Dnes by som pokračovala v seriály, ktorý som nedávno spustila – a to čítanie z knižky “Naše dieťa”. Pokračujem teda vývojom bábätka v jeho 2. mesiaci. Čo sa píše v knižke?
2. mesiac
V knižke sa uvádza, že bábätko matka naďalej pridája, ale zväčší rozmedzie na 3,5 hodiny medzi dojčeniami a jedna 6-hodinová prestávka v noci. No, to je pekné, ale realita často býva veľmi iná, hlavne pri takých maličkých bábätkách.
Čo je veľmi zarážajúce však, v knižke sa píše, že “aj keď je materinské mlieko pri výžive malého človiečika nenahraditeľné, predsa len neobsahuje všetko, čo by dokonalá výživa dieťaťu v druhom mesiaci života mala poskytovať. Ak by sme dieťa živili iba materinským mliekom, čochvíľa by pocítilo nedostatok vitamínov a niektorých minerálnych látok. Preto po uplynutí prvých šiestich týždňov jeho života začíname mu tieto chýbajúce látky dodávať.” Toto je veľmi, veľmi zavádzajúci prežitok. Už dávno vedci zistili, že materinské mlieko je to najzdravšie, čo môže byť vo výžive dieťatka a do šiestich mesiacov bábätko nemusí nič iné dostávať, materské mlieko obsahuje všetky dôležité minerálne látky a vitamíny (výnimkou je vitamín D).
Aby som vám teda priblížila, čo sa v knižke odporúča, tak budem citovať ďalej z knižky: “Ak dieťa živíme umele, už po šiestom týždni mu začíname podávať každý deň 2-3 lyžičky surovej ovocnej šťavy. Pridájané deti majú dostatok vitamínu C v materinskom mlieku. Vitamín C obsahujú predovšetkým šípky, čierne ríbezle, citróny, pomaranče a rajčiaky. Citrónovú šťavu trochu prisladíme. Šťavu z rajčiakov precedíme. Umele živenému dieťaťu už musíte pridávať aj zeleninu, pravdaže iba 5-10 lyžičiek denne.” Toto snáď ani netreba komentovať…
O prejavoch lásky voči dieťaťu
V knižke je opísaný pri vývoji v druhom mesiaci aj vzťah matky k dieťatku. “Matka sa dá veľmi často premôcť citom a nevie svoju náklonnosť a lásku voči dieťaťu prejaviť inak ako bozkávaním. Veď je také roztomilé, okrúhle, tak prekrásne spí, rozkošne naťahuje ručičky a nožičky! To všetko ju láka pomaznať sa s s ním a vybozkávať ho. No jednako vám neradíme, aby ste podľahli tejto slabosti, iba ak by ste bozkávali dieťa na také miesta tela, ktoré si nemôže vložiť do úst a na ktoré nedosiahne!
Netreba vari ani upozorňovať na to, že bozkávanie detí na ústa je zlozvyk – a ak dieťa bozkáva na ústa chorý človek, je to priam zločin. Nedovoľte nikomu bozkávať vaše dieťa! Nepripusťte ani to, aby sa ho niekto dotýkal alebo aby ho niekto hladkal!
4. mesiac
V tomto mesiaci sa v knihe odporúča pridávať dojčenému dieťaťu už aj zeleninové predjedlo. Netreba ani spomínať, že v súčasnosti sa odporúča počkať s týmto krokom až do ukončeného šiesteho mesiaca.
“Do polievky môžeme každý druhý deň pridať 2 lyžičky chudého hovädzieho mäsa alebo pečene, aby si dieťa zvykalo aj na hrubšiu potravu, ktorú treba najskôr rozhrýzť, alebo žĺtok. Okrem toho dieťa aj naďalej dostáva 8 lyžičiek pomarančovej alebo citrónovej šťavy alebo 16 lyžičiek šťavy z rajčiakov. Namiesto ovocných štiav môžeme podávať ovocnú dužinu z jabĺk, hrozna, malín, mäkkých čerešní, rajčiakov, jahôd alebo broskýň – asi 10 lyžičiek denne medzi kŕmením.”
