S veľkou obľubou navštevujem web kreatívnej Betz White z USA, kde som sa zamilovala do mikulášskych ponožiek zo zvyškov starých svetrov a napriek tomu, že nemala návod na zhotovenie, podarilo sa mi zhotoviť vlastnoručne zopár ponožiek. Ja vás to naučím tiež.

Čo budete potrebovať: starý sveter rôznych farieb (najlepšie chlpatý, ale zase aby neboli veľké očká, najlepšie mohérový alebo kašmírový), nožnice, šijací stroj

Ako na to:

strih

Jednotlivé prílohy si vytlačte. Strih vystrihnite a preneste na sveter. Dajte pozor na smer strihu. Vždy strihajte 2x, pozor, druhá ponožka opačne! Snažte sa, aby obe strany mali rovnaký vzor na rovnakom mieste.

Jednotlivé diely povystrihujte a poprikladajte k sebe tak, ako má vyzerať hotová ponožka.

Všetky diely na každej ponožke postupne pozošívajte. Potom ponožku zošite dokopy.

Z manžety si odstrihnite presne na šírku ponožky diel. Zošite bočné strany a prišite k ponožke.

Z kúska svetra si odstrihnite pás, ktorý upravte do pútka, ktoré prišijete na stroji k zadnej časti ponožky.

Kúsok látky si odstrihnite, preložte na polovicu a do 2/3 rozstrihajte do tvaru hrebeňa. Okolo prsta oviňte nerozstrihnutou časťou a dobre prešite, aby sa vám rulička nerozpadla.

Kvietok prišite k lemu pančuchy. Do stredu prišite gombík alebo inú aplikáciu. Ponožku môžete ešte ozdobiť šnúročkou, resp. vyšiť nejaké ornamenty, ak máte jednoduchý vzor na ponožke. Ponožka je hotová.