cokolada.jpgUž dávno som sa chcela vyjadriť k mojim skúsenostiam s nákupom čokolád, dobošiek a hlavne sezónnym cukrovinkám ako sú Mikulášikovia a Veľkonoční zajačikovia a vajíčka. Odjakživa som mala rada horkú čokoládu a ak som si mala vybrať, siahla som vždy v obchode po Ľadových gaštanoch – boli úžasné, vrchná vrstva horká, mierne sladká a náplň s ľadovou chuťou. Dokonca aj môj manžel si zvykol, že ak mi chce spraviť radosť, má mi kupovať len takúto čokoládu.

Aké bolo moje znechutenie, keď som si zase po určitom čase túto čokoládu kúpila a tá chuť bola otrasná!!! Už po prvom zahryznutí som zistila, že toto nie je tá čokoláda, na ktorú som bola zvyknutá. Horká čokoláda sa zrazu zmenila na mliečnu a ľadová chuť náplne bola zmesou tuku a cukru, proste hnus! Celú čokoládu som dala manželovi (ten našťastie má rád mliečnu čokoládu, i keď toto by som nenazvala ani mliečnou). Pozrela som sa ešte raz na obal, či som sa nepomýlila v názve, ale na tom istom červenom obale stále rovnako svietil názov čokolády Ľadové gaštany. Zostala som veľmi sklamaná, pretože som túto čokoládu zbožňovala od malička a teraz takýto podraz! Bohužiaľ, na úkor udržania si ceny na trhu musel asi výrobca siahnuť po inom opatrení – pridali namiesto kakaa do čokolády viac tuku a cukru a cena zostala nezmenená! Lenže zabudli na to, že ja sa nezmením a nezačnem jesť cukrovú čokoládu! Už viem, že som s týmto výrobkom nadobro skončila! Mňa niekto oklame len raz!

Podobne ma sklamal výrobca tuku na výrobu krémov – Hery. Rada pečiem a dovolím si povedať, že aj dobre. Bola som zvyknutá do krémov používať hlavne Heru. Na Vianočné pečenie som si ju vybrala ako vždy z chladničky, nech trošku odmrzne. Keď som ju ale začala šľahať s čokoládovým základom, zistila som, že v šľahači mám blato. Keď som potom krém vyliala na koláč, priam sa lial. Nechápala som to. Žeby bolo v dome tak teplo a pri šľahaní som ho tak roztopila? Alebo že by za to mohol redší čokoládový základ? Prvý raz som to ešte vysvetľovala sama sebe takýmto spôsobom, lenže keď sa mi to stalo znovu pri ďalšom koláči, už som to pochopila! Zase ma klamú! Namiesto kvalitného margarínu kupujem v rovnakej cene vodu a neviem čo ďalšie, len aby sa to predávalo! A tak som začala kupovať Palmarín a Heliol. Je drahší, ale kvalitný a dokonca podporujem slovenského pradajcu (nikdy som nerobila rozdiel v tom, či je to slovenský tovar alebo zahraničný, išla som po cene versus kvalite).

Ďalšie znechutenie som zažila na Mikuláša. Dcéra podostávala veľa balíčkov, kde sa to Mikulášmi len tak hmýrilo. Boli tam aj iné dobošky, ktoré padli ako prvé a Mikulášovia stále zostávali v skrinke na sladkosti. Nechápala som to, však čokoláda u nás vždy padne ako prvá, ak ju nezje dcéra, tak jej dopomôže manžel. Nechala som to ale tak. Pár dní po novom roku som chytila abstinenčný syndróm (proste som potrebovala do seba dostať niečo sladká). Zo skrinky na mňa pozerali Mikulášikovia, krásne zoradení podľa veľkostí (špecialita našej dcéry, keď ich nezjedla, aspoň sa s nimi hrala a uložila ich). Tak som si vzala toho najmenšieho, nech dcére nechýba a zahryzla som do jeho hlavy. S hnusom som ho vrátila nazad. Zase samý cukor a tuky. Keby ma videli nejakí odborní ochutnávači sladkostí, mali by zo mňa radosť. Vzala som si postupne zo skrinky všetkých Mikulášov (snáď ich bolo aj 6) a načala som im hlavy. Ani jeden sa nedal zjesť. Už som to pochopila, prečo ich nechcela ani dcéra. Jednoducho boli odporní. Tak putovali do koša. Ak niekto potrebuje odtučňovaciu diétu, alebo chytiť odpor ku sladkostiam, vrelo odporúčam!!! Už sa nečudujem vo veľkých hypermarketoch, že tam majú veľkonočných zajačikov od februára, snažia sa ich predať v predstihu, lenže ľudia už pochopili, o čom takéto sladkosti sú, sú lacné, ale totálne bez chuti.

A tak stojím pred dilémou – čo kúpiť detským kúpačom na veľkú noc? Stavila som na Kinder vajíčka, tie pravé, v oranžovom obale. Lebo už som videla aj slabé náhrady za takéto vajíčka a bolo to presne o tom istom ako hypermarketové vajíčka a zajačikovia. Ak má niekto nejaký dobrý nápad, ako uspokojiť detské chute a pritom ich nesklamať, keď im budeme dávať veľkonočnú výslužku, poraďte mi. Za každý dobrý návrh budem povďačná.