Aj vy sa pozorujete, že príliš podliehate názorom iných ľudí a priveľmi dbáte na to, čo vám hovoria? Možno viac ako na to, čo cítite a čo vám našepkáva váš vnútorný hlas? Zastavte sa na chvíľu, skúste sa stíšiť a naladiť viac na seba, než na iných. Len vy sama najlepšie viete, aký je váš osobný príbeh a kam smeruje vaša cesta. Vydajte sa na ňu bez zbytočného našepkávania, nech vás vedie len váš hlas a vaše srdce. Skúste do svojho života  aplikovať nasledujúcich sedem tipov, naučte sa byť viac sama sebou a nedbať na posudzovanie zo strany iných ľudí.

  1. Spíšte si zoznam 10 hodnôt, ktorým pripisujete v živote najväčší význam. Ľahko sa necháme ovplyvniť názorom iných ľudí, pretože nie sme si vždy istí našim vlastným presvedčením, princípmi a životnými hodnotami. Sústreďte sa viac na svoje vlastné presvedčenie a aspekty života, ktoré sú dôležité pre vás. Možno je jednou z vašich najdôležitejších hodnôt sloboda, zatiaľ čo pre iných je na prvom mieste záväzok alebo bezpečie. Nezabudnite: čo vyhovuje jednému, nemusí byť rovnako dobré pre iného. Všetko je vecou osobných preferencií, tak si stojte za svojím presvedčením a svojimi hodnotami.
  2. Napíšte si zoznam kvalít, ktorými sa odlišujete od iných a ste vďaka nim výnimočná. Zvýšte si sebavedomie zoznamom, ktorý bude obsahovať vaše najlepšie vlastnosti a talenty. Keď si vďaka nim uvedomíte svoju hodnotu, nebude vás až tak trápiť to, akú hodnotu vám pripisujú iní ľudia. Ak budete nasledovať cestu osobného šťastia, všetko ostatné postupne zapadne na svoje miesto.
  3. Buďte autentická. Zostaňte aj pred kolegami a priateľmi verná svojmu presvedčeniu a názorom. Ten, komu na vás záleží bude kráčať s vami a ostatní nech si idú svojou cestou. Nemusia byť súčasťou tej vašej. Ak si uvedomíte, že nemusíte mať rada každého a každý nemusí mať rád vás, pocítite slobodu v názoroch aj vo vyjadrovaní. Je v poriadku nebyť kamarát úplne s každým. Posilnite svoje vlastné názory, kultivujte svoj prejav. Ak sa naučíte rešpektovať samú seba, aj ostatní vás začnú rešpektovať.
  4. Buďte prítomná. Často sa počas významnej udalosti sústredíme viac na to, aby všetko prebehlo hladko a bezchybne namiesto toho, aby sme si danú chvíľu vychutnali. Ak vám myseľ často pláva vo vodách negatívnych myšlienok, vedome ju priveďte späť do prítomnosti tak, že sa začnete sústrediť na pomalé, plynulé dýchanie. Uvedomte si, čo vidíte okolo seba, pomenujte každý predmet, na ktorý vám padne pohľad. Pomenujte svoje pocity, usmejte sa a vychutnajte si to, čo práve prežívate.
  5. Nájdite si svoj inšpiratívny ženský vzor. Nie všetci okolo vás budú rozumieť tomu, čomu sa venujete. Nájdite si vo svojom poli pôsobnosti ženu, ktorá podobnou cestou kráčala pred vami a učte sa od nej. Nekopírujte ju, len sa inšpirujte jej životným príbehom. Čítajte knihy o významných ženách, študujte články o priekopníčkach, sledujte IG profily tých, ktoré vás môžu nakopnúť aj dnes.
  6. Deľte všetko dvomi. Neberte si osobne všetko, čo vám kto povie. Nazerajú na život a na veci okolo seba svojou vlastnou optikou a vy máte úplne iné okuliare. Okolo vás existuje milión názorov na to, ako by ste mali žiť svoj život, no len vy sama najlepšie viete, čo cítite.
  7. Neriešte iných. Neverte tomu, že tráva u susedov je zelenšia. V čase sociálnych sietí, kedy sa vám zdá, že všetci ľudia okolo vás žijú dokonalý život, je nesmierne ťažké uveriť, že tomu tak nie je a že fotografie na sieti sú len iluzórnou výkladnou skriňou. Sociálne siete sú dnes skvelým marketingovým nástrojom, no reálny život za nimi príliš nehľadajte. Ak si uvedomíte, že život sa žije lepšie práve v tých momentoch, keď si na svoj Smartphone ani nespomeniete, budete oveľa bohatšia na skutočné zážitky.

Obrázky zdroj: pixabay.com