Určite sa už aj vám stalo, že ste dostali pozvanie na dôležitý event, či už išlo o ples, svadbu, reprezentatívnu večeru, kokteil párty, promócie, či iný dôležitý míľnik v živote a potom sa vám do hlavy vkradla myšlienka, ktorú my, ženy, tak dôverne poznáme. “Veď ja si nemám čo obliecť!” Napochodovali ste s očakávaniami do nákupného centra, no o tri hodiny ste si zničená sadli na kávu, v rukách ste mali celkový počet nákupných tašiek nula, v hlave milión otáznikov a v očiach sa zračila bezradnosť. Kde začať? Čo kúpiť ako prvé? Topánky, šaty, či kabelku? Aké doplnky vôbec zvoliť? Do akých farieb ísť? Jednoducho ste sa v tej záplave šiat a trblietok úplne stratili. A presne v takých chvíľach, keď chceme dobre vyzerať, nechceme nič prestreliť a túžime po tom, aby sme zažiarili no nevieme si poradiť samé, najlepšie, čo môžme urobiť, je obrátiť sa na profesionálov.

Miška je sympatická mama dvoch detí, ktorá má štýl a zmysel pre módu a detail v oku. Pomôže vám ako štylistka nielen s výberom oblečenia a doplnkov, ale aj so stylingom osláv a v oblasti home decor. Styling a poradenstvo poskytuje nielen v mieste svojho bydliska, v Trenčíne, ale po dohode sa s vami rada stretne aj v inom meste. S nadšením sme ju pre vás vyspovedali, aby sme sa o jej práci dozvedeli čo najviac.

Móda sa mení, štýl zostáva. (Coco Chanel)

Miška, ako si v sebe objavila cit pre módu a túžbu stať sa štylistkou?  

Ak sa dobre pamätám, moje prvé pokusy boli už v detstve, kde som, skoro asi ako každá, šila oblečenie pre bábiky. Bolo to šitie v rukách, všetko muselo sedieť na centimeter, všetko som si ručne strihala, navrhovala a kreslila, moja izba bola plná skicárov, farbičiek a iných pomôcok na šitie. Veľmi rada som kreslila, maľovala, fascinuje ma kombinácia farieb a ten farebný nečakane pestrý výsledok, keď sa farby presne skombinujú. Takže tu niekde boli moje začiatky s obliekaním a prezliekaním, aby každá jedna (vtedy) bábika bola iná, odlišná a štýlová.

Komu väčšinou radíš vo výbere oblečenia a na aké príležitosti ťa ženy kontaktujú?  

Celý tento príbeh začal so skriňami hihi (smiech). Ale nie… Keďže kamarátky a známi vedeli o mne, že som veľký pedant a mam neskutočný poriadok v skrini, začalo to revíziou v šatníku. Neznamená to nič hrozné, i keď sa to na prvý pohľad tak zdá. Jedná sa len o prevetranie vašich – našich skríň. Nepotrebné, nenosené veci sme odložili, prípadne tie, ktoré už nie sú trendy, odložili nabok. Keď sme mali poriadok v skrini, vynorila sa otázka, čo s čím a ako kombinovať. A tu nastala moja chvíľa, aby som presne poradila, čo sa dotyčnej osobe hodí. Takže radím všetkým ženám, slečnám, mamám, babkám, jednoducho všetkým, dokonca i mladým dievčatám, keď po rozchode s chlapcom začínajú novu etapu života. Najviac sa na mňa obracajú ženy, ktoré sa z materskej dovolenky vracajú do práce, kde sa hlavne jedná o biznis štýl, potom sú to plesy, svadby či iné akcie – party, alebo dobové party, napr. 20 roky.

Podľa čoho sa rozhoduješ, čo sa ktorej klientke hodí a ako odhadneš jej štýl?

