Nie je čaj ako čaj. Súhlasíte? Dnes to však nebude o bylinkových čajoch. Zamierime viac do exotiky. Predstavte si, že čierny, zelený aj biely čaj pochádza z jednej a tej istej rastliny s názvom Camellia sinensis. To, aký čaj z nej napokon získame, závisí od spôsobu spracovania čajových lístkov. Všetky vyššie vymenované typy čajov obsahujú antioxidanty, majú antibakteriálne, antitivirotické a protizápalové účinky, no každý z nich má celú škálu aj iných jedinečných benefitov pre ľudský organizmus.

Biely čaj. Vyrába sa z mladých čajových púčikov a mladých lístkov. Aby sa výrobcovia vyhli ich oxidácii, najskôr ich sparia a potom sušia, čo predstavuje minimálny proces spracovania. To má za následok, že biely čaj má najvyšší obsah antioxidantov. Má svetlú farbu, jemnú chuť a z uvedených druhov čaju najnižší obsah kofeínu.

Zelený čaj je momentálne asi najpopulárnejší. Čajové lístky sa zberajú neskôr ako pri bielom čaji a proces spracovania je úplne iný ako napríklad pri čiernom čaji. Výhody zeleného čaju: dokáže naštartovať metabolizmus, zlepšuje stav pleti, spomaľuje starnutie, znižuje riziko vzniku rakoviny, zlepšuje správne fungovanie mozgu, znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, zlepšuje stav ochorenia typu diabetes, zmierňuje zápalové procesy. Druhy zeleného čaju:

  • Matcha – prášok vyrobený zo špeciálneho druhu zelených čajových lístkov. Pestujú sa v tieni, vďaka čomu má vysoký obsah chlorofylu, preto má výraznú zelenú farbu. Listy sa po zbere sušia a melú na jemný prášok.
  • Sencha – zberá sa skoro a zber obsahuje len vrchné lístky. Tento druh čaju je najpopulárnejší v Japonsku.
  • Bancha – trpkejší, má najnižší obsah kofeínu zo všetkých druhov zeleného čaju. Zberá sa z toho istého kríka ako sencha, no neskôr, vďaka čomu je lacnejší.

Čierny čaj je čajová klasika. Na spracovanie čierneho čaju sa zberajú lístky tak, že sa pri zbere aktivujú enzýmy spôsobujúce jeho tmavé zafarbenie. Ich chuť a aróma závisia na teplote vzduchu a vlhkosti počas zberu. Čierny čaj má najvyšší obsah kofeínu. Najznámejšie druhy čierneho čaju:

  • Earl Grey – čierny čaj s pridaním bergamotového oleja.
  • English Breakfast – zmes čaju Assam, Cejlónskeho a Kenského čaju. Tento čaj pijú Angličania s mliekom a vždy bez cukru.
  • Irish Breakfast – zmes čiernych čajov

Čaj Oolong sa najviac z uvedených dá pripodobniť zelenému čaju. Pravidelným pitím čaju Oolong dochádza k naštartovaniu metabolizmu a tak k redukcii hmotnosti. Je teda vhodný pre ľudí na redukčnej diéte alebo tých, ktorí si chcú zachovať štíhlu postavu.

Tak ktorý si vyberiete?

Obrázky zdroj: Pixabay.com