V poslednom čase sa zo mňa stáva zberačka starých vecí, niečo ako separovaná zberňa. Ani by ste neverili, čo všetko by sme nemuseli vyhadzovať, ale vyrobiť z toho niečo iné, možno zaujímavejšie, ako bola pôvodná vec. Zahraničné weby sú plné zaujímavých nápadov z recyklovateľných materiálov. Takto sa mi podarilo získať trošku vyťahaný červený mohérový sveter a spravila som z neho krásne mikulášske čiapky celej našej rodine. Budeme mať krásne fotky, ktoré budeme posielať rodine k Vianociam (ale o tom zase nabudúce). Dnes vás teda naučím, ako si takéto čiapky zhotoviť.

Budete potrebovať: červený mohérový sveter (pokiaľ nezoženiete, môže byť aj červený flis), biely flis, nožnice, papier, pravítko, ceruzka, trochu vlny, šijací stroj

Ako na to:

Najprv si spravte strih. Zmerajte si obvod hlavy, pre koho budete robiť čiapku. Získaný rozmer znížte o 4cm, napr. obvod hlavy je 54cm, ale budete počítať len s 50cm (flis je elastický, tak ak by ste nechali pôvodný rozmer, čiapka by lietala). Rozmer vydeľte číslom 4 a získate základňu. Kolmo na ňu vyznačte cez stred čiaru dvakrát takú vysokú. Ak nám teda vyšiel rozmer 50 / 4 = 12,5, čo je základňa, tak kolmá čiara bude mať 25cm. Teraz na oboch stranách základňu spojte s vrcholom kolmej čiary a dostanete rovnoramenný trojuholník. Vystrihnite z papiera a preneste na červenú látku. Nechajte 1cm na všetkych stranách na zahnutie. Vystrihnite si štyri rovnaké trojuholníky.

Bočné steny trojuholníkov pozošívajte, vrchol nechajte voľný v dĺžke 1cm. Ten šikmo odstrihnite, aby sa vám neurobila hrča, keď čiapku otočíte na druhú stranu. Z bielej látky si odstrihnite pás dlhý ako je upravený obvod čiapky plus 2cm rezerva na zahnutie. Po šírke zošite a prišite k spodnej časti čiapky najprv z jednej strany, preložte na polovicu a potom z druhej strany. Dostanete pekný lem.

Z bieleho flisu vystrihnite kruh o priemere 15cm. Po obvode ho pomocou nite a ihly nazberkajte, stiahnite, vnútro naplňte vatou a dobre stiahnite.

Brmbolec prišite k vrcholu čiapky. Čiapka je hotová.