Dôležité je sa s klientkou stretnúť. Najskôr si vypočujem jej príbeh. Zaujíma ma, prečo chce zmenu a za akým cieľom, či ide len o revíziu šatníka a dá sa to vybaviť za jeden-dva dni, alebo sa jedna o celkovú zmenu šatníka, kedy potrebujeme na premenu viac času. Po osobnom rozhovore prichádza praktická časť, kde pomenujem správny typ postavy, analyzujem typológiu farieb – to znamená aký je farebný typ – a skúšame rôzne strihy, modely, dĺžky, materiály a farby, aké sa jej hodia. A štýl? No to je otázka, na ktorú sa viem hodiny rozprávať, pretože štýl je niečo špecifické. Niekto hovorí, že štýl je daný, že sa síce dá naučiť, ale nik vám ho nevezme, a preto milujem ľudí, ktorí majú svoj vlastný štýl, nikoho nekopírujú, nepodliehajú módnym trendom, pretože nie každému sa hodí to, čo je práve módne a trendy. Pracujem pre ľudí a s ľuďmi a ako raz povedala moja módna ikona a legendárna Coco Chanel: “Móda sa mení, štýl zostava!” 

Ako taký styling prebieha v praxi? Ideš spolu s klientkou do nákupného centra a kúpite všetko pod jednou strechou a za jeden deň?

Ako som už spomínala, dôležité je prvé stretnutie. Vyplní dotazník, kde sa i ja dozviem o dotyčnej osobe viac, napr. prečo chce zmenu, či kvôli práci , alebo zmena celkového štýlu, alebo by chcela vniesť do svojho šatníka trochu noblesy, napíše mi aké oblečenie – kúsky odevu – má rada, aké nemá rada, aké nosí topánky, či vysoké alebo nízke, či nosí šperky a mnoho iných otázok, na ktoré mi musí odpovedať, aby som ju mohla pochopiť nie len z vonkajšej stránky, ale aj z vnútornej, veď predsa z rebelky nemôžeme spraviť princeznú a naopak, takže som aj trochu psychológ (smejem sa). Najviac sa však ženy boja nových farieb a nových strihov a najviac sa boja kombinovať neskombinovateľné, lebo sa s tým predtým nestretli a nevedia si to ani predstaviť, ale keď im ukážem ako na to, aké triky pritom použiť, sú milo prekvapené. Približne hodinu až dve sa rozprávame, povie mi svoj rozpočet, ja už ale predtým musím vedieť čo a kde v akých obchodných reťazcoch majú, aké sú tam ceny, či prebiehajú  zľavy, pripadne či sa dá tovar vrátiť a aké modely sú aktuálne v jednotlivých obchodoch. Niekedy sa nám to za deň podarí, inokedy si tovar vyskúša a objedná cez net a potom sú aj také, ktoré nakupujú samé, ale vždy mi pošlú fotku, či to môže byt.

Ktoré módne trendy máš rada ty sama? Aký druh oblečenia preferuješ? Čo by si si na seba nikdy neobliekla?

U mňa je to veľmi zložité, ja módnym trendom moc nepodlieham, keďže mam svoj štýl, taký iný, trochu street štýl, trochu elegantný, niekedy biznis kostým s teniskami a bodkovanými tenkými silonkami, niekedy skombinujem minimalizmus s viktoriánskou čipkou, občas maxi šaty a tenisky. Sú dni, keď som celá v čiernom, mám svoj štýl, čo znamená, že skombinujem i viac štýlov naraz, kompozícia farieb ma fascinuje a musí dokonale ladiť s celým outfitom. No najviac preferujem minimalistické oblečenie , maxi široké nohavice – culottes, biele košele a vrstvenie. Bielych košieľ nikdy nie je dosť, a keď neviete čo na seba, biela košeľa – blúza – to vždy zachráni.

A čo by som si nikdy neobliekla? No legíny…, asi legíny (nemyslím legíny určené na beh), podprsenku s priesvitnými umelými ramienkami a na čo nikdy nemôžem zabudnúť, a stým sa žiaľ stretávam a vidím to v našich uliciach, keď je oblečenie špinavé, zažltnuté prípadne nevyžehlené a nemám rada obtiahnuté veci, nič čo mi lemuje postavu i keď nosím konfekčnú veľkosť 36. Ja som slobodná, stále v pohybe a preto i moje oblečenie tomu zodpovedá, všetko je skôr maxi a oversize.

Ako by si nám opísala zariadenie svojej domácnosti. Aký uprednostňuješ štýl, farby? Ako si vyberáš doplnky do domácnosti?