V strave sa spomína zelenina zahusťovaná krupicou (lepok, ktorý sa podáva až po ukončenom siedmom mesiaci). Detská krupica sa tiež odporúča ako večerná strava pre dojčiatka, ktorá je veľmi ťažká pre detský organizmus a je absolútne nevhodná pre také maličké bábätká!
6. mesiac
Ako je v nasledujúcom odstavci uvedené, snahou je v podstate od 4. mesiaca začať odstavovať dieťa od materinského mlieka a nie podporovať čo najčastejšie dojčenie.
“V šiestom mesiaci pokračujeme v podávaní nemliečnej stravy. odstavovanie dieťaťa od matkinho prsníka, ktoré sa začína prakticky od štvrtého mesiaca, teraz sa už pomaly končí. Ako sa konštatuje, pridájanie po šiestom mesiaci je dnes už veľkou zriedkavosťou. Nemliečna výživa sa v posledných dvoch desaťročiach osvedčila u všetkých detí a vždy bola deťom na osoh! ”
7. mesiac
“Ak ešte máte to šťastie, že aj teraz môžete pridájať, len ho pokojne pridájajte ďalej, ale tak ako v predchádzajúcom mesiaci – už iba ráno a prípadne popoludní. Na desiatu mu dajte ovocnú kašu s piškótami, na obed zeleninovú polievku so žĺtkom alebo s mäsom a na večeru kašu. Keď budete pridájať menej, prispôsobí sa aj mliečna žľaza – bude vylučovať stále menej mlieka. Ale našťastie máme už poruke Sunar!” No, ak by som mala porovnať so svojim dieťatkom, tak v tomto mesiaci sme horko-ťažko zaviedli jedno zeleninové jedlo denne a pri našom častom dojčení nám ani viac nebolo treba. Dieťatko bolo spokojné, šťastné, že sa môže dojčiť a maminke to tiež maximálne vyhovovalo.
9. mesiac
Niečo zaujímavé o hraní sa dieťatka je aj v tomto odstavci: “Dajte ho do jeho ohrádky s jednou alebo dvoma hračkami. Ukážte mu, ako treba s tou-ktorou hračkou zaobchádzať, a nechajte ho osamote. Dieťa sa celkom iste naučí spokojne sa hrať, aj keď je samo. Napokon pre náležitý vývoj povahy ani nie je správne, ak dieťa niekto neprestajne zabáva. ”
Takže toľko citácie o najzaujímavejších častiach knižky Naše dieťa. Je tam ešte dosť veľa “pikantností”, alebo rád do života. Ak napríklad sa v noci dieťa dožaduje dojčenia častejšie ako raz za noc, treba ho prebaliť a uspať ho. No, chcem to vidieť! Jednoducho malému dieťatku sa nedá rozkázať, keď je jednoducho hladné. Alebo také 9-mesačné dieťatko by malo podľa ich rád už piť samo z hrnčeka, spinkať vo svojej izbičke, byť jednoducho dokonalé, vzorné dieťatko. Ale po prečítaní celej knižky mám pocit, že je to trošku romantický román, lebo podľa ich rád nie je možné žiadne dieťatko takto vychovať, všetko je tam príliš zjednodušené.
Neviem, či sa skutočne naše mamy držali striktne všetkých rád a odporúčaní, ale za tých niekoľko desaťročí sa veľa vecí zmenilo, zistili sa nové skutočnosti, ktoré ovplyvňujú zdravie detí, že by bolo rozumné, aby naše mamy, babky, tety pochopili, že nie všetko, čo platilo kedysi, je rozumné, aby sa aplikovalo aj dnes a nie je to len náš rozmar, ale vedecky podložené fakty.