asparagusŠpargľa – “kráľovná zeleniny” patrí v rastlinnej ríši do čelade ľaliovitých. Je to kríkovitá rastlina, u ktorej pri správnom pestovaní vyrastajú z drevitého koreňa krehké dužinaté výhonky, známe pod názvom špargľa.
Špargľa pochádza zo stepných oblastí z okolia Čierneho mora. V minulosti sa používala predovšetkým ako liek, čomu zodpovedá aj jej botanický názov “Asparagus Officinalis”.

Je známa od nepamäti. V Sakkatovej pyramíde v Egypte, starej viac než 5 000 rokov, sa na stenách našli jej vyobrazenia a u Grékov už bola známa ako zelenina, aj ako liek. Rimania pozdvihli kultúru jej pestovania na úroveň, ktorá (podľa poznámok Kata z 2. stor. pred n.l.) v mnohom pripomína dnešné metódy. Konzumovali ju najprv v surovom stave, neskôr sušenú a varenú. Hlavne za vlády Ľudovíta XIV. sa rozšírilo pestovanie bielej špargle vo Francúzsku a následne v ostatnej Európe.

Účinky špagle na naše zdravie
Už Hippokrates 460 rokov pred n.l. popísal špargľu ako užitočnú liečivú rastlinu. Od tej doby boli a sú špargli pripisované rôzne, viac či menej podložené, liečivé účinky. Jej použitie siaha od pomoci pri bolesti zubov až po liečbu niektorých foriem rakoviny. Veľmi často sa spomína močopudný a krv čistiaci efekt plodiny. Známa je tiež ako afrodiziakum.

S určitosťou vieme, že špargľa je ľahko stráviteľná, má nízky obsah kalórií obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, E a minerálne látky ako draslík, horčík, fosfor, vápnik a železo. Je bez tuku a obsahuje len málo kalórií. Preto je vhodná pri rôznych diétach, zvlášť pri redukčnej.

Typickú chuť a vôňu dávajú špargli éterické oleje – kyselina asparaginová, ktorá je dôležitá pre metabolizmus bielkovín, podporuje činnosť obličiek a škodlivé produkty látkovej výmeny sú z tela rýchlejšie vylúčené. Špargľová šťava spolu s mrkvovou, cviklovou a uhorkovou podporuje liečbu reumy, zápalu nervov, cukrovky, chudokrvnosti a prostaty.

Ako špargľu kupovať a uskladňovať?
Najdôležitejším kritériom kvality špargle pre konzumenta je jej čerstvosť. Čerstvá špargľa sa pozná podľa toho, že má lesklý povrch a po jemnom stlačení šťavnaté miesto rezu. Výhonky sú pevné a nedajú sa ohnúť.Ak ich trieme o seba, musia vydávať vŕzgavý zvuk. Dlhý transport a zlé podmienky pri skladovaní špargľu vysušujú a znižujú jej kvalitu. Následkom toho je jej povrch matný, šedý alebo zhnednutý a miesto rezu je suché až drevnaté.

Špargľa by sa mala konzumovať v deň nákupu, najneskôr do 4-5 dní po ňom. Skladovať ju treba v najchladnejšej časti chladničky s výhonkami obalenými vlhkou utierkou. Špargľa pri skladovaní v izbovej teplote rýchlo stráca príjemnú sladkastú chuť a jemnosť. Pri nákupe si treba dávať pozor aj na to, aby boli celistvé hlavičky na jednotlivých stonkách. Hrubšie výhonky sú jemnejšie ako úplne tenké.

Použitie špargle v našej kuchyni
Veľkou výhodou špargle je, že ju môžeme zpracovávať na mnoho rôznych spôsobov. Velmi obľúbená je napr. špargľová krémová polievka, alebo špargľa zapečená so syrom, výborná je tiež do šalátov, cestovín, rizota, na pizzu.

Zelenú špargľu nie je potrebné lúpať, pokiaľ sú jej výhonky mladé a krehké, bielu lúpeme najlepšie pomocou škrabky na zemiaky. Hlavičky nikdy nešúpeme, ani neodstraňujeme.

Pokiaľ ju chceme uvariť vcelku ako prílohu, doporučuje sa vkladať ju do osolenej vriacej vody zviazanej dokopy, aby sa zamedzilo jej polámaniu a rozvareniu. Varte cca 10 minút. Takto povarenú špargľu potom môžete použiť na prípravu ďalších pokrmov.

Foto: www.sxc.hu