brusniceBrusnice sú malé červené bobule s kyslou až horkastou chuťou. Sú blízke príbuzné s čučoriedkou, ale na rozdiel od nej sa zavárané často servírujú ako pochúťka k mäsu či ako osvieženie vo forme džúsu. Aké látky sa v nich nachádzajú a čím nášmu telu prospievajú?

Bobule sa zbierajú od augusta až do konca októbra, preto boli výborným zdrojom vitamínov počas dlhých zím. Brusnice obsahujú vitamíny C, A a E, ktoré sú skutočným prameňom mladosti. Chránia telo pred voľnými radikálmi, čím spomaľujú proces starnutia buniek. Stopový prvok draslík vyplavuje nadbytočnú vodu z tkanív. Do boja proti zlému cholesterolu a nádorovým ochoreniam sa vydávajú flavonoidy a polyfenoly, ktoré sa v brusniciach tiež nachádzajú. Pozor však, príjem flavonoidov vo väčšom množstve môže spôsobiť žalúdočne problémy. Kúzelné triesloviny zasa bránia usadzovaniu baktérií na stenách slizníc a tým dávajú červenú zákerným zápalom v ústach, žalúdku, močových cestách i v črevách. Tiež obsahujú kyselinu citrónovú, šťavelovú a benzoovú, mnoho minerálnych látok a solí. Používajú sa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky a reumatizmu. Pôsobia proti hnačke a ako prevencia proti skleróze.

Kedy brusnice radšej nie?

Brusnice nevyvolávajú nežiaduce účinky, ale i napriek tomu by ich nemali podávať dlhšie ako 2 mesiace a viac ako 4 mesiace v roku dokopy. Nesmú sa jesť pri ťažkých ochoreniach pečene. Pre vyšší obsah kyseliny šťavelovej sa neodporúča zvýšená konzumácia plodov brusnice ľuďom náchylným na tvorbu obličkových kameňov.

Nič nevyjde nazmar

Čerstvé brusnice sa takmer nepoužívajú. Obvykle sa sušia, lisujú na džúsy a šťavy, alebo zavárajú. Brusnicový kompót obsahuje prirodzený konzervačný prostriedok – kyselinu benzoovú, preto sa vám nepokazí. Sušené i kompótové bobule sa väčšinou používajú ako doplnok do sviečkovej omáčky a k mäsu, hlavne k divine. Pri používaní priemyslovo upravených brusníc buďte opatrní na kalórie. Kvôli prirodzene kyslej chuti sa do nich pridáva veľa cukru.

Okrem plodov sa využívajú i listy, ktoré sa zbierajú v dobe kvitnutia. Sú súčasťou liečivých čajov. Najznámejší je urologický čaj. Využíva sa pri liečení zápalu močových ciest, ktoré čistí a vyplavuje z nich škodlivé látky. Takýto zdravý odvar si môžete spraviť sami doma. Do 500 ml vriacej vody dáte 1-3 lyžice sušených brusnicových listov. V uzavretej nádobe necháte lúhovať 15 minút a scedíte. Pite vlažný v priebehu celého dňa.

V ľudovom liečiteľstve sa využíva i sušený brusnicový kvet na liečenie reumatických ochorení. Brusnice nájdeme i lekárni vo forme tabletiek, kapsulí a čajov.

Pochúťka v kuchyni

Okrem toho, že sú liečivé, sú výborné i na varenie. Úžasná je makrela na červenom víne a brusniciach. Makrely (4 kusy) dôkladne umyte a nechajte trochu odkvapkať. Väčšiu cibuľu nakrájajte na kolieska vyplňte ňou vnútro ryby. Do každej ryby dajte ešte lyžicu brusníc a vetvičku rozmarínu. V miske rozmiešajte 2 dcl olivového oleja, 2 dcl červeného vína, 3 strúčiky pretlačeného cesnaku s 2 lyžicami korenia na ryby, 1 lyžicou horčice, 1 dcl brusnicového džúsu, troškou soli a čierneho korenia. Ryby dajte na vymastený pekáč hore bruchom a potrite marinádou tak, aby bola aj vo vnútri rýb. Nechajte asi 30 minút odležať. Potom ich položte na bok a ešte raz potrite marinádou. Dajte do vopred vyhriatej trúby. Za občasného otočenia a poliatia marinádou pečieme približne 40 minút na 200°C.

Skvelá je i bravčová krkovička s brusnicami. Na 2 porcie potrebujeme asi 300 g bravčovej krkovičky. Mäso nakrájajte na väčšie kocky, osoľte a okoreňte 1 lyžičkou čerstvého rozmarínu a korením na grilovaný syr. Na panvici rozohrejte ½ dcl oleja, pridajte okorenenú krkovičku a opečte. Pridajte trošku vody a pod pokrievkou mäso duste do mäkka. Medzitým rozmixujte 100 g sušených brusníc so 4 lyžicami smotany a troškou výpeku. Zmes pridajte k mäsu a krátko povarte. K tejto pochúťke sa hodia varené alebo pečené zemiaky. Dobrú chuť!

zdroj: http://plnielanu.zoznam.sk