patchwork-000Pre trošku zručnejšie šikulky mám návod na zhotovenie takýchto patchworkových vajíčok. Vyzerá to zložito, ale ja som jedno zvládla počas sledovania večerného filmu. Akurát mám trošku dopichané prsty od špendlíkov :)
Čo na to potrebujeme: polystyrénové vajíčko, stužky 2,5 cm hrubé v 3-4 farbách, 1cm hrubá stužka, kovové špendlíky, nožničky
Ako na to:

patchwork-0041

Stužku zložte do trojuholníka podľa obrázka a prevyšujúcu časť odstrihnite. Dostanete modelový obdĺžnik, podľa ktorého si poodstríhate rovnaké kúsky zo stužiek. Na každý farebný rad potrebujete 2×8 kúskov.
patchwork-0011

Priložte do stredu vajíčka prvý trojuholník. Vrchol trojuholníčka si prichyťte špendlíkom, trojuholník roztvorte a špendlík riadne pritlačte.
patchwork-0021

Rohy zase zavrite a na spodu prichyťte obe strany dvoma špendlíkmi. Stred by mal pekne zakryť hlavičku špendlíka. Potom rovnako pripevnite trojuholník na protiľahlú stranu prvého trojuholníčka. Potom na bočné strany. Ak vám bude vychádzať nejaký voľný priestor, trošku trojuholníčky povoľte, aby vám polystyrén nepretŕčal.
patchwork-003

Potom začnite s inou farbou prekrývať prvý rad. Začnite od spojovacích častí prvého radu. Nový rad začnite asi 1/2 cm pod vrchola.
patchwork-005

Keď spravíte trojuholníčky na štyroch spojovacích stranách, začnite rovnakou farbou ďalší rad, cca 1/2cm nižšie oproti bočným stranám.
patchwork-006

Po skončení celého radu začnite ešte jeden rad rovnakým spôsobom o 1/2 cm nižšie oproti vrcholu druhého radu. Záleží podľa veľkosti vajíčka, koľko radov zmestíte, ale mali by ste sa dostať do polovice vajíčka.
patchwork-007

Rovnakým spôsobom vytvorte opačnú stranu vajíčka. Potom zoberte tenkú stužku. Nechajte si trochu stužky na vytvorenie závesnej šnúrky a potom stužku pripevnite špendlíkom k vrcholu vajíčka. Stužku začnite ovíjať okolo vajíčka tak, aby ste zakryli jednu časť so špendlíkmi. Účelom je zakryť ich, aby ich nebolo vidieť. Ak potrebujete, prichyťte si stužku špendlíkom.
patchwork-008

Znovu na vrchole stužku prichyťte a oviňte ešte raz, tentoraz zakrývajte druhú stranu so špendlíkmi. Prichyťte si stužku špendlíkmi, ak potrebujete. Stužku odstrihnite na dĺžku rovnakú ako je prvá prevyšujúca časť.
patchwork-009

Vezmite si stužku odlišnej farby a tú oviňte okolo bočných stužiek. Túto už neprichytávajte okolo vajíčka, iba na vrchole. Vajíčku už len dorobte vrchnú stuhu, môžete ho dozdobiť aj kúskom pierka. Vajíčko je hotové.