Vlastniť osobné vozidlo je výborný pocit, no a čo je ešte dôležitejšie: prináša to do života obrovský komfort a ušetrí veľa stresu spojeného s cestovaním. Na druhej strane, vodiči vedia, že okrem mnohých nenahraditeľných benefitov musia myslieť aj na určité povinnosti. Tie by sa nemali zanedbávať, či už z hľadiska bezpečnosti alebo preto, lebo sú stanovené zákonom. Medzi tie patrí aj prezutie auta, teda výmena pneumatík na leto aj na zimu. Prečítajte si, prečo je tento úkon dôležitý, čo o tom hovorí zákon a aj to, kedy by to malo prebehnúť.
Prečo je potrebné prezuť zimné pneumatiky na letné?
Nie je vôbec zriedkavé to, že vodiči považujú prezutie pneumatík na leto za menej dôležité ako letné na zimné. Pričom takéto rozhodnutie nie je bezpečné ani praktické, a dokonca to môže priniesť aj značné finančné straty. Nuž, a ak by na tom nezáležalo, asi by sa používal jeden typ pneumatík počas celého roka.
Rozdiely medzi zimnými a letnými pneumatikami sú významné. Zimné sú vyrobené z mäkšej zmesi, ktorá je kompatibilná skôr s nižšími teplotami. V teple sa stráca jej odolnosť a jazdné vlastnosti. Zvyšuje sa riziko nehôd, pretože brzdná dráha zimných pneumatík cez leto sa predlžuje o 20%, čo veru nie je málo. Navyše stúpne aj spotreba paliva, a to približne o 10%. Nie je zanedbateľným faktom ani to, že zimné pneumatiky na letnej vozovke robia hluk.
Kedy sa prezúvajú pneumatiky na leto?
Aktívni vodiči vedia, že zmena pneumatík pred zimou sa riadi legislatívou. Podľa zákona (Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke) by ste ich mali mať na všetkých nápravách vtedy, keď je na vozovke súvislá snehová vrstva, námraza alebo ľad. Presný dátum preto nie je určený, no platí to na obdobie medzi 15. novembrom a 31. marcom. Podobné predpisy v súvislosti s prezutím pneumatík na letné zákony sa neuvádzajú.
Ak sa však odrazíme od toho, čo vieme o pravidlách používania zimných pneumatík, tak, logicky, na letné pneumatiky by ste mali prejsť niekedy po 31. marci. No keďže primárnu úlohu tu zohrávajú meteorologické podmienky, nespoliehajte sa iba na kalendár, sledujte aj predpoveď počasia. Keďže zimné pneumatiky sú prispôsobené na podmienky pod 7 °C, čas odložiť ich na „letný spánok“ je vtedy, keď teplota vzduchu prekročí túto hranicu. Hovorí sa tomu aj „pravidlo siedmich stupňov“. Ale neponáhľajte sa s tým. Malo by ísť o niekoľko dní po sebe, a to nielen počas dňa, ale i večer a ráno. Na jar sa stáva, že sa náhle oteplí, no po krátkom čase sa ukáže, že príchod tepla bol len falošný poplach.
Viac informácií o tom, kedy je najlepšie prezuť zimné pneumatiky na letné, si môžete prečítať na internetovom portáli Oponeo.sk TU.
Ako si vybrať tie správne letné pneumatiky?
Bez ohľadu na to, či ide o letné alebo zimné pneumatiky, v prvom rade by mali byť kvalitné a neopotrebované. Ak si nie ste istí, či tie vaše sú ešte stále vhodné na cesty, radšej sa poraďte s odborníkom a pokiaľ vám odporúča kúpu nových, určite túto povinnosť neodkladajte. Nezabudnite na to, že v hre je bezpečie účastníkov cestnej premávky.
Ponuka letných pneumatík je pomerne bohatá. Delia sa na rôzne kategórie podľa triedy (ekonomická, stredná, vysoká) a na základe typu dezénu (symetrické, asymetrické, smerové/šípové). V každom prípade však platí to, že je lepšie mať všetky 4 rovnaké. Znamená to, že síce podľa zákona môžete mať na každej osi iné modely (na jednej ale však striktne rovnaké), z hľadiska výkonu vášho vozidla to nie je vôbec optimálne.
Významným faktorom je typ, značka a model vášho vozidla. Pravdepodobne máte k dispozícii informáciu o odporúčanej veľkosti a určený je aj index veľkosti a zaťaženia. Tieto údaje neignorujte, aby sa neznížil výkon vášho auto a jazda v ňom bola naozaj bezpečná.
Existuje aj celoročná alternatíva?
Existuje, a to v podobe celoročných pneumatík. Toto slovné spojenie znie dokonalo, no v praxi to vyzerá trochu inak. Síce z časového a finančného hľadiska majú obrovské benefity, podľa odborníkov ide o slabší kompromis.
Nie náhodou je potrebné prezúvať pneumatiky na základe teploty vzduchu. Bolo by len veľmi ťažké vyrobiť materiál tohto komponentu tak, aby sa správal rovnako v každom počasí, v mraze aj počas letných horúčav. Celoročné pneumatiky vám síce ušetria čas aj peniaze, ale z bezpečnostného hľadiska nie sú stopercentné. Navyše nie je zriedkavé ani to, že cez leto sa rýchlejšie opotrebúvajú, nakoniec ich tak či tak budete musieť pred zimou vymeniť.
(A/PR), zdroj fotiek: freepik.com