Poznáte to. Potrebovali by ste nafúknuť deň, aby mal nie 24, ale aspoň 42 hodín. Chcete veľa stihnúť, byť tak trochu na viacerých miestach naraz, obriadiť rodinu a ešte si nájsť aj čas na seba. Kde však vziať na to všetko energiu bez toho, aby ste sa hneď niekoľkokrát za deň necítili ako vyžmýkaný citrón? Nič sa nebojte. Prezradíme vám, kde dotankovať životodárnu tekutinu z P-R-Í-R-O-D-Y. Áno, počujete dobre. Väčšina našich tipov je ukotvených v našej dobrej prastarej matičke Zemi a jej daroch. Apropó, kávičku medzi nimi nehľadajte. Tentoraz pôjdeme na bezkofeinovej vlne.

  1. Voda. Obyčajná voda. Tak koľko ste jej dnes vypili? Prvý pohár až k obedu? Zle, veľmi, veľmi zle. Ak svoj organizmus nezásobujete dostatočne vodou, nečudujte sa, že vyzeráte a cítite sa tak trochu ako svoj tieň. Ak sa cítime unavení, 1-2 poháre studenej vody to dokážu napraviť.
  2. Čerstvý vzduch. Skúste vyjsť na chvíľočku von, nadýchnuť sa z plných pľúc čerstvého vzduchu a vaše telo sa ihneď poteší novej zásobe kyslíka. Ak ste sa chvíľočku ponaťahovali na slniečku, aj koľko-toľko vitamínu D. A po práci, keď zaklapnete počítač, skúste ísť domov, či pre deti do školy, pešo, alebo na bicykli. Okrem čerstvého vzduchu tu máte hneď aj spálené kalórie a 3xP: perfektnú porciu pohybu.
  3. Orechy. Bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu. Tým by sme začali. Pokračujeme tým, že vďaka nim dáte zbohom vráskam, posilníte si imunitu, zlepšíte svoj kardiovaskulárny systém, budete mať lepšiu cirkuláciu krvi, znížite riziko Alzheimera (!), odbúrate stres a znížite pravdepodobnosť priberania. Takže áno, máme tu dobíjať energie ako vyšitý.
  4. Ovsené vločky. Ak chcete mať po celý deň dostatok energie, mali by ste začínať deň práve ovsenými vločkami, pretože zdravé raňajky tvoria základ dňa.
  5. Datle. Obsahujú fruktózu, vlákninu, draslík a bielkoviny. Takto namixovaný prirodzený zdroj energie by mal tvoriť neodmysliteľnú súčasť vášho jedálnička. Môžete ich jesť len tak, alebo si z nich pripraviť raw dezertík.
  6. Zelený čaj. OK, no tak dobre. Trošku kofeínu sme sem prepašovali, ale tento je iný. Má dlhotrvajúci účinok, vďaka vysokému obsahu antioxidantov posilňuje imunitu a zabezpečí vám K-R-Á-S-U. Ak chcete znížiť obsah kofeínu, zmiešajte ho s vychladenou perlivou minerálkou a voilà, na svete je nápoj, ktorý vás hneď aj osvieži.
  7. Citrusy. Už len iskrivá vôňa citrusového ovocia vám dobije baterky ako šibnutím čarovného prútika. Je tak? Či už zjete grep, pomaranč, mandarínku, alebo si do pohára s vodou pridáte pár kvapiek citrónovej šťavy, či rez limetky, doplníte potrebný vitamín C a s ním aj chýbajúcu energiu. Alternatívou môže byť fľaštička s citrónovým esenciálnym olejom
  8. Mäta. Upokojí žalúdok, osvieži zmysly, umocní sústredenú myseľ. Šálka mätového čaju vám dobre padne po obede.
  9. Melón. Červený a šťavnatý. Transformuje vám do obehu vitamín B, fruktózu a vodu. Namiešajte si namiesto popoludňajšej kávy napríklad melónové smoothie. Zmixujte 1 ošúpanú uhorku, 4 šálky červeného melóna, lístky z jednej vetvičky mäty, 3 PL raw cukru, 1 PL šťavy z citróna, alebo limetky. Ak je potrebné, zrieďte vodou.
  10. Losos. Ryby sú potravou pre mozog. Skúste ho pripraviť napríklad podľa niektorého z týchto štyroch receptov.

Tri energetické nápoje plné vitamínov

Matcha Latte

1,5 hrnčeka rastlinného mlieka (napr. mandľové, alebo kokosové)

4 ČL prášku matcha

javorový sirup (nemusí byť)

Všetky ingrediencie zmiešame v mixéri.

Horúca čokoláda (nielen) pre vegánov

2,5 hrnčeka rastlinného  mlieka

4 ČL raw kakao prášku

3 ČL lucuma prášku

2 ČL maca prášku

4 ČL chia semienok

5-6 vykôstkovaných datlí (napr. Medjool)

štipka soli

trošku vanilkového extraktu

V miske zmiešajte datle s chia semienkami, zalejte rastlinným mliekom a nechajte 30 minút odstáť. Potom v mixéri spolu s ostatnými ingredienciami rozmixujte na hladko. Prelejte do hrnčeka a zohrejte, nesmie sa však variť, pretože by ste tak zlikvidovali všetky zdravé súčasti v lucuma a maca prášku. Prelejte do hrnčeka a vychutnajte si svoj energo nápoj.

Ananásová bomba

1,5 čerstvého ananásu nakrájaného na kocky

0,5 lyžičky kurkumy

1,5 citróna

2/3 hrnčeka kokosovej vody

2 ČL chia semienok

Odšťavte ananás a citrón. Pridajte kurkumu, kokosovú vodu, chia semienka. Nechajte chvíľku odstáť a vypite.

Obrázky zdroj: pixabay.com