Nedávno som čítala článok o tom, že nie je dobré, ak deti držime už od narodenia v príliš sterilnom prostredí. Deti si potrebujú vytvoriť imunitu, naštartovať obranný systém, lenže tým, že dieťatku všetko sterilizujeme, príliš ich kúpeme, nemajú možnosť, aby si imunitu vytvorili. Odborníci varujú, že stúpa množstvo alergií a má to súvis aj s príliš sterilným prostredím.
Vravia, že deti už pri narodení by mali prísť do styku s istou dávkou špiny, pretože baktérie dokážu naštartovať imunitný systém, ktorý dovtedy akoby spal. Zdravé novorodeniatko má už imunitný systém dobre vyvinutý, vie reagovať na čokoľvek, s čím sa stretne. Už počas pôrodu pôrodnými cestami sa aktivuje imunitný systém. Nie je preto správne, aby dieťa prichádzalo na svet sterilnými pôrodnými cestami. Dieťa by sme nemali stále umývať, kúpať, stále všetko žehliť, sterilizovať, ako nás to doteraz “múdre knihy” učili. Dnes už v mnohých pôrodniciach detičky po narodení hneď nekúpu, len ho poutierajú a nechajú, aby tzv. dobré baktérie začali pracovať. Ak to nebudeme robiť, začnú vznikať rôzne alergie, ktoré zaznamenali značný nárast v posledných rokoch.
Základy primeranej hygieny by mali začať teda už na pôrodnici. Na novorodeneckých oddeleniach už vidieť pokrok v tom, ako sa začali správať k novorodencom. I keď sa to bde zdať niektorým mamičkám prinajmenšom zvláštne, detičky by sa nemali kúpať každý deň. Stačí ho raz týždenne umyť detským mydlom a bežne dieťa len umývať čistou vodou. Dokonca by sa po kúpaní dieťatko nemalo ani krémovať, alebo olejčekovať, iba ak má dieťa mimoriadne suchú pokožku. Vlásky by sa mali umývať tiež raz týždenne. Dôležité je umývať hlavne detské záhyby, aby nedochádzalo k zapareninám.
Štatisticky je dokázané, že množstvo alergikov je viac zastúpený medzi mestskými deťmi ako medzi vidieckými. Je dokázané, že deti, ktoré vyrastajú v prostredí, kde sú aj domáce zvieratá, majú lepšie vyvinutý imunitný systém a sú odolnejšie. V prostredí, kde žijú aj domáce zvieratá, hoci len mačky a psy, a deti sa pohybujú medzi baktériami, ktoré tieto zvieratá prenášajú, sa nachádza molekula lipopolysacharid, ktorá sama osebe dokáže naštartovať imunitnú reakciu a chráni pred vznikom alergických ochorení.
Všimli ste si niekedy, keď idú mamičky s maličkými deťmi na prechádzku a takmer nevidieť do kočíka? Detičky sú zakryté tak, že je problém mu uvidieť aspoň noštek. Ani toto nie je v žiadnom prípade zdravé. Dieťa tak dýcha stále ten istý vzduch, ktorý si vydýcha, nie je zvyknuté na trošku chladnejší vzduch. Aj toto podporuje vznik alergií a znižuje jeho odolnosť voči chladu. Detičky, pokiaľ sú dobre oblečené, nemajú byť prečo zakrývané až po hlavičku, mali by dýchať čerstvý vzduch, veď preto sa s nimi chodí na prechádzky.
Zvláštnou kategóriou sú alergie na plesne, ktorým sa je ťažké vyhnúť. V domácom prostredí pomáha časté vetranie, upratovanie, používanie dezinfekčných prostriedkov. Zase ale platí, že prehnané upratovanie od rána do večera, každodenné utieranie prachu nie je určite dobrá cesta. Všetko treba robiť s mierou. Stimulácia imunitného systému sa dá tiež potravinovými prípravkami, napr. probiotickými jogurtmi, mliekom a inými produktami.