v predstihu odhaliť.

Čo je vlastne menopauza?

Obdobie menopauzy je len jednou súčasťou komplikovaného procesu zmien v tele žene, ktorý trvá celé roky. Všetko začína klimaktériom, čím sa odštartuje postupný útlm funkcie vaječníkov a začína klesať produkcia estrogénu. Pod menopauzou potom rozumieme nástup poslednej menštruácie, ide o prelomový moment, keďže po menopauze už žena nemôže otehotnieť. Obdobie poslednej menštruácie sa líši, v priemere však nastupuje u žien starších ako 45 rokov.

Známe príznaky menopauzy

Za významné zmeny v ženskom tele môže úbytok dôležitých hormónov, a to najmä estrogénu. Jeho pokles sa ešte pred menopauzou prejavuje v zmene intenzity menštruácie či v jej pravidelnosti. Ženy sa taktiež sťažujú na nevysvetliteľné návaly tepla najmä v oblasti tváre a krku, nespavosť a s tým spojené nočné potenie či psychickú nepohodu, ktorá môže skončiť až depresiou.

Nedostatok estrogénu sa podpisuje aj na sexuálnom apetíte ženy, častým prejavom je strata libida, teda znížená chuť na sex s partnerom. Aj takáto situácia sa však dá riešiť, pokiaľ žena nájde odvahu a s problémom sa zverí svojej gynekologičke. Jednou z možností je používanie lubrikačných gélov, ďalšou užívanie hormonálnej substitučnej liečby.

Únik moču. Menej známy príznak menopauzy

Pri estrogéne ešte ostaneme. Jeho nedostatok sa nepodpisuje len na klesajúcom záujme ženy o sexuálny život, okrem toho aj výrazne ovplyvňuje fungovanie močového ústrojenstva. Pokles hladiny estrogénu sa začne postupne odrážať na zníženej elasticite močového mechúra a močovej rúry, čo vedie k ochabovaniu svalov panvového dna. A ako sa to navonok prejaví? Žiaľ, žena začne mať čoskoro problémy s inkontinenciou, teda s únikom moču. Práve nedobrovoľný únik moču sa v súvislosti s menopauzou spomína na verejnosti minimálne, ani ženy samotné sa o tomto intímnom probléme nechcú baviť doma alebo v ordinácii lekára. Neriešená inkontinencia však môže viesť k strate sebavedomia, záujmu o intímny život, v najhoršom prípade k absolútnemu izolovaniu sa od vonkajšieho sveta zo strachu pred zahanbením.

Inkontinencia sa dá liečiť

Klamať si nebudeme, samovoľný únik moču nie je nič príjemné. Keď však pochopíte, čo je jeho príčinou a začnete s úpravou vlastných návykov, inkontinenciu môžete nielen obmedziť, no dokonca aj úplne vyliečiť. Odborníci odporúčajú v prvom rade si osvojiť precvičovanie tzv. Kegelových cvikov, ktoré sú špeciálne určené na posilnenie ochabnutých svalov panvového dna a v neposlednom rade zlepšujú sexuálny život.

Kľúčovou je vaša disciplína, pokiaľ sa cvičeniam nebudete venovať pravidelne, želaný efekt nečakajte. Kegelove cviky sú na precvičovanie jednoduché, stačí vám desať minút denne. Niektoré ženy majú problém s aktiváciou tých správnych svalov, vtedy pomáha začať nácvik na toalete počas močenia, po čase, keď si aktivovanie svalov osvojíte, trénovať môžete kdekoľvek, či v práci alebo v čakárni u lekára.

Pomôcť spevniť svaly panvového dna vám môžu aj venušine guličky, ktoré dnes majú možno prívlastok erotickej hračky, no ich benefity pre zdravie ženy poznali už starí Rimania.

Veľká úľava s diskrétnymi pomôckami

Boj s inkontinenciou je beh na dlhé trate, a ani pri dodržiavaní všetkých rád odborníkov okamžitý zázrak nečakajte. V prípade, že vás samovoľný únik moču obmedzuje pri športe, cestovaní či si dokonca netrúfate ani vyraziť do spoločnosti, siahnite po diskrétnych intímnych pomôckach.

Dostupné sú pre všetky ženy, či už vás trápi ľahký, stredne ťažký alebo ťažký únik moču. Medzi najobľúbenejšie produkty patria bez pochýb vložky, ktoré na prvý pohľad pripomínajú tie menštruačné. Pomôcky na inkontinenciu však majú oveľa väčšiu absorbčnú schopnosť, zároveň dokážu nepríjemnú vlhkosť a zápach funkčne pohltiť tak, že si počas dňa na ne ani nespomeniete.

Obrovským plusom je, že vložky, a dokonca ani nohavičky, spod oblečenia nevidieť, čo doposiaľ mnohé ženy od týchto produktov odrádzalo. Mnohé inkontinenčné pomôcky bežne predpisujú aj lekári, preto sa nehanbite a s problémom sa zverte do rúk odborníkom.

Vzorky vložiek len za pár klikov

Ak aj vy patríte k tým najhanblivejším a k urológovi ísť nechcete, máme pre vás skvelý tip. Výrobcovia pomôcok na samovoľný únik moču majú svoje vlastné webové stránky, na ktorých sa nielenže dozviete všetko potrebné o dostupných produktoch, no hlavne si môžete spomedzi pomôcok objednať vzorky zdarma. K plnohodnejšiemu zajtrajšku vám tak už nič nestojí v ceste.