Čo sa týka domácnosti, sme skôr aj s manželom minimalisti, takže žiadne zbytočné veci už nenakupujeme. Čím menej, tým lepšie. Potom sa mi aj ľahšie upratuje a utiera prach. Mám rada poctivé staré drevo, čo ma vždy vracia do detstva, starkým na vidiek, takže z takého dreva máme napr. terasu. V byte mame na mieru vyrobený nábytok z amerického orecha, ktorý nádherne mení farbu (nábytok sme si sami navrhli, nakreslili, aj dali vyrobiť podľa našich snov), doplnený bledými doplnkami, kameň a mramor má tiež u nás miesto. Mám rada i starožitné veci,  vintage veci, ale všetko s mierou. A neskutočne milujem krištál, na ktorý nedám dopustiť, dokonca ho dedíme z pokolenia na pokolenie. Gramofón a mnoho LP platní nás sprevádzajú celým naším životom. Mam radšej kvalitnejšie a hlavne nadčasové veci i doplnky. Niektoré bytové doplnky si vyrábam aj sama, prerábam rôzne stolíky, stoly, bedničky, maľujem, patinujem, dávam im novy šat.

Kde čerpáš inšpiráciu a kto/čo ťa najviac ovplyvňuje?

Možno sa vám to bude zdať čudné, nevídané, no najviac inšpirácií mi dáva ulica. Prechádza sa po nej milión ľudí, tým pádom milión hotových štýlov – aj outfitov. Sú rôzne, sú farebné, sú smutne, sú crazy, niektoré sú aj nenositeľné, no vždy sa mi niečo vryje do pamäti a potom s tým pracujem. Predstavujem si, čo s čím skombinovať, pripadne veľa strihám a dávam si oblečenie prerábať, prišívam rôzne štrasy a iné doplnky na textil, maľujem farbami  na textil a tiež robím rôzne DIY premeny s oblečením. Čítam veľa odborných kníh, napr. ako sa vyvíjala história módy, prečo sa móda menila, aké materiály a látky sa nosili v minulosti, milujem biografické filmy o rôznych svetových dizajnéroch či návrhároch, chodím na umelecké výstavy, či iné art podujatia. A ani neviem, či ma niekto v móde ovplyvňuje, pretože mi bolo povedané, že všetko, čo si oblečiem, si oblečiem a skombinujem tak, ako by to malo byť. Bolo mi povedané, že mám neskutočne dobré vnímanie a to ma i posunulo a posúva vpred. Každý môj výsledok, každá moja práca bola kladne, pozitívne ohodnotená a i spätná väzba bola úžasná.

Vymenuj tri veci, ktoré tvoria základ tvojho šatníka.

Male čierne, tmavomodrý nohavicový kostým, biele košele – blúzky, z akéhokoľvek materiálu, rôznych strihov, či dĺžok. Samozrejme, že je toho oveľa viac, napr. milujem klobúky, je to aj taký môj poznávací element, hlavne na jeseň a v zime.

Myslíš si, že Slovenky majú štýl a obliekajú sa dobre? Čo by si na našich ženách zmenila?

Či majú Slovenky štýl? Ako som písala, som tu preto, aby som ženám radila, nie ich kritizovala. Najhoršie je, keď naozaj žena nemá štýl a nesprávne sa oblečie, pripadne dosť žien chodí vyzývavo oblečených (prídu nielen mne, ale aj mužom, že ich oblečenie pôsobí lacno, a pritom majú na sebe tie najdrahšie značky), ale to nie je o tom. Stále hovorím, že v jednoduchosti je krása. Raz mi jedna módna slovenská kritička povedala, že všetko, čo máš na sebe, sa musí skladať z 9 ks, od spodnej bielizne, cez kabelku, doplnky atď. Ak máš viac, musíš dať dole, ak menej, pridať jeden, ale vždy mať na sebe 9 ks. Ale musím povedať, že niektoré Slovenky sa vedia naozaj pekne aj slušne a štýlovo obliecť. Druha vec je, keď sa im nechce a sú zanedbané, neupravené. No to už je iná téma.

 Ak vás tento rozhovor zaujal a chceli by ste Mišku kontaktovať, môžete tak urobiť prostredníctvom jej FB stránky Michelle.

Foto zdroj: archív Michelle: STUDIO22 foto: Vanda Samardžijová; čb foto: Tomáš Švec