Chystáte sa na svadbu a ženích vás poprosil o príhovor. Aby ste sa vyhli nepríjemným a trápnym momentom, ktoré na svadbu rozhodne nepatria, príhovor musí mať určité pravidlá. Ak neviete ako na to, držte sa nasledujúcej osnovy:

 1. Najskôr privítajte svadobných hostí.
 2. Predstavte sa, popíšte svoj vzťah k ženíchovi/neveste a uveďte zopár zaujímavých informácií z vašej spoločnej minulosti.
 3. Okoreňte príhovor nejakou pikoškou či už zo ženíchovej minulosti, alebo z čias nadväzovania vzťahu ženícha a nevesty. Prezraďte niečo, o čom svadobní hostia možno nevedia, no je v poriadku túto úsmevnú príhodu zverejniť. Nikdy však nevyťahujte zážitky, ktoré by radšej mali navždy upadnúť do zabudnutia.
 4. Vyzdvihnite, prečo je vzťah nevesty a ženícha taký výnimočný a čo ich doviedlo až pred oltár.
 5. Pozdvihnite pohár a pripite mladomanželom na zdravie.

10 rád, čo v svadobnom príhovore rozhodne nehovorte

 1. Vynechajte tému bývalých priateliek ženícha, či dokonca manželiek.
 2. Nikdy nepoužívajte nadávky či vulgárne výrazy.
 3. Za žiadnych okolností nesmiete slovne strápniť nevestu. Robiť si srandu z nevesty sa nepatrí.
 4. Ak ste so ženíchom spolu ako parťáci zažili búrlivú oslavu štátnic, maturít, či narodenín, nechajte si to pre seba. Spomienky na podobné záťahy na verejnosť nepatria.
 5. Je povolené trochu si uťahovať zo ženícha, no nie z manželského zväzku. Ten nech je posvätný.
 6. Zo svadobných rodičov, si, naopak, uťahovať neradno. O to viac, ak platia účet za svadobnú hostinu :-)
 7. Historky o tom, ako ste za mladých čias spolu obháňali dievčatá, radšej tiež nechajte v túto chvíľu zapadnúť prachom.
 8. Nepoužívajte hluché spojky ako “uhm” a “no”.
 9. Nezabudnite na kompliment neveste. Nesmie byť však dvojzmyselný.
 10. Vetu: “Všetci sme si mysleli, že si gay,” ste dúfam nechceli použiť. Však nie?!

Príhovor svedka ženícha (krátka verzia)

Dobrý večer, dámy a páni! Pozdvihnime čaše a pripime si na novomanželov. Nebojte sa, na môj príhovor nebudete spomínať ako na príšerne dlhý a nudný. Môžeme ho pokojne prirovnať k minisukni: dosť dlhý na to, aby pokryl všetko, čo treba, no krátky tak akurát, aby vás bez mihnutia oka zaujal  a zostal Vám v pamäti :-) Milý Janko (doplníme meno ženícha), patrí Ti moja vďaka za to, že si mi bol vždy v živote oporou a najlepším priateľom. Milá Evka (doplníme meno nevesty), musím povedať, že dnes vyzeráš naozaj očarujúco. Tak sa zdá, že Ťa, tuto Jano, vyhral v lotérii :-)

Drahá Evka, milý Janko, dnes večer všetci tu prítomní chceme oslavovať Vás a Vašu lásku. Želáme Vám veľa šťastia, záplavu nikdy nekončiacej lásky, vždy dostatok zdravia, objatí a smiech, ktorý zaplní celý Váš dom. Nech Váš vzťah časom ešte viac zosilnie a stane sa neoblomným. Na zdravie!

Príhovor na svadbu bratovi

Na svoje tretie narodeniny som dostal od rodičov brata. Len škoda, že som chcel šteniatko :-) Ako sme spolu vyrastali, ten krpec po mne všetko opakoval a všade za mnou doliezal. Mama s otcom ma nútili jesť brokolicu len preto, aby sa ju naučil jesť aj on! Chtiac-nechtiac sa odo mňa odlepil, až keď som išiel na výšku. Vyštudoval aj on, našiel si prácu, ktorá ho baví, no čo je najdôležitejšie, našiel si Janku (doplníme meno nevesty). Janka, dnes si obzvlášť krásna a celá žiariš. Roman (doplníme meno ženícha) je s Tebou veľmi šťastný. Som rád, že sa Vaše životy spojili a som šťastný, že okrem brata som dnešným dňom dostal do daru aj sestru. Najviac ma však teší, že v ten deň, pred XY rokmi (doplníme vek ženícha), som na narodeniny nedostal to šteniatko :-)

Obidvom Vám úprimne blahoželám a želám nikdy nekončiacu lásku. Pripime si na zdravie ženícha a nevesty!

Zdroj obrázkov: unsplash